Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Jeigu esi naujokas forume arba verdant alų, rašyk čia. Prieš rašydamas perskaityk forumo taisykles, ten tik 9 trumpi punktai. Savo klausimui kurk naują temą.
Temos iš šio forumo reguliariai perkeliamos į pagrindinius forumus.
Haroldas
Pranešimai: 69
Užsiregistravo: 2015-09-03, 15:17

Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė Haroldas »

Pirmiausia noriu pasitikslinti, ar turiu reikiamą įrangą virti alų iš salyklo. Jau viriau alų iš salyklo ekstrakto, tai manau nedaug ir betrūksta.
Jau turiu savadarbį filtrą, kurį pritaisysiu kibiro dugne prie kranelio. Mačiau savas alus video, kur misą tekina iš kibiro į kibirą. O ar galima misą tekinti tiesiai į puodą, o paskui tą puodą dėti ant viryklės? Tada nereikėtų papildomo kibiro.
Domaso

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė Domaso »

Tai tam video ir parodo visus pagrindus ir ko reikia, kaip ir turėtų viskas būt aišku pirmam virimui :)
Tekint be abejo gali tiesiai į puodą, aš taip visada darau.

Sėkmės!
Haroldas
Pranešimai: 69
Užsiregistravo: 2015-09-03, 15:17

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė Haroldas »

O kaip dėl produktų alui virti?
Suprantu, kad paprasčiausias būdas - susirasti receptą ir jį nusiųsti į savasalus.lt. Tik man atrodo tai nėra pigiausias būdas.
Gal man verta nusipirkti kažkokio salyklo didesnį kiekį? Tarkim 30-50 kg. Tada vieno kilogramo kaina ženkliai pigesnė. Tik kokį salyklą pirkti? Kaip suprantu yra bazinis salyklas, kurio dedasi didžioji dalis, o kito salyklo priklausomai nuo recepto dedasi mažiau. Kokį bazinį salyklą pasiūlytumėte įsigyti didesnį kiekį, su kuriuo galėčiau atlikti pirmuosius virimus?
Kaip dėl mielių? Supilsčius alų į butelius, jų lieka kibiro dugne. Ar jas galėčiau naudoti kitiems virimams? Tokiu atveju irgi reikėtų išsirinkti universalesnes mieles.
Apyniai. Tikriausiai tiesiog reikia užsisakyti tikslų gramų skaičių kiekvienos rūšies kievienam atskiram alui? Tiesa, turiu apynių iš uošvių sodybos, namuose džiūna papilti ant audinio. Nežinau, ar kas gautųsi, bet norėčiau pamėginti išvirti alų naudojant juos.
Salyklas, mielės, apyniai. Ar verta kažką pirkti didesniais kiekiais? Ar tiesiog siųsti receptą į savasalus.lt? Patarkite naujokui.
Vartotojo avataras
Lrytas1
Pranešimai: 1149
Užsiregistravo: 2013-03-10, 23:21

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė Lrytas1 »

Atsakymas TAIP. :)
o jei rimtai, tai nusipirk vienam receptui ko reikia ir virk. Maišais perkant salyklą reikia turėti galimybe jį pačiam susimalti ...
Domaso

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė Domaso »

Manau, kad pirmiausiai pasibandyk kelis virimus su žaliavom "tam kartui", t.y. visi salyklai ir apyniai susverti kiek reikia ir t.t. Vėliau matysi, jei daugiau virsi, galėsi ir į priekį užsipirkt.

Labai daug kažko neprisipirksi, nebent bazinio salyklo daugiau. Vienintelė vieta kur pigiau, ir manau daug kas parekomenduos tai http://www.aluteksas.lt. Ten pasirinkimas nelabai didelis, bet ženkliai pigiau, jei perki didesniais kiekiais (bet kaip Lrytas minėjo, turėsi susirast kur susimalt salyklą). Ten ir apyniai šiek tiek pigiau (bet vos kelios rūšys), ir mielės kai kurios beveik per pus pigiau.

Dėl naminių apynių panaudojimo - sunku prognozuot kokie jie bus, dažniausiai jų alfa rūgštingumas gana mažas (kokie 1~3%), kai palyginimui kultūriniai turi nuo ~5% (aromatiniai) iki ~20% (kartumo). Tai tokius naminius turėtum šimtais gramų dėt, o svarbiausiai nežinosi kiek reikia dėt.. Jei jų turi labai daug , tai siūlau pabandyt eksperimentinį mažą kiekį lengvo šviesaus alaus su jais išsivirt, kad suprastum kiek jie duoda kartumo ir kokį aromatą jie sukuria - tada daug maž galėsi spręst kiek jų naudot kitam virime.
Haroldas
Pranešimai: 69
Užsiregistravo: 2015-09-03, 15:17

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė Haroldas »

Supratau. Prie ekonominio klausimo sugrįšiu vėliau, kai jau būsiu pabandęs virti alų vien iš salyklo. Tikiuosi ateityje alų virsiu ne kartą ir ne du. Norisi virti ne tik savą alų, bet taip pat daryti tai kaip įmanoma taupiau. Manau tai nėra nusikaltimas
O kol kas gal galėtumėte paaiškinti, kaip išsirinkti receptą būsimam alui. Turbūt man reikia tik šio tinklapio: http://www.aludariuklubas.lt/ ? Iš salyklo ekstrakto išviriau šviesų elį, dabar noriu pamėginti išvirti tamsų alų. Bet nelabai suprantu, kaip paprasčiau naudotis ta svetaine. Turbūt nepakanka paieškos laukelyje parašyti "tamsus alus" :) Gal pasidalintumėte mintimis, kaip patys pasirenkate receptus. Kaip man naujokui juos pasirinkti?
O jau turint receptą juk viskas paprasta - nusiųsiu jį į savasalus.lt ir lauksiu produktų.
Vartotojo avataras
Lrytas1
Pranešimai: 1149
Užsiregistravo: 2013-03-10, 23:21

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė Lrytas1 »

Tai bent jau komercinį pavyzdį "tamsaus" alaus parašyk kas patinka, tada pasakysim kokio stiliaus tai alus ir su receptu padėsim.
Haroldas
Pranešimai: 69
Užsiregistravo: 2015-09-03, 15:17

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė Haroldas »

Būtų super stout'ą išsivirti, kažką panašaus kaip Guinness ar Dundulio Gutstoutas, bet turbūt dar anksti man tokius virti. Nežinau, kiek tai sudėtinga?
Jei kažkas žemiškesnio, tai Gubernijos elis, Švyturio Baltijos ar visų taip mėgstamas Varniukų.
Kad tik pavyktų išsivirti :)
Vartotojo avataras
Lrytas1
Pranešimai: 1149
Užsiregistravo: 2013-03-10, 23:21

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė Lrytas1 »

http://www.aludariuklubas.lt/receptas/5921-guiness-lt
Kaip naujokui turi gautis gerai, nes jei ten klaidu nepridarysi, tai taip gerai kaip su klaidom nesigaus :)
Haroldas
Pranešimai: 69
Užsiregistravo: 2015-09-03, 15:17

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė Haroldas »

Ačiū už rekomendaciją, aš noriu išvirti šitą alų!
Tik matau kiekis - 55 litrai. Aš turiu puodą 24 litrų ir fermenterį 30 litrų. Kokį kiekį galiu išvirti su tokio dydžio puodu?
Domaso

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė Domaso »

Haroldas rašė:Ačiū už rekomendaciją, aš noriu išvirti šitą alų!
Tik matau kiekis - 55 litrai. Aš turiu puodą 24 litrų ir fermenterį 30 litrų. Kokį kiekį galiu išvirti su tokio dydžio puodu?
Tau reiktų užsiregistruot http://www.aludariuklubas.lt ir pasižaist su jų receptų skaičiuokle kol perprasi. Užsiregistravęs nusikopijuok tą "Guiness LT" receptą. (viršuje yra "į skaičiuoklę", po to "kopijuoti" - receptas atsiras tavo receptų sąraše). Tada yra tab'as "Partija ir virimas", ten yra punktas "Pritaikyti kiekiui (ltr)" - juo gali lengvai perskaičiuoti recepto ingridientus pagal tavo norimą išvirti alaus kiekį. Žodžiu visko vis tiek nenuspasakosim - reiktų pačiam pasižaist kol suprasi...

Su 24 litrų puodu tu gali išvirti maximum kokius ~20~21 litrų alaus (jei priteksinsi pilną puodą misos, virimo metu nugaruos 2~3 litrai). Bet sklidinai puodo nerekomenduoju pripildyt - kai užvirs, gali labai greit užputot ir bėgt per viršų, tikrai nespėsi prisukt, bus bardakas virtuvėj... :) Apynius bert į verdančią misą irgi reikia atsargiai, būna kad staigiai užputoja..
Vartotojo avataras
Giords
Pranešimai: 341
Užsiregistravo: 2011-02-25, 11:25

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė Giords »

Maistra rašė:Nu gal pagalvojam laisvalaikiu..
:lol: :lol: :lol:
Vartotojo avataras
Kartman
Pranešimai: 7
Užsiregistravo: 2016-01-27, 10:56

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė Kartman »

Domaso rašė: Su 24 litrų puodu tu gali išvirti maximum kokius ~20~21 litrų alaus (jei priteksinsi pilną puodą misos, virimo metu nugaruos 2~3 litrai). Bet sklidinai puodo nerekomenduoju pripildyt - kai užvirs, gali labai greit užputot ir bėgt per viršų, tikrai nespėsi prisukt, bus bardakas virtuvėj... :) Apynius bert į verdančią misą irgi reikia atsargiai, būna kad staigiai užputoja..
Sveiki, aš irgi vakar savo pirmą alų išviriau, dabar stovi kampe ir fermentuojasi. Naudojausi šiuo receptu http://www.aludariuklubas.lt/receptas/4 ... -naujokams, kad būtų kuo paprasčiau ir suprasčiau kas ir kaip. Va tik klausimas pastebėjimas dėl 24l puodo, aš irgi toki įsigijau nes didesnio neradau. Tai aišku nugaravo 2-3 litrai,o puliau sklidinai puoda, pilant į fermenterį su nuosėdomis liko dar 1-2l. Žodžiu fermenteryje turiu apie 18,5l, dar buteliuojant turbūt koks 1,5l liks, tai ir gausis tik apie 17l.
Taigi tamsta gal paaiškinti galit, kaip su 24l puodu gauti, bent apie 20l?
Domaso

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė Domaso »

Kartman rašė:Sveiki, aš irgi vakar savo pirmą alų išviriau, dabar stovi kampe ir fermentuojasi. Naudojausi šiuo receptu http://www.aludariuklubas.lt/receptas/4 ... -naujokams, kad būtų kuo paprasčiau ir suprasčiau kas ir kaip. Va tik klausimas pastebėjimas dėl 24l puodo, aš irgi toki įsigijau nes didesnio neradau. Tai aišku nugaravo 2-3 litrai,o puliau sklidinai puoda, pilant į fermenterį su nuosėdomis liko dar 1-2l. Žodžiu fermenteryje turiu apie 18,5l, dar buteliuojant turbūt koks 1,5l liks, tai ir gausis tik apie 17l.
Taigi tamsta gal paaiškinti galit, kaip su 24l puodu gauti, bent apie 20l?
Tai aš ir sakiau, kad gali išvirt maždaug 20 litrų, o į butelius žinoma dar mažiau pateks, dėl tavo paties paminėtų priežasčių. Taigi tamsta, jei nori daugiau alaus, tai nelabai galiu ką daugiau patart, tik pirkt didesnį puodą arba virt du kartus iš eilės :D

P.S. Aš irgi savo pirmuosius virimus dariau būtent tam žymiajam rusiškam 24L puode :lol: . Pamačiau, kad man liūdnai su juo alaus gaunasi, tai nusipirkau 50l puodą. Su juo max kiek galiu išspaust, tai 40l buteliuojamo alaus.
Haroldas
Pranešimai: 69
Užsiregistravo: 2015-09-03, 15:17

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė Haroldas »

Pasinaudojau Aludariu klubo skaičiuokle. Paprasta, patogu. Ačiū už prirodymą. Nurodžiau, kad paskaičiuotų 18 litrų. Belieka sulaukti siuntinio.
Primenu virsiu "Guiness LT" http://www.aludariuklubas.lt/receptas/5921-guiness-lt. Žiūriu į receptą ir man trūksta informacijos. Mane jau kartą čia "nuramino", kad joks autorius savo recepte visos alaus virimo eigos neaprašys ir kad verta ieškoti vertingų smulkmenų komentaruose prie receptų.
Recepto autorius parašęs komentarą: "55 - 10min 65 - 60min 72 - salinimas". Bijau klaidingai interpretuoti tą informaciją. Ką tai reiškia?
Pradžioje supilsiu fermentuojamas medžiagas (salyklą, dribsnius, miežius) į kibirą su kraneliu ir filtru. O kaip toliau?
Žiūrėjau savas alus video, kaip salino alų. Ten pabrėžė, kad 1 kg salyklo reikia 3 l karšto vandens. O šiuo atveju salyklu reikia laikyti visas 3 fermentavimo medžiagas (salyklą, dribsnius, miežius)? Tokiu atveju pilti trigubai daugiau vandens? Man kyla neaiškumų procese nuo pradžios iki misos. Kai reikės virti misą puode - jau aišku. Kaip supratau tada procesas bus toks pat kaip ir verdant alų iš salyklo ekstrakto.
Vartotojo avataras
Peckelis
Pranešimai: 971
Užsiregistravo: 2013-01-12, 10:32

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė Peckelis »

Laiko neturiu, bandysiu trumpai
Salinant salyklu vadinasi viskas, ką supylei salinimui. Ta prasme, du kilai salyklo ir du dribsnių lygu keturi kilai tipo "salyklo".
Kaip kelti temperatūras karštu vandeniu, nuoroda čia: http://www.aludariuklubas.lt/temperaturos-skaiciuokles
Svarbu pradėti nuo tirštesnio (santykiu gal 1:2), kad po to turėtum vietos karštam vandeniui :)
Salinant ir keliant temperatūras puode ant ugnies (ar kito kaitinimo šaltinio), šitie klausimai neaktualūs.
Haroldas
Pranešimai: 69
Užsiregistravo: 2015-09-03, 15:17

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė Haroldas »

Įsivaizdavau salinimą tik kibire kaip savas alus video. Dabar iš Jūsų patarimų suprantu, kad salinti puode ant ugnies yra paprasčiau. Savaitgalį tikiuosi pavyks išvirti savo pirmąjį iš salyklo.
Pagal recepto autorių temperatūros tokios: 55 - 10min, 65 - 60min, 72 - salinimas. Turiu 3,4 kg salyklo. Puode užkaitinsiu 10,2 l vandens iki kokių 60 laipsnių ir supilsiu visą salyklą. Išmaišysiu ir patikrinsiu temperatūrą - pakaitinsiu, kad būtų 55 laipsniai. Išjungsiu ugnį, uždengsiu puodą ir paliksiu 10 minučių. Po to pakaitinsiu puode viską iki 65 laipsnių, išjungsiu ugnį, uždengsiu dangtį ir paliksiu 60 minučių. Po to įsivaizduoju, kad viską iš puodo reikės perdėti į kibirą, pradžioje su samčiu, o likutį tiesiog perpilti. Ar būtina puodą dezinfekuoti iš po salinimo jame prieš ten tekinant misą?
Ar viską gerai įsivaizduoju iki misos tekinimo?
Misos tekinimui reikės turėti pasiruošus 72 laipsnių karšto vandens. O kiek man jo turėti? Pagal receptą virsiu 18 l alaus. Ar aš gerai suprantu kad man to karšto vandens reikės pilti ne mažiau kaip 10 l, kad galiausiai misos turėčiau apie 20 l, kuri verdama dar nugaruos, ko pasekoje turėsiu tą norimą 18 l.
Tekinsiu misą taip kaip aiškinama savas alus video.
Vartotojo avataras
Gytis
Pranešimai: 1828
Užsiregistravo: 2011-02-03, 22:30

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė Gytis »

Haroldas rašė:Įsivaizdavau salinimą tik kibire kaip savas alus video. Dabar iš Jūsų patarimų suprantu, kad salinti puode ant ugnies yra paprasčiau. Savaitgalį tikiuosi pavyks išvirti savo pirmąjį iš salyklo.
Pagal recepto autorių temperatūros tokios: 55 - 10min, 65 - 60min, 72 - salinimas. Turiu 3,4 kg salyklo. Puode užkaitinsiu 10,2 l vandens iki kokių 60 laipsnių ir supilsiu visą salyklą. Išmaišysiu ir patikrinsiu temperatūrą - pakaitinsiu, kad būtų 55 laipsniai. Išjungsiu ugnį, uždengsiu puodą ir paliksiu 10 minučių. Po to pakaitinsiu puode viską iki 65 laipsnių, išjungsiu ugnį, uždengsiu dangtį ir paliksiu 60 minučių. Po to įsivaizduoju, kad viską iš puodo reikės perdėti į kibirą, pradžioje su samčiu, o likutį tiesiog perpilti. Ar būtina puodą dezinfekuoti iš po salinimo jame prieš ten tekinant misą?
Ar viską gerai įsivaizduoju iki misos tekinimo?
Misos tekinimui reikės turėti pasiruošus 72 laipsnių karšto vandens. O kiek man jo turėti? Pagal receptą virsiu 18 l alaus. Ar aš gerai suprantu kad man to karšto vandens reikės pilti ne mažiau kaip 10 l, kad galiausiai misos turėčiau apie 20 l, kuri verdama dar nugaruos, ko pasekoje turėsiu tą norimą 18 l.
Tekinsiu misą taip kaip aiškinama savas alus video.
>> Ar būtina puodą dezinfekuoti iš po salinimo jame prieš ten tekinant misą?
-- Nebūtina, tik gerai praplauk, nes bus likę mentalo.
>>Ar viską gerai įsivaizduoju iki misos tekinimo?
--Šiaip gerai, tik palikti 60 min neužteks, nes puode temperatūra krenta, ypač pradžioje kai pakeli iki kažkiek. Reikia kas 10-15 min pamatuoti ir pakaitinti, jeigu yra reikalas. Kaitinant reikia maišyti mentalą, kad apačioje nesikaramelizuotų. Puodai taip pat gali turėti inerciją, jeigu turi storą dugną, mano puodas pvz turi apie 1,5 laipsnio. T.y. išjungus kaitinimą, temperatūra dar pakyla. Paprastam emaliuotum gal taip nėra.
Aš prieš perdėdamas į tekinimo kubilą dar temperatūrą iki 76 pakeliu.
>>Misos tekinimui reikės turėti pasiruošus 72 laipsnių karšto vandens.
-- gali būti ir karštesnis, žmonės ir beveik verdantį naudoja. 72 ok, bet gali drąsiai ir truputį karštesnį naudoti.

Vandens aritmetika: http://alusalus.lt/2012/03/vandens-aritmetika/
Vartotojo avataras
Peckelis
Pranešimai: 971
Užsiregistravo: 2013-01-12, 10:32

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė Peckelis »

Mano dar du centai :)
Aludario recepte yra netikslumas arba ne taip supratai (nežinau). Rašai, kad 72C salinimas. Matai, salinimas vyksta visą laiką nuo pat pradžių praktiškai iki tekinimo. Ten gal turėjo būt ar buvo parašyta "tekinimas"?
Tekinimo vanduo ideale turėtų būti 78-79C. Nereikėtų perlipti 80C. Tekinantys karštesniu ar net verdančiu turės savo nuomonę, bet...
Kai virsi lambiką, reiks tekinti apie 95C, bet čia jau tokia kaip ir išimtis.
Haroldas
Pranešimai: 69
Užsiregistravo: 2015-09-03, 15:17

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė Haroldas »

Labai naudinga informacija. Ačiū.
Paskaičiavau, kad iš viso reikės 26,5 l vandens.
Ar tai reiškia, kad salinimui reikia naudoti 10,2 l vandens (trigubai daugiau nei salyklo), o misos tekinimui visą likusį vandenį, t. y. 16,3 l vandens? Man kažkaip atrodo labai daug to vandens tekinimui reikia. Savas alus video tikrai mažesnį kiekį to karšto vandens tekinimui naudojo.
Vartotojo avataras
Giords
Pranešimai: 341
Užsiregistravo: 2011-02-25, 11:25

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė Giords »

Haroldas rašė:Po to įsivaizduoju, kad viską iš puodo reikės perdėti į kibirą, pradžioje su samčiu, o likutį tiesiog perpilti. ...
Misos tekinimui reikės turėti pasiruošus 72 laipsnių karšto vandens. O kiek man jo turėti? Pagal receptą virsiu 18 l alaus. Ar aš gerai suprantu kad man to karšto vandens reikės pilti ne mažiau kaip 10 l, kad galiausiai misos turėčiau apie 20 l, kuri verdama dar nugaruos, ko pasekoje turėsiu tą norimą 18 l.
Dar toks pastebėjimas - po 65C pakelčiau temperatūrą iki 72C ant tos pačios ugnies, o po 10 min. pauzės - iki kokių 79-80C, ir tik tada visą košę permesčiau į tekinimo kibirą (permetant masė atvės laipsniu kitu), o tekinimui reiktų turėti apie 80C vandenį (vėlgi perpilant iš vieno indi į kitą vandens temperatūra laipsniu kitu nukris).
Vartotojo avataras
Lrytas1
Pranešimai: 1149
Užsiregistravo: 2013-03-10, 23:21

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė Lrytas1 »

Tekini tol kol pritekini, arba to kas teka SG nukris iki 1.008 arba turėsi norima kieki, arba norima preboil SG.
Vartotojo avataras
Gytis
Pranešimai: 1828
Užsiregistravo: 2011-02-03, 22:30

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė Gytis »

Haroldas rašė:Labai naudinga informacija. Ačiū.
Paskaičiavau, kad iš viso reikės 26,5 l vandens.
Ar tai reiškia, kad salinimui reikia naudoti 10,2 l vandens (trigubai daugiau nei salyklo), o misos tekinimui visą likusį vandenį, t. y. 16,3 l vandens? Man kažkaip atrodo labai daug to vandens tekinimui reikia. Savas alus video tikrai mažesnį kiekį to karšto vandens tekinimui naudojo.

>>Ar tai reiškia, kad salinimui reikia naudoti 10,2 l vandens (trigubai daugiau nei salyklo), o misos tekinimui visą likusį vandenį, t. y. 16,3 l vandens?
-- Taip

>>Savas alus video tikrai mažesnį kiekį to karšto vandens tekinimui naudojo.
-- Spręsk pats ką daryti :)
Haroldas
Pranešimai: 69
Užsiregistravo: 2015-09-03, 15:17

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė Haroldas »

Šeštadienį išviriau savo pirmąjį iš salyklo. Prieš tai buvau viręs iš salyklo ekstrakto. Iš salyklo sudėtingiau ir ilgiau. Man gavosi virti beveik 10 valandų. Pradėjau virti 18h, baigiau virti 4 nakties :D Kitą kartą bandysiu anksčiau užkaisti puodą. Buvo avarijų. Tekinant išsinėrė filtras (padarytas iš vamzdžio karštam vandeniui). Gerai, kad brolis padėjo filtrą atgal įstatyti, nes būčiau žlugęs. Dar tekinant šlangelė nusimovė nuo kranelio ir prisilaistė, prisitaškė virtuvėj lipnios juodos misos. Kitą kartą reikės įsigyti chamutą tai šlangelei priveržti prie kranelio.
Pritekinau misos beveik pilną 24 l puodą, buvo ne mažiau 22,5 litro. Buvau nustebęs, kai po atšaldymo supylus misą į kibirą, jos gavosi tik 17 litrų. Tiesa, ilgokai kaitinau puodą kol galiausiai užvirė. Gal dėl to tiek nemažao nugaravo. Pagal receptą turėjo gautis 18 litrų, tai gal ir normaliai.
Misos atšaldymas iki 20 C truko nuo 1 iki 1,5 valandos - ilgiau nei tikėjausi. Šaldžiau šalto vandens vonioj, primetęs iš anksto užšaldęs ledinių bambalių.
Dėl aeravimo tai tiesiog iškėliau kiek išėjo aukščiau puodą ir pyliau ilga srovele į kibirą, kad taškytųsi jame viskas. Taip dariau virdamas alų iš salyklo ekstrakto. Tikiuosi bus gerai.
Stovi dabar kibiras kampe ir papsi. Paliksiu taip 2 savaites ir tada į butelius. Pirmą dieną po virimo labai stipriai burbuliavo, o dabar jau kur kas mažiau papsi.
Nelengvai sekėsi, bet ateityje tikiuosi įgusiu ir bus geriau.
Domaso

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė Domaso »

Sveikinu su pirmu All-Grain'u! :D

Patarimas misos aušinimui - kai įstatai puodą į šaltą vonią, maišyk tiek šaltą vandenį aplinkui, tiek misą puode su šaukštu - šiek tiek greičiau ištraukia karštį. Dar geriau - įstatyt puodą į virtuvės krauklę ir pakeist vandenį kokius 3-4 kartus (aišku jei puodas į kriauklę telpa).
O šios kelios mažos investicijos tau sutaupytų kokias 1-2 valandas:
Misos aušinimui: http://www.aluteksas.lt/katalogas-1/ira ... 626-detail
Misos aeravimui: https://www.senukai.lt/p/plastikinis-da ... r-sdh/3f8n
sarunas.s
Pranešimai: 7
Užsiregistravo: 2015-10-20, 16:10

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė sarunas.s »

Man šaldymą sutrumpino ir žymiai palengvino visą procesą "counterflow chiller" + 12v vandens pompa, nesunku pasigamint tik reikia truputį investuot laiko ir šiek tiek pinigų, bet tikrai atsipirko. Dabar atvėsinu per 15-20min ir nereikia terliotis su vandeniu vonioje, kilnojimu ir t.t. Rekomenduoju pasidomėt.
Vartotojo avataras
GiN
Pranešimai: 723
Užsiregistravo: 2011-02-04, 19:58

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė GiN »

Pora pastebėjimų:
Misos šaldymo laiką labai stipriai sumažina net ir paprastas gyvatukas - counterflow yra gana sudėtingas daiktas - jau vien dėl valymo. Apie jį verta pagalvoti, jei šaldote didelius alaus kiekius.
Atsargiai naudokite alaus gamyboje nemaistinius prietaisus. Pvz. to plastikinio maišiklio į alų nedrįsčiau merkti.
Aeruokite tik atšaldytą misą, jei aeruosite karštą, tai bus vadinama oksidacija :)
Haroldas
Pranešimai: 69
Užsiregistravo: 2015-09-03, 15:17

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė Haroldas »

Dėl to aeravimo. Kaip suprantu neužtenka tiesiog perpilti atšalusią misą iš aukštai pakelto puodo į fermentacijos kibirą? Gerai susitaško, išputoja. Gal tada tiktų papildomai gerai išmaišyti su šaukštu, kad gerai išputotų. Turiu tokį netrumpą šaukštą specialiai maišymui su skyle šaukšto vidury. Kiek yra svarbu tas aeravimas? Ar dėl netinkamo aeravimo gali susigadinti alus?
Vartotojo avataras
GiN
Pranešimai: 723
Užsiregistravo: 2011-02-04, 19:58

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė GiN »

Jeigu nežinai, kam reikalingas aeravimas, tada užtenka perpilti iš aukštai ir ilgiau palaikyti alų ant mielių fermentacijoje - išsivalys, jei ir prigamino pradžioj ko nors. Nes geriau tegul nebūna aeravimo, negu su nemaistine plastmase ar karštą misą ar dar kokį biesą pridaryt...
Haroldas
Pranešimai: 69
Užsiregistravo: 2015-09-03, 15:17

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė Haroldas »

Ačiū už pastabas dėl aeravimo.
Turiu dar neaiškumų dėl mentalo tekinimo. Po salinimo mentalas yra tekinamas. Galvojau yra vienas būdas. Kaip savas alus video pilant karštą vandenį per foliją ant to salinto mentalo ir taip pilti tol kol gausi norimą kiekį misos. Bet komentaruose perskaičiau ir truputį kitokį būdą. Kada visas salintas mentalas yra ištekinamas (pirmokas), prieš tai ištekinus salyklo šiukšles per foliją. Tada ant viršaus pilamas karštas 80C vanduo, viskas išmaišoma, paliekama 10 min nusistovėti ir vėl viskas ištekinama (antrokas). Galiausiai taip pat ištekinamas trečiokas. Pabaigoje tiek vienu, tiek kitu atveju gauni puodą misos. Kuris tekinimo būdas geresnis? Ar tai priklauso nuo recepto?
BUTTON_TOPIC_LOCKED