Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Jeigu esi naujokas forume arba verdant alų, rašyk čia. Prieš rašydamas perskaityk forumo taisykles, ten tik 9 trumpi punktai. Savo klausimui kurk naują temą.
Temos iš šio forumo reguliariai perkeliamos į pagrindinius forumus.
Vartotojo avataras
GiN
Pranešimai: 723
Užsiregistravo: 2011-02-04, 19:58

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė GiN »

Pasiskaitymui - raktažodžiai.
Pirmas būdas yra vadinamas "fly sparging", kitas "batch sparging".

Tiek vienas, tiek kitas turi savo privalumų ir trūkumų, bet naudojant bet kurį iš jų galima gauti gerą alų ;)

Beje, tekinama misa, ne mentalas. Mentalas tekinimo metu yra atskiriamas į misą ir žlaugtus (atidirbusį salyklą).
Vartotojo avataras
Peckelis
Pranešimai: 971
Užsiregistravo: 2013-01-12, 10:32

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė Peckelis »

GiN - klaida terminuose. Atidirbęs salyklas nėra vadinamas žlaugtais. Mes spirito varymu neužsiimame...
Vartotojo avataras
GiN
Pranešimai: 723
Užsiregistravo: 2011-02-04, 19:58

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė GiN »

Mielas, Peckeli,

cituoju http://www.lkz.lt
žlaũgtai sm. pl. (2) BŽ14, DŽ, NdŽ, KŽ, PolŽ120
1. PolŽ78 alaus ar degtinės gamybos atliekos, tirščiai

Taip, kad labai nenusišnekėjau :)
Nors giliau panagrinėjus yra išskiriamas "saladinas" ir "žlaugtai" kaip skirtingos atliekos (pirmasis - tirštas, o žlaugtai - turintys daug vandens):
http://grynas.delfi.lt/aplinka/teks-pan ... d=49866712 (kažkur apie str. vidurį).

Vienžo, reiktų susitarti ir naudoti kažkokį vieną žodį, nusibodo sakyti "atidirbęs salyklas", "grūdai kiauliukams" ir pan. ;)
Vartotojo avataras
Gytis
Pranešimai: 1828
Užsiregistravo: 2011-02-03, 22:30

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė Gytis »

GiN rašė:Mielas, Peckeli,

cituoju http://www.lkz.lt
žlaũgtai sm. pl. (2) BŽ14, DŽ, NdŽ, KŽ, PolŽ120
1. PolŽ78 alaus ar degtinės gamybos atliekos, tirščiai

Taip, kad labai nenusišnekėjau :)
Nors giliau panagrinėjus yra išskiriamas "saladinas" ir "žlaugtai" kaip skirtingos atliekos (pirmasis - tirštas, o žlaugtai - turintys daug vandens):
http://grynas.delfi.lt/aplinka/teks-pan ... d=49866712 (kažkur apie str. vidurį).

Vienžo, reiktų susitarti ir naudoti kažkokį vieną žodį, nusibodo sakyti "atidirbęs salyklas", "grūdai kiauliukams" ir pan. ;)
Saladinas turbūt teisingesnis terminas, nors ir skamba kažkaip arabiškai.
Vartotojo avataras
west
Pranešimai: 534
Užsiregistravo: 2011-02-24, 20:44

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė west »

nesigilinau ten visos temos bet atidirbęs salyklas vadinasi salyklojum.
ir taškas.
Vartotojo avataras
GiN
Pranešimai: 723
Užsiregistravo: 2011-02-04, 19:58

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė GiN »

west rašė:nesigilinau ten visos temos bet atidirbęs salyklas vadinasi salyklojum.
ir taškas.
O, gražus senas lietuviškas žodis, tik kaip suprantu - daugiskaitinis: salyklojai:
https://www.rastija.lt/?act=search&f[q]=salyklojai
Haroldas
Pranešimai: 69
Užsiregistravo: 2015-09-03, 15:17

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė Haroldas »

Kol pirmasis išvirtas alus iš salyklo fermentuojasi, pradedu dėlioti mintis dėl antrojo virimo atsilaisvinus fermentacijos kibirui. Norisi pasiruošti, kad šis kartas virtųsi lengviau.
Pirmiausia, pradėsiu virti nuo ryto, dar iki pietų, kad nesibaigtų viskas paryčiais. Techniniai dalykai: sutvirtinsiu filtrą arba perdarysiu iš naujo, nes pirmą kartą išsinėrė man tas filtras; tvirtai pritvirtinsiu šlangelę prie kranelio tekinimui, kad savaime nenusimautų.
Verdant pirmą kartą buvo sunku salinant puode sugaudyti temperatūras. Atrodo, kas čia tokio. Bet kas minutę su tuo termometru neišeina matuoti. Neatrodė, kad kaitinant puodą temperatūra kažkuriuo momentu staigiai pakils. Buvau per didelę užkėlęs visai to nenorėdamas. Dabar virti ruošiuosi pagal receptą, kur salinimas vyks 1 valandą 63C-65C temperatūroje. Nereikės kelti temperatūros etapais, todėl nematau tikslo salinti puode, tiesiog salinsiu fermentacijos kibire. Bandysiu pasinaudoti rekomenduota temperatūros skaičiuokle iš aludarių klubo.
Bandžiau pasiskaityti apie salinimo būdus "fly sparging" ir "batch sparging". Atleiskite, dar neišmokė kaip tai skamba lietuviškai :) "Bath sparging" pasirodė paprastesnis ir paliekantis mažiau vietos klaidoms būdas, taip pat pažymėta, jog reikalaujantis mažiau laiko. O kodėl trunka mažiau laiko? Ar tekinant misą šiuo būdu, ją galima tekinti pilna srove, o ne maža srovele kaip "fly sparging" būdu, kada ant viršaus tuo pačiu yra pilamas karštas vanduo?
Skaitydamas apie minėtus salinimo būdus pastebėjau, kad salinimui yra naudojamas specialiai tam paruoštas šaltkrepšis. Kaip supratau dėl to, kad jis beveik tobulai išlaiko temperatūrą. Ar naudoti fermentacijos kibirą salinimui bloga praktika?
Domaso

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė Domaso »

Aš Haroldui pasakysiu iš savo neilgos asmeninės patirties, kas man kaip naujokui palengvino gyvenimą, darant alų.

Pirmiausia tai pasakysiu, kad aš ko gero niekad nebūsiu itin pedantiškas aludaris, ir man patogumas turbūt svarbiau net už efektyvumą. Man svarbu kad būtų kuo patogiau ir lengviau viską išsiplaut, susitvarkyt ir t.t.

1. Šaltdėžėj salint man asmeniškai daug patogiau - užpili karšto vandens > pasieki salinimo temperatūrą, uždarai dėžę ir palieki ramus valandai (jei step-mash, tada aišku keliais etapais keli temperatūrą verdančiu vandeniu). Pvz. mano šaltdėžė su 5cm storio sienelėm - padarau mentalą 66'C, tai po valandos nei laipsniu nenukrenta, nereikia reguliariai kaitint, prižiūrėt ir t.t.

2. Tekinimo filtras man patogiausias toks (išbėgimo vamzdelis/kranelis po filtru): http://beersfan.ru/images/Mash%20Tun%20 ... 20View.JPG
Po darbų tiesiog išimi tą plokštę, praplauni po kranu/dušu/šlanga ir baigta - jokių vamzdelinių filtrų atjunginėjimų ir t.t.

3. Termometras. Buvau įstatęs "boilerinį" termometrą šaltdėžės apatiniam trečdalyje, virš kranelio - nepasiteisino - labai svyruoja parodymai dėl temperatūrų susisluoksniavimo. Dabar naudoju va tokį: http://s7d9.scene7.com/is/image/BedBath ... 307p?$478$, sukišu per vidurį ir kad persmeigtų visą mentalą iki apačios, išvedu laidą, uždarau dangtį ir tiek žinių - temperatūrą visada galima stebėti neatidarant.

4. Tekinimas. "Fly sparging" - nuolat pili iš viršaus vandenį kol pritekini reikiamą kiekį misos, jis efektyvesnis, geriau išplauna grūdus. "Batch sparging" - šitą metodą aš asmeniškai naudoju nes tingiu liet tą vandenį ar darytis kokius mentalo laistymo "dušus" :) Metodas daugmaž toks - pirmą kartą ištekini viską ką susalinai ("pirmokas"), tada vėl užpili karšto vandens, išmaišai, palauki 5-10min, vėl viską ištekini ("antrokas"), jei dar trūksta misos - ištekini "trečioką". Dėl vandens kiekių čia nesisigilinau, bet reikia tiksliai pasiskaičiuot kiek vandens sugers salyklas ir pagal savo šaltdėžės talpos galimybes, bet paprastai užtenka pirmoko ir antroko.

5. Ir dar labai geras tinginio padėjėjas - įmerkiamas aušinimo gyvatukas. :D Labai pagreitina ataušinimą, nereikia niekur tampyt puodo, ir ko gero mažiausiai priežiūros ir valymo/dezinfekcijos reikalaujantis alaus aušinimo "prietaisas" (mažiau nei "counterflow chiller" ar "heat exchanger").


P.S. Mano nuomonė ko gero visiškai nesutaps su čia esančių "profų" nuomonėmis, kadangi tobulesniam rezultatui pasiekti, dažniausiai reikia naudoti sudėtingesnius metodus, aš tik papasakojau apie savo "tinginio" metodus ir kodėl juos renkuosi. Labai nepykit ;)
Haroldas
Pranešimai: 69
Užsiregistravo: 2015-09-03, 15:17

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė Haroldas »

Domaso, ačiū už pasidalintus "tinginio" metodus. Genialumas paprastume :)
Vartotojo avataras
Kartman
Pranešimai: 7
Užsiregistravo: 2016-01-27, 10:56

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė Kartman »

Sveiki,

buvau jau brukštelėjęs anksčiau šioje temoje, bet kad sulaukčiau teisingų atsakymų pasipasakosiu iš naujo kaip ką dariau.

Taigi prieš 19 dienų išviriau savo pirmą alų iškart dariau all grain, kad nesižaist su ekstraktais.
Kadangi verdu pirmą kartą tai ir susiradau atitinkamą receptą, paprastutį tam, kad geriau susipažinčiau kas, kaip, kodėl, koks skonis.
http://www.aludariuklubas.lt/receptas/4 ... -naujokams viriau didesnį kiekį, galvojau apie 20l, bet žymusis emaliuotas 24l puodas neleidžia to padaryti, ta sužinojau jau pildamas i fermenteri. Nes gavosi ~18,5l
Savo pakeitimus užsirašiau čia http://www.aludariuklubas.lt/receptas/9 ... mas-blynas taigi pakeičiau receptuose mieles. ir US05 atenuacija buvo 85% FG 1.008, kas buvo daugiau nei tikėjausi. Fermenteris buvo ~21-22C kambario temperatūroj.
Tekinant pilamo vandens temperatūra galėjo biški pavarijuoti, pradžioj vienas du puslitriniai užpylimai gal buvo apie 78C, poto užkaito vanduo iki reikiamos temperatūros. Čia nebus milžiniška bėda? Suprantu, kad efektyvumas galėjo nukentėti. Šaldžiau vonioje, truko turbūt valanda ar panašiai.

Vakar buteliavau ir užgazavimui naudojausi West patarimais, užsiviriau apie 0,4l skyscio su 80g rudo cukraus (nes gliukozės neturėjau), ištirpusi supyliau tiesiai į fermenteri, bet išpilstymas man užtruko porą valandų, kol susitvarkiau su butelių švara ir pilstymu. Tuo tarpu mielės vel prakutusios pradėjo burbuliuoti. Štai čia pirmas klausimas, ar nieko tokio, kad trukau 2h po sirupo supylimo subuteliuoti? Ar nebus išėjęs gazas burbulais laukan iš fermenterio per tiek laiko?

Neskaitant tų netikslumų kuriuos pats pastebėjau ir sekantį kart mėginsiu taisyti, gal kas dar kokių pastabų?
Plius gal kokį receptą antram virimui parekomenduosit paprastesnį, faktas kad apynius kitus pabandyti reikės, ir koki papildomą salyklą prisidėti.

Ačiū už komentarus ir pastabas.
Haroldas
Pranešimai: 69
Užsiregistravo: 2015-09-03, 15:17

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė Haroldas »

Nuo alaus išvirimo praėjo 2 savaitės. Susiruošiau išpilstyti į butelius. Pamatavau tankį - 1.018. Pagal receptą FG: 1.007. Dar palikti fermentuotis? Ar galima pilstyti? OG buvo 1.042.
Receptas: http://www.aludariuklubas.lt/receptas/5921-guiness-lt
Vartotojo avataras
Lrytas1
Pranešimai: 1149
Užsiregistravo: 2013-03-10, 23:21

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė Lrytas1 »

Patikrink matavimo prietaisą
Haroldas
Pranešimai: 69
Užsiregistravo: 2015-09-03, 15:17

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė Haroldas »

Hidrometras vandenyje rodo 1.000, tai kaip suprantu jis veikia gerai.
Kažkokiu būdu sugadinau. Liūdna. Žmona paragavo, tai išjuokė, kad joks Guiness, o kaip kaimiškas tamsus alus... Bet vistiek pilsiu į butelius brandinimui, kažkas panašaus į alų gausis juk?
Gal galėtumėte kas nors paaiškinti, kaip aš sugebėjau "per saldžiai užsalinti" ?
Haroldas
Pranešimai: 69
Užsiregistravo: 2015-09-03, 15:17

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė Haroldas »

Viskas aišku-netikusiai salinau. Vistiek supilsčiau į butelius su nuojauta, kad gali tekti viską išpilti lauk.
Tik neramu, ar nesprogs man tie buteliai, kai alus neišrūgo normaliai?
Vartotojo avataras
Peckelis
Pranešimai: 971
Užsiregistravo: 2013-01-12, 10:32

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė Peckelis »

Ne viskas taip paprasta, nebūtinai tik salinimo bėdos. O ir salinime yra kabliukų, kur "žaliuojam" visi draugiškai. Arba beveik visi. Svarbiau, kad jauti, ką ne taip darei ir galėsi pakeisti.
Jei į butelius pilstydamas nepadauginai pridėti cukraus (ar gliukozės), tikrai nesprogs. Ar reiks išpilti lauk? Jei tik dėl netikslios fermentacijos pabaigos - tikrai ne. Fermentacija, sakykim, buvo tiksli tavo sąlygoms. O kad jos ne tokios, kaip skaičiuoklėje piešei, ką dabar :)
Vartotojo avataras
GiN
Pranešimai: 723
Užsiregistravo: 2011-02-04, 19:58

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė GiN »

Trumpai kalbant - susalinai per aukštoje temperatūroje. Beje, kokioj salinai?

Salinant aukštoje temperatūroje, prisigamina nefermentuojamų cukrų (polisacharidų), kurių mielės nesuvalgo fermentacijos metu, o ir vėliau (brandinime) nesuvalgys, todėl niekas tau nesprogs. Va jeigu cukraus per daug įdėsi, tada jau labai greitai reiks gert, kad nesprogtų :)

Apie salinimo temperatūras:
http://beersmith.com/blog/2012/12/20/ma ... n-brewing/
Vartotojo avataras
Lrytas1
Pranešimai: 1149
Užsiregistravo: 2013-03-10, 23:21

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė Lrytas1 »

Yra biesų kurie traškina tuos plisacharidus.
Haroldas
Pranešimai: 69
Užsiregistravo: 2015-09-03, 15:17

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė Haroldas »

Salinau puode. Pirma 10 min 55C. Paskui reikėjo pakelti iki 65C valandai, o po valandos reikėjo pakelti iki 78C (prieš perpilant mentalą į fermentacijos kibirą). Dabar nepasakysiu, bet ties 65C arba 78C pakėliau kokiais 5C-7C daugiau nei reikėjo-nesužiūrėjau. Nežinojau, kaip ištaisyti ir tiesiog laukiau kol atvės iki reikiamos temperatūros.
Prieš pilstant į butelius cukraus įpyliau 7 g litrui.
Haroldas
Pranešimai: 69
Užsiregistravo: 2015-09-03, 15:17

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė Haroldas »

Įdėjau tiek cukraus pagal autoriaus pastabą. Per daug? Kokios prognozės ir patarimai?
Domaso

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė Domaso »

Haroldai, dėl gazavimo cukraus yra kalkuliatorių, vienas kaip pavyzdys:
(ten po apačia dar yra lentelė po kiek "volumes" kiekvienam stiliui priklauso)
http://www.brewersfriend.com/beer-priming-calculator/
(Table sugar = paprastas baltas cukrus, Corn sugar = Gliukozė/Dekstrozė, DME = Sausas salyklo ekstraktas)

Jei įvarei 7g/litrui paprasto balto "runkelinio" cukraus, tai šiek tiek per daug – jei tiksliau, tai maždaug +50% per daug... Patarimas - po kokių 2 parų atidaryk įstatęs į kriauklę vieną butelį ir žiūrėk kaip užsigazavo - jei ryškiai per daug cukraus, tai išeis putų fontanu pusė bonkos. Tokiu atveju dar ne viskas prarasta - man taip buvo :lol:. Galima su atidarytuvu vos vos palenkt kamštelius ir klausyt kada pradeda gazas eit ir žiūrėt kad nepakiltų putos iki kamštelio. Taip visus butelius praeini, ir tada dar pakartoji kokius 3 kartus. Ir taip kasdien kokias bent 3 dienas (nu čia jau daugmaž reikia spėt kiek to gazo per daug...). aš taip išgelbėjau savo vieną iš pirmųjų partijų - beje, iki šiol vienas skaniausiai pavykusių alų :)
:!: Tik su kamštelių pakėlimais reikia labai juvelyriškai, jei per daug palenksi, neatsistatys atgal ir gausis nesandaru..
Vartotojo avataras
GiN
Pranešimai: 723
Užsiregistravo: 2011-02-04, 19:58

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė GiN »

Va tau ir atsakymas: 65+5= daug nefermentuojamo cukraus.
Bet ir apvaliai rašai - negi nedarai užrašų? Patariu užsirašinėti, kokioj temperatūroj salinai, jei nesigavo kažkas irgi pasižymėk, t.y. norėjau salint 65C, bet gavosi 70C. Tada bus lengviau atsekt, kas ne taip ir ką kitą kartą reikia kitaip daryt.

Dėl kamštelių pakėlimo, tai jei jau imatės tokio kilnojimo, tai nepasitikėkit "pavyko-nepavyko" principu. Pakeliat, nugazuojat, o paskui dar kartą užspaudžiat su uždarytuvu.
Vartotojo avataras
Kartman
Pranešimai: 7
Užsiregistravo: 2016-01-27, 10:56

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė Kartman »

Klausimėlis dėl brandinimo ir užgazavimo. Savo eiga parašęs pora postų aukščiau. Kiek reikėtų palaikyti subuteliuotą alų kambario temperatūroje? Kada nešti brandintis į vėsesnę aplinką? Kokios turetų būti plius minus brandinimosi temperatūros? Nes neturiu rūsio tai tenka balkonu kaip šaldymo vieta naudotis atidarant fortkę ar praveriant langą.
Vartotojo avataras
Giords
Pranešimai: 341
Užsiregistravo: 2011-02-25, 11:25

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė Giords »

Aš per kiekvieną virimą prisipildau porą bambalių užsigazavimo kontrolei; kai jau bambalys sudavus skamba kaip varpas - laikas alui į rūsį :)
Haroldas
Pranešimai: 69
Užsiregistravo: 2015-09-03, 15:17

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė Haroldas »

Kuo daugiau sužinau apie alaus virimą, tuo viskas sudėtingiau atrodo :)
Nebuvo kilę minties užsirašinėti kiekvieną žingsnį gaminant. Atleiskite už palyginimą, bet tarkim verdant kiaulės ausį neužsirašinėji kaip ją gamini, tiesiog stengiesi gaminti kuo tiksliau pagal receptą. Supratau, kad alaus virimas - visai kita lyga. Čia kaip matematika ar chemija. Keli laipsniai aukščiau ar žemiau gamybos procese gali sugadinti alų nepataisomai. Kitus virimus viską pasižymėsiu, kad galėčiau atsekti, kur ką pridirbau.
Taip pat ačiū už nuorodą, kiek reikia dėti cukraus prieš supilant alų į butelius. Kiekvienai alaus rūšiai atitinkamai. Dabar alų esu supilstęs į litrinius butelius ("Butautų", tie iš IKI) - atidaryti/uždaryti be problemų galiu. Po 1,5 paros atidariau - vos vos gazo buvo, jokių putų. Stebėsiu toliau.
Domaso

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė Domaso »

Giords rašė:Aš per kiekvieną virimą prisipildau porą bambalių užsigazavimo kontrolei; kai jau bambalys sudavus skamba kaip varpas - laikas alui į rūsį :)
Aš kontroliniam va tokį naudoju :)
Aišku, kažkiek gaunasi spaudimo netikslumas dėl plastikinio butelio, bet galiu stebėt gazavimosi procesą. Kai jau pakyla apie ~3 bar, išnešu į rūsį.

Paveikslėlis
Vartotojo avataras
Giords
Pranešimai: 341
Užsiregistravo: 2011-02-25, 11:25

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė Giords »

Geras :D Manometras yra ir ant mano 23 l bačkutės - daugiau 3 bar nėra pakilę. Jei ir pas tave daugiau nebūna, gal tai mielių sukeliamo slėgio limitas?
Domaso

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė Domaso »

Giords rašė:Geras :D Manometras yra ir ant mano 23 l bačkutės - daugiau 3 bar nėra pakilę. Jei ir pas tave daugiau nebūna, gal tai mielių sukeliamo slėgio limitas?
Manau čia "sveiko" cukraus kiekio limitas :) (kažkada buvau pergazavęs, tai buvo ir virš 4 pakilę).
Jei įvarytum dvigubą dozę, manau pakiltų ir aukščiau. Techniškai, alaus butelis turi atlaikyt iki 12 bar slėgį, šampano 14 bar (bent jau taip Kauno butelių fabrikas sako), o koks mielėms yra slėgio limitas (jei yra), tai neįsivaizduoju :roll:
Domaso

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė Domaso »

Haroldas rašė:Po 1,5 paros atidariau - vos vos gazo buvo, jokių putų. Stebėsiu toliau.
Tai nieko labai baisaus tada, aš kažkada buvau supilstęs su 1.020 tai jau po paros atidarius, pusė butelio putų fontanu išėjo (tą alų ir gelbėjau "nugazavimo" metodu :))

O kokia patalpos temperatūra kur buteliai stovi?
Haroldas
Pranešimai: 69
Užsiregistravo: 2015-09-03, 15:17

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė Haroldas »

Dabar stovi kambario temperatūroje 20C-21C. Jau nešti į rūsį? Nežiūrėjau, kokia ten temperatūra, bet tikrai vėsesnė bus.
Domaso

Re: Ruošiuosi alaus gamybai iš salyklo

Standartinė Domaso »

Nenešk dar jei neužsigazavo :) Bendra taisyklė - į rūsį neši kai jau užsigazuoja :)

Kiek laiko jau stovi buteliuose prie 20'C? Aš paprastai palaikau kokias 2 savaites bent jau (čia kai cukraus tiek kiek reikia), ilgiau antrinėj stovėjusį alų su mažai mielių kartais ir kokį mėnesį laikau ar dar ilgiau. Kaip ir sakiau, labai padeda tas butelis su manometru, arba tiesiog kaip Giords - prisipilk alaus vieną plastikinį limonado buteliuką, galėsi ranka jaust kietumą kada užsigazavo. (čia sekantiems virimams ;)

Neaišku ar pas tave persigazuos ar ne (FG aukštesnis ir cukraus dėjai per daug...). Manau atidaryk dar vieną butelį kai bus praėjus savaitė, jei neišeis fontanas - viskas ok.
BUTTON_TOPIC_LOCKED