Alaus virimas prastomis sąlygomis

Jeigu niekur netinka, rašykite čia.
ATSAKYTI
Ali
Pranešimai: 29
Užsiregistravo: 2018-08-23, 12:47

Alaus virimas prastomis sąlygomis

Standartinė Ali »

Sveiki,
Esu kandidatas į aludarius. Galvoju apie pirmą virimą.
Perskaičiau beveik visa forumą, bet atsakymo neradau.
Gal kam teko alų virti sode, kur nėra vandentiekio ir kanalizacijos.
1. Kaip su sanitarija? Vandenį reikia atsivežti, gausiai nepraskalausi (prieš ir po) nupilti cheminio antibakterinio nėra kur? Dar pasimečiau sterilumo klausimu. Vieni apsisuka su Sans, kiti nuodija baliklio ir rūgšties tirpalu, kuris gali virsti dujiniu chloru. Kuo dezinfekuoti gamtoje?
2. Aušinimas tik puodas vonelej su vandeniu ir šaldytais buteliukais?
Investuočiau į gyvatuką, bet nėr vandentiekio, gal leisti iš vieno indo žarnele... ?
3. Būčiau dėkingas už kitus patarimus verdant tokiom sąlygom.
Ačiū.
darkas
Pranešimai: 128
Užsiregistravo: 2017-06-30, 11:43

Re: Alaus virimas prastomis sąlygomis

Standartinė darkas »

pirmas virimas ir iškart tokiom ekstremaliom sąlygom? :o Gal geriau pradžiai pasigamink alaus iš ekstrakto, jei neturi net vandens pakankamo kiekio vietoje, nes verdant alų iš salyklo, vandens reikia ne tik pačiam alui pagaminti, misai atvėsinti, bet nemažai vandens ir puodų, įrangos, rankų plovimui. Aušinimas išvirto alaus turint pakankamai vandens ir be vandentiekio nėra problema. Vasarą verdant sode alų turbūt būtų didesnė problema musių baidymas :lol:
Krauzenas
Pranešimai: 268
Užsiregistravo: 2017-09-11, 21:49

Re: Alaus virimas prastomis sąlygomis

Standartinė Krauzenas »

Klausimas kiek to vandens tam savo sode turi? Tarkim ar yra kokia nors didelė talpa pvz. švaraus lietaus vandens? – šį vandenį galėtum panaudoti visos įrangos praplovimui, kai jau tvarkysiesi po virimo. Ar yra koks nors tveninkys/ežeras/upelis netoliese? – šį vandenį galėtum naudoti aušinimui.
Dezinfekuok viską su "StarSan" (nereiks skalaut vandeniu), panaudotą išpilsi kur nors ant kelio/takelio, nieko baisaus, ten silpna ~3 pH maistinė rūgštis – tas pats kas apelsinų sultis išpiltum :)

Tai lieka atsivežt tik švaraus vandens paties alaus virimui – 50~80l, priklausomai kiek verdi – kai pagalvoji, ne tiek daug – tas pats kas vienas keleivis mašinoj.
STR
Pranešimai: 80
Užsiregistravo: 2017-04-18, 12:03

Re: Alaus virimas prastomis sąlygomis

Standartinė STR »

Teko du sykius virti alų sodyboje, vargas didelis, bet įmanoma.

Dėl vandens naudojimo, tai naudojau vandenį iš šulinio (nors iš jo mes negeriame), per daug galvos nesukaus kad ten gal kas blogai su juo. Dar ir vabalų keli plaukiojo :D iškrapštai ir viskas. Čia manau daug nepergyvenk, Lietuvoje gruntiniai vandenys alui palankūs, alaus nesugadinsi su juo.
Sanitarija tai starsan ir nesuk galvos. Vienintelės kitos priemonės, kurių reikia yra reikalingos tada, kai įranga pagauna infekciją. Dar kartais įranga apipelija, tai tuomet su balikliu plaunu. Jeigu labai jaudiniesi tą tirpalą kur nors pilant, tai prieš pilant gerai atskiesk paprastu vandeniu, tuomet rūgštingumas sumažės iki niekingo ir viskas bus saugu.
Dėl aušinimo, tai jeigu nieko geriau nėra, tai teks vonioje. Bet čia pasiryšk pasikankinti - toks vėsinimas trunka apie 45min. Dar kad žinotum, lėtai vėsinamas alus turi didesnę tikimybę pasigauti infekciją.
Aš sodyboje vėsinau per gyvatuką pajungęs giluminį siurbliuką. Vanduo iš šulinio. Tai jeigu jau dažniau žadi virti alų sodyboje, tikrai įsigyk, ne karvę kainuoja. Tik prieš vėsinimą sistemą išsibandyk, nes kai per nesandarią jungti pradeda vanduo bėgti į alų tai nesmagu :oops:
Papildomai:
Virk nuošalioje vietoje, kur nėra medžiu ir negali įkristi lapai ar kitos vėjo nešamos šiukšlės. Bet su higiena prisimink, kad 20min iki virimo pabaigos gali ten ir lapai kristi ir širšės skęsti, px, nuvirs, nieko neatsitiks. Bet po to tai jau saugok puodą nuo visko kas iš išorės.
ATSAKYTI