Kiek išlaikot plautas mieles?

Diskusijos apie įvairias mielių rūšis.
ATSAKYTI
Krauzenas
Pranešimai: 268
Užsiregistravo: 2017-09-11, 21:49

Kiek išlaikot plautas mieles?

Standartinė Krauzenas »

Peržiūrėjau visas temas apie mieles, bet atsakymo neradau... Turiu keletą klausimų konkrečiai apie skystų mielių ("White Labs", "WYEAST", "Fermentum Mobile" ir pan.) pakartotinį panaudojimą ir laikymą.

1. Kiek laiko ilgiausiai realu išlaikyti praplautas mieles šaldytuve? Ar metai realu? (turiu omenyje, kad prieš naudojimą būtų daromas starteris ant magnetinės maišyklės (stir-plate), 48h.

2. Kiek laiko realu išlaikyti šaldytuve "tingiuoju būdu", t.y. pasėmus "mielių pyrago" nuo dugno su šiek tiek alaus ant viršaus? (neplovus).

3. Labiausiai įdomu kiek kas praktikoje išlaikote mieles šaldytuve, prieš darant starterį, ir ar asmeniškai buvo atvejų, kad ilgai laikant mielės būtų negyvybingos?

...

Iki šiol naudodavau daugiausia sausas mieles, tai tiesiog visada perku naujas, kadangi nebrangios. Tačiau dabar pradėjau naudoti ir skystas, ir kadangi jos kainuoja 8-10 eur, o ir gaut jų dažnai greit nesigauna, tai norėčiau bent 4-5 mieles turėti šaldytuve.
Zhiniukas
Pranešimai: 227
Užsiregistravo: 2015-08-18, 10:46

Re: Kiek išlaikot plautas mieles?

Standartinė Zhiniukas »

Į teisingą atsakymą nepretenduoju, bet esu atgaivinęs du metus laikytas mieles. Mielės buvo tiesiai nuo pyrago po alaus sluoksniu be jokių praplovimų. Laikytos rūsyje, kur būna 13-18 laipsnių temperatūra.
Tiesa, dariau tris starterius, kol jos pradėjo normaliai dirbti.
Krauzenas
Pranešimai: 268
Užsiregistravo: 2017-09-11, 21:49

Re: Kiek išlaikot plautas mieles?

Standartinė Krauzenas »

Na, jei tavo mielės "vargingom" sąlygom net du metus išgyveno, tai manau metus šaldytuve išlaikyt plautas mieles neturėtų būt problemų :roll:

Dar tokia idėja šovė - ar mielės iš "antrinio fermenterio" tokios pat "sveikos", kaip ir iš pirminės fermentacijos? Pirminėj fermentacijoj nusėda labai daug nuosėdų iš pačio alaus (baltymai, apyniai ir pan.), o antrinėj labai mažas sluoksnis bet beveik vien mielės - pagalvojau, kad gal net nereiktų jų plauti - bet ar jos tokios pat geros?
Vartotojo avataras
Lrytas1
Pranešimai: 1149
Užsiregistravo: 2013-03-10, 23:21

Re: Kiek išlaikot plautas mieles?

Standartinė Lrytas1 »

Pradėkim nuo to kad vargingos sąlygos mielėms yra plaukioti po krano vandenį, o ne po alų, sąlygas kurias pačios ir susikūrė. Antriniame frementeryje plaukioja mielės jau atrinktos, tos kurios labiau mėgsta plaukioti, imant tokias rizikuoji neskaidrėjančiu alumi.
Krauzenas
Pranešimai: 268
Užsiregistravo: 2017-09-11, 21:49

Re: Kiek išlaikot plautas mieles?

Standartinė Krauzenas »

Todėl ir įdėjau tą žodį į kabutes ;)
Dėl krano vandens tai nieko neminėjau (kadangi tam naudočiau virintą vandenį - jei reikia, galiu ir distiliuotą nuvirintą).
Bet šitas klausimas irgi įdomus ir aktualus - visur sako ir rodo, kad reikia plovimui naudoti virintą vandenį, bet man pačiam irgi atrodo kad natūraliau gal būtų naudoti tą patį alų? (turint galvoje, kad jis mielėms jau "pažįstamas", su tinkamu pH ir dar šiek tiek ABV). Kokia jūsų nuomonė dėl Vandens vs. Alaus?

Dėl mielių ėmimo iš antrinės - aišku ir logiška - geriau imt iš pirminės.
Sharmelis
Pranešimai: 60
Užsiregistravo: 2018-01-31, 18:41

Re: Kiek išlaikot plautas mieles?

Standartinė Sharmelis »

Girdėjau istorijų, kad namų vyndariai pirminės fermentacijos mieles išlaiko iki kitų metų. T.y. naujam vyno gaminimo sezonui. Tačiau ten alkoholio koncentracija skystyje visai kitokia, nei pas aludarius.
Aš pats irgi panašią mintį nešiojausi, tačiau mane kolegos nugazdino, jog tai tiesiausias kelias susidraugauti su infekcija.
Krauzenas
Pranešimai: 268
Užsiregistravo: 2017-09-11, 21:49

Re: Kiek išlaikot plautas mieles?

Standartinė Krauzenas »

Užvedžiau temą pas amerikiečių aludarius, tai nuomonės kategoriškai išsiskiria - vienas aludaris (Vale71) sako, kad būtent alkoholis ir osmosinis slėgis nužudo mieles jas ilgai laikant, o plaunant vandeniu, tą alkoholį išplauni. Dėl osmosinio slėgio tai nelabai supratau koks skirtumas tarp vandens ir alaus, bet man tame ir kompetencijos trūksta...

Tema:
https://www.homebrewtalk.com/forum/thre ... er.663712/
Zhiniukas
Pranešimai: 227
Užsiregistravo: 2015-08-18, 10:46

Re: Kiek išlaikot plautas mieles?

Standartinė Zhiniukas »

Vietoj to, kad rašinėt visam internete, nusipotk 30 analizų buteliukų iš vaistinės ir išpilstyk mielių pyragą.
Vienas galėsi tiesiai į šaldytuvą pasidėt, kitas praplauk su vandeniu, trečias dar nupilk nuo dumblo. Po to kas porą mėnesių imk po komplektą, daryk starterius ir žiūrėk ar gyvos mielės.
Kai bus nebegyvos, nusipirksi naują pakelį iš parduptuvės.
Tada žinosi kiek laikosi mielės šaldytuve ir laip jas geriau laikyti. :)
Krauzenas
Pranešimai: 268
Užsiregistravo: 2017-09-11, 21:49

Re: Kiek išlaikot plautas mieles?

Standartinė Krauzenas »

:shock: Nu ok... Kažkaip galvojau, kad ne tokį jau durną klausimą uždaviau, bet ok, daugiau netrukdysiu..
Zhiniukas
Pranešimai: 227
Užsiregistravo: 2015-08-18, 10:46

Re: Kiek išlaikot plautas mieles?

Standartinė Zhiniukas »

Netrukdai. Atsakymus jau visus girdėjai.
Šeip tai geriausia mielių ilgai nelaikyti. O jei laikai ilgiau, tai yra keli būdai: laikyti ant alaus, pralauti ir laikyti po vandeniu, praplauti glicerinu ir užšaldyti.
Manau, kad visais būdais dalis mielių išliks gyvos ir po metų laikymo. Nors geriau būtų kas kelis mėnesius mieles atnaujinti starteriu.
Krauzenas
Pranešimai: 268
Užsiregistravo: 2017-09-11, 21:49

Re: Kiek išlaikot plautas mieles?

Standartinė Krauzenas »

Supratau. Na, ko gero reiks naudot paprasčiausią būdą - tiesiog nupilt nuo nuosėdų (kiek įmanoma) ir laikyt šaldytuve.
Vartotojo avataras
Lrytas1
Pranešimai: 1149
Užsiregistravo: 2013-03-10, 23:21

Re: Kiek išlaikot plautas mieles?

Standartinė Lrytas1 »

Jo ir po mėnesio tokio laikymo jau žaisti su starteriais.
Krauzenas
Pranešimai: 268
Užsiregistravo: 2017-09-11, 21:49

Re: Kiek išlaikot plautas mieles?

Standartinė Krauzenas »

Lrytas1 rašė:Jo ir po mėnesio tokio laikymo jau žaisti su starteriais.
Tai pala, o kur čia blogybė?
Aš pavyzdžiui nusipirkęs naują “Fermentum Mobile” skystų mielių pakelį, darau starterį ant magnetinės maišyklės ir tik tada supilu į alų - ar čia kažkas blogo?
Vartotojo avataras
Lrytas1
Pranešimai: 1149
Užsiregistravo: 2013-03-10, 23:21

Re: Kiek išlaikot plautas mieles?

Standartinė Lrytas1 »

Nieko tame blogo, bet kai turi šviežių mielių sloinika, tai tik šliukšt ir viskas.
Krauzenas
Pranešimai: 268
Užsiregistravo: 2017-09-11, 21:49

Re: Kiek išlaikot plautas mieles?

Standartinė Krauzenas »

Nu taip, bet tada vėl grįžtam prie pradinio klausimo :) "Šliūkšt ir viskas" kaip suprantu įmanoma tik sąlyginai trumpą laiką nuo surinkimo, o po ilgesnio laiko, taip išeina kad jau lieka tik starteris...
Bet ar tai labai jau didelis sado-mazo - čia jau kiekvienam savaip, bet manęs tai kažkaip labai neišgąsdino - imi "Erlenmajerį", keli šaukštai ekstrakto miltelių, šiek tiek vandens, padedi 10 min ant dujinės, atvėsini kriauklėj, supili mieles ir palieki ant maišyklės porai parų - nu ir ramu iki bravorijimo ;)
Krauzenas
Pranešimai: 268
Užsiregistravo: 2017-09-11, 21:49

Re: Kiek išlaikot plautas mieles?

Standartinė Krauzenas »

Maistra rašė:Krauzenas, jei nori turėt pastoviai gerų mielių jas reikia šaldyt. Informacijos platybėse aibė http://bfy.tw/Mm8u . :) Aš gi iš savo patirties galiu pasakyt, kad šaldytos ir po 2-3 metų puikiai atsigaivina. Man stabiliai po 3-4 parų pasirodydavo pirma puta, ir nelabai didelis skirtumas su maišykle ten jas gaivini ar pakratai retkarčiais. Rezultatas visada teigiamas arba ne, nors tas ne, tai iš kokių 20 kartų gal dusyk ir buvo. Ir tai turbūt dėl patirties stokos. ;)
Apie šaldymą girdėjau (su 30-50% glicerino), bet kol kas bandysiu šaldytuvu apsiribot, kadangi mano tikslas kol kas 6-12 mėn. išlaikymas. Pabandžiau vakar paprastuoju būdu, t.y. neploviau, tik nupyliau, tai visai gerai gavosi - išpylus iš fermenterio į stiklainius, po 5-10 min iškrito nuosėdų sluoksnis, tada vėl nupyliau į kitus, tai dabar turiu 3x 500 ml tokius stiklainius (foto). Manau palaikysiu šaldytuve kol visai nusės, tada laikinai nupilsiu skaidrų alų, nukabinsiu mieles šaukstu (kadangi ant dugno dar yra labai plonas sluoksnis nuosėdų) ir tada jau galutiniam saugojimui padėsiu su alum viršuje. Nors ir neploviau, bet kadangi nuosėdų praktiškai nebus, tikiuosi išstovės bent pusę metų...
Yeast-2.png
Jūs neturite teisės peržiūrėti failų, kurie yra prikabinti prie šio pranešimo.
Sharmelis
Pranešimai: 60
Užsiregistravo: 2018-01-31, 18:41

Re: Kiek išlaikot plautas mieles?

Standartinė Sharmelis »

Būtinai pasidalink kaip sekėsi pritaikyti technologiją praktikoje. Aš taip pat norėčiau sugebėti užsikoncervuoti mielių, nenaudodamas plovimo.
Awtas
Pranešimai: 100
Užsiregistravo: 2019-01-10, 19:26

Re: Kiek išlaikot plautas mieles?

Standartinė Awtas »

Užsipirkau brangių mielių, te, būdamas skūpas, daba mysliu, kaip kuo daugiau naudos ištraukt. Teks plaut mieles. Pasiskaičiau, te ir aš dadėsiu savo .02 į šitą temą.
Vanduo ar alus.. Mano pasirinkimas - vanduo. Gaila alaus :) ir naudojant vandenį yra lengviau nuosėdas nuo mielių atskirt (nes galima didesnį kiekį susimaišyt). Dėl infekcijos, tai rizika ta pati, teoriškai didesnė, alia ai sumuštinio negrauši virš puodo, laukdamas kol virintas vanduo atvės, tai ten gyvių neprilys. Ir nepamiršk, alkoholis žudo :)
Dėl laikymo tai turėtų laikytis, nors kai kurie kalkuliatoriai sako, kad po 6 mėnesių jau kaput. Turėtum pagal spalvą matyt, jei nutamsės, reiškia neatlaikė.
Jų šviežių, ten susispaudusių yra ~4bilijonus 1 ml. Po mėnesio jų būna ~80% gyvų, po 4 mėn jau dvigubai mažiau. Tai po metu, jau reiktu gerokai jas gaivint.
Čia mano teorines žinios, po gero mėnesio praktikuosiuosi, tai nuomone gali dar pasikeist.
ATSAKYTI