Puslapis 17

Efektyvumas

Parašytas: 2011-05-01, 16:51
null
Būtų gerai, kad žmonės, kuriems pavyksta pasiekti didesnius efektyvumus pakomentuotų ir surašytų visus esminius faktorius, kurie jų nuomone leidžia pasiekti geresnį efektyvumą verdant alų.


Re: Efektyvumas

Parašytas: 2011-05-01, 21:17
zaltys
čia, turbūt, man adresuota?:)

visų pirma, manau (ypač bazinio) salyklo kokybė įtakoja (geriausią efektyvumą pavyko pasiekti su belgiškais salyklais (iš savasalus)). taip pat ir angliški salyklai (bandžiau mažiau) nepalyginami su lietuviškais. jau seniai turiu idėją padaryt eksperimentą su skirtingais salyklais dėl skonio ir, žinoma, efekyvumo, pagal vieną receptą. gal kada prisiruošiu:)

antra, salyklo/grūdų sumalimas (išbandžius keturis malimo metodus/įrengimus padariau išvadą, kad kuo smulkiau ir vienodžiau sumalta, tuo efektyvumas didesnis, aišku ne tiek, kad užsikimštų filtras tekinant, ko irgi buvo). dabar malu su elektriniu grūdų malūnėliu "Jupiter 874" (Ramintos dovana:))

trečia, salinimas ir tekinimas skirtinguose induose, t.y. salinimą (dabar pakolkas emaliuotame puode) pradedu nuo 45-50 C ir keliu kaitinant iki 75-78 C prieš tekinimą. mentalą perpilu į plastmasinį tekinimo indą su dvigubu dugnu (false bottom). manau, visgi filtro sistema turi labai didelę įtaką efektyvumui, kaip ir tai, kad visą tekinimo procesą salyklą semia vanduo (papildant vandeniu, karštesniu už mentalą) . tekinu iki praktiškai vandens (galiausiai į vėlgi atskirą indą praskiedimui iki norimo rezultato). tekinu labai lėtai.

ketvirta, manau kad vanduo turi įtaką (manau, minkštas vanduo geriau "išplauna" cukrus).


Re: Efektyvumas

Parašytas: 2011-05-02, 06:16
audryla
@zaltys

Pirmąjį nupilimą po salinimo irgi lėtai išleidi vis pridėdamas vandens ar tiesiog nuleidi?


Re: Efektyvumas

Parašytas: 2011-05-02, 07:47
Gytis
@zaltys

Temperatūra. Kaip tu ten ją keli? Ar pastoviai kaitini, ar tuos visus "rest'us" darai? Kiek laiko salini?


Re: Efektyvumas

Parašytas: 2011-05-02, 08:39
zaltys
visas nupylimas būna vienas, lėtai, užpilant ant viršaus 80-90C vandens. Tekinimas trunka nuo 1val. iki 2 val. Reguliuoju kraneliu.

Temperatūra: užpilu vandeniu iš krano, gaunu 50C(bėga virš 60C), laikau 15-25 min., po to kaitinu ant dujinės viryklės iki 64-69(pagal norą) intensyviai maišydamas. Kai užkaista, palieku sąlintis, nebekaitinu ir net dangčio nedarinėju, temperatūros nematuoju valandą laiko nuo užkaitinimo. Po valandos kaitinu iki 75-78C ir perkeliu ant filtro. Taigi laikas su kaitinimo tarpais gaunasi apie 2 val. Aišku sąlinu kartais ir ilgiau, bet paklaida apie 15 min.

Nepaminėjau apie mentalo tirštumą. Prieš kaitinant iki 64-68C dapilu vandens, tiek kad medinis šaukštas pradeda svirti, nebestovi. Reiktų matuot vandens kiekius nes užpylinėju iš akies ir pagal šaukštą...


Re: Efektyvumas

Parašytas: 2011-05-10, 19:06
null
Va toks salinimo būdas man garantuoja 68% efektyvumą:)
[attachment=77,9]


Re: Efektyvumas

Parašytas: 2011-05-10, 21:04
Naminis
Man tai efektyvumas skiriasi priklausomai nuo to kokiame inde salinu. Jei šaltkrepšyje, kur laikosi pastovi temp., gaunu apie 68-70 efektyvumą, jei paprastam plastmasiniame kibire, kur temp. svyruoja - gaunu apie 60 efektyvumą. Abiem atvejais darau "fly sparging", t.y tekinant misą tuo pat metu pilu iš viršaus 76-78 C vandenį.

O šiaip, galvoju, koks skirtumas tie keli procentai efektyvumo? Mano supratimu skonis žymiai svarbiau, todėl geriau žiūrėti ne efektyvumo, o salinimo temperatūrų priklausomai nuo norimo alaus, naudojamų medžiagų kokybę ir pan. Jei trūksta stiprumo alui - mostelti papildomą saują salyklo. O efektyvumus visokius geriau palikti komerciniams bravorams, nu ir dar suvalkiečiams kai kuriems :D


Re: Efektyvumas

Parašytas: 2011-05-11, 06:06
null
Man svarbiausia efektyvumo siekime yra ne efektyvumo dydis, o pastovumas, kuris leidžia tiksliau prognozuoti receptą ir alaus virimo eigą. Tai yra kiek apynių dėti, kiek pavirti misą ir tt.


Re: Efektyvumas

Parašytas: 2011-05-12, 12:54
Gytis
Ekonominė efektyvumo pusė namų aludarystėje mažai kam svarbi. Tačiau salinimo efektyvumas yra vienas iš proceso rodiklių. O valdyti salinimo procesą yra labai svarbu. Nes būtent nuo salinimo proceso priklauso misos fermentuojamumas, t.y. galutinė fermentacijos riba. (Priklauso ir nuo mielių, bet šiuo atveju kalbame apie salinimą. Fermentuok vandenį kokiomis nori mielėmis - alaus nebus). O galutinė fermentacijos riba yra vienas iš alaus skonį nulemiančių veiksnių.
Jeigu nemoki valdyti efektyvumo, tai kodėl manai, kad moki valdyti fermentuojamumą? Tai visų pirma klausimas man pačiam, nes aš dar tikrai nemoku valdyti salinimo proceso.


Re: Efektyvumas

Parašytas: 2011-05-13, 08:09
svyturys
Manau nereiktų išskirti salinimo, kaip proceso pagrinde nulemiančio efektyvumą. Yra dar toks tekinimas :), mano nuomone netgi svarbesnis už salinimą.


Re: Efektyvumas

Parašytas: 2011-05-13, 08:21
erstikis
Sutinku su [svyturys], tekinimas labai įtakoja efektyvumą. Naudojant tas pačias medžiagas, gaunu vis skirtingą efektyvumą. Ir efektyvumas labai kenčia per mano skubėjimą tekinant. Kai neturiu laiko žaisti tekinant, gaunu labai nedidelį efektyvumą (apie 60), turėdamas laiko ir noro, kartais išspaudžiu iki 80.


Re: Efektyvumas

Parašytas: 2011-05-13, 11:10
null
tiesa aš ta nuotrauka ir norėjau pabrėžt "tekinimą", gal kiek ir per daug apibendrinau tą salinimo savoką, neišskyręs joje tekinimo. Tekinimas vienareikšmiškai yra svarbiausia misos gavimo proceso dalis.


Re: Efektyvumas

Parašytas: 2011-05-13, 11:22
Gytis
Na, su paskutiniu pononieko teiginiu nenoriu sutikti be išlygų. Tekinimas tik ištekina, tai, kas išsalinta. Gerai išsalinus, bet blogai, neefektyviai ištekinus, efektyvumas bus mažas. Su tuo sunku nesutikti.
Bet misos sudėtis, gal tiksliau kalbant įvairių cukrų (ir kt.) proporcijos, priklauso nuo salinimo temperatūrų, mentalo pH, vandens kiekio(mentalo tirštumo) ir nuo kitų būtent salinimo parametrų. O nuo misos sudėties priklauso galutinio produkto parametrai.
Taigi, tekinimas gal būt ir yra svarbiausias proceso efektyvumui, bet salinimas turi didesnę įtaką galutiniam produktui.


Re: Efektyvumas

Parašytas: 2011-06-06, 09:03
konung
Pasinaudojau žalčio idėjomis ties kaitinimu. Ir ką galima pasakyt - rezultatas itin tenkina. Iš 3 kg salyklo išspaudžiau 0,8 efektyvumą. Kaip nuo didžiausio prieš tai buvusio 0,63 tai šuolis itin pamalonina.

Ateičiai reiks teisingiau išsiskaičiuoti alaus kiekį, nes dabar kiek pritrūkau "trečioko" atskiedimui.


Re: Efektyvumas

Parašytas: 2011-06-06, 09:32
Gytis
Man beje paskutinis irgi 80 proc. gavosi vadovaujantys žalčio metodu.

Trumpai:

0) panaikinau vandens šarmingumą, bet tai turbūt mažiausiai įtakos turėjo.

1) apie 50 proc. salyklo sumalta smulkiau nei įprastai (reikės procentą didinti)

2) salinau virimo puode ~2 valandas, naudojau apie 3,1 ltr/1 kg salyklo vandens

3) kadangi buvo smulkiau malta, fiziškai tekėjo lėčiau, tekinimas užtruko apie 1,5 val. Tikėjausi efektyvumo padidėjimo, todėl pasiruošiau daugiau vandens tekinimui.
Surinkau 36 litrus 1,038 misos. Teko vietoje vieno, du alus išvirti. Pabaigoje dar 1,014 tekėjo, buvo galima dar 10 litrų surinkti.
Įprastinis efektyvumas iki šiol buvo 66 procentai.


Re: Efektyvumas

Parašytas: 2011-06-06, 14:04
zaltys
Siūlyčiau pabandyt 1 kg - 2,5 l vandens. http://www.atvirasalus.lt/alus/receptas ... lui+LT+EL2


Re: Efektyvumas

Parašytas: 2011-06-06, 14:15
zaltys
Citata: "visų pirma, manau (ypač bazinio) salyklo kokybė įtakoja (geriausią efektyvumą pavyko pasiekti su belgiškais salyklais (iš savasalus)). taip pat ir angliški salyklai (bandžiau mažiau) nepalyginami su lietuviškais"
nieko panašaus nepastebėjau darydamas ekspermentą, kas liečia efektyvumą, todėl nebesutinku su savo teiginiu. Kas liečia alaus skonį, darėm aklą testą :

1 http://www.atvirasalus.lt/alus/receptas ... lui+UK+EL1

2 http://www.atvirasalus.lt/alus/receptas ... lui+BE+EL3

3 http://www.atvirasalus.lt/alus/receptas ... lui+LT+EL2
čia pagal patikimą eilės tvarka. Yra palikta testiniai buteliai Guobalynui(ei?), kas pageidaus, galės testuoti, tikiuosi nesuges iki to laiko :-)


Re: Efektyvumas

Parašytas: 2011-06-21, 10:10
zaltys
Sveiki, gal kas esat bandę naudoti-(pa)lyginti vamzdelių filtrą ir taip vadinamą netikrą dugną (alutekso arba savadarbį)? Neseniai aluteksinį sugrežiojau papildomai be gailesčio ir man pasiteisino. Dar pastebėjau kad bėgimo greitis priklauso nuo to, kiek krauni mentalo ant filtro-daugiau mentalo, didesnis slėgis-lėčiau bėga. Tai teko patirti kai reikėjo ištekinti iš 10 kg salyklo (vasaros lageris). Papildomai sugręžiojus efektyvumas kilstelėjo, bet nesu tuom galutinai įsitikinęs (reikia daugiau praktikos). Mano įsitikinimu dvigubo dugno filtras pranašesnis už vamzdelių sistemą nes turėtų geriau praplauti salyklą. Bet nebandes-nesužinosi.


Re: Efektyvumas

Parašytas: 2011-06-21, 10:20
null
Dar priklauso ir nuo to ar salini tame pačiame inde ar tik tekini. Tekinimui manau pranašesnis bus "false bottom". O jei salini patogiau vamzdelinis, nes daugiau vandens kontaktuoja su salyklu.


Re: Efektyvumas

Parašytas: 2011-06-21, 11:15
Gytis
Palmeris savo "how to brew" apie tai rašo http://www.howtobrew.com/appendices/appendixD-2.html


Re: Efektyvumas

Parašytas: 2011-06-21, 15:38
zaltys
būt gerai ką nors suprast beraščiui


Re: Efektyvumas

Parašytas: 2011-06-21, 17:22
svyturys
"Dar priklauso ir nuo to ar salini tame pačiame inde ar tik tekini. Tekinimui manau pranašesnis bus "false bottom". O jei salini patogiau vamzdelinis, nes daugiau vandens kontaktuoja su salyklu"

Šiaip jei salini su false bottom tai tereikia dapilt daugiau vandens, tiek, kiek jo yra po filtru (death space) ir bus tas pats.


Re: Efektyvumas

Parašytas: 2011-06-21, 17:47
Tomas
Man, perėjus nuo pvc vamzdelių filtro prie aluteksinio, efektyvumas padidėjo ženkliai. Ir manau todėl, kad vamzdeliai būna pakilę gerokai virš dugno (kranelio aukštyje) ir tekinant salyklas, kuris yra tarp vamzdelių ir dugno, visiškai neišsiplauna.

Aš salinu vienam kibire, su temperatūrom kol kas nežaidžiu, pilu į kitą, su skylėtu dugniniu filtru, ištekinu ir pasiekiu 0,75-0,78 efektyvumą.

Filtro papildomai negręžiojau.


Re: Efektyvumas

Parašytas: 2011-06-21, 19:56
Gytis
zalty, Parkeris iš esmės rašo, kad kuo daugiau skylių filtre, tuo geriau. False bottom geriau už vamzdelius, išeitų.


Re: Efektyvumas

Parašytas: 2011-06-21, 20:36
audryla
Na belieka man savo filtrą sugręžiot ir pažiūrėt kas gausis....


Re: Efektyvumas

Parašytas: 2011-06-21, 21:26
zaltys
Tai va iš nuojautos taip ir galvojau, False bottom geriau už vamzdelius, nes aiškiai plotas didesnis praplovimo, nereiks daryt eksperimento. Audryla, grežiok be gailesčio. Ačiū už atsakymus.


Re: Efektyvumas

Parašytas: 2011-06-21, 21:39
zaltys
Tiesa galiu pridurti, kad aš griežtai už sąlinimą atskirame inde, perkeliant mentalą į tekinimo indą.


Re: Efektyvumas

Parašytas: 2011-06-22, 06:40
Žaldokas
Skylučių kiekis manau logiska. Kuo daugiau skyluciu, tuo daugiau tu "kanaleliu" mentale susidaro. Kuo tankiau tos sroves mentale susiformuoja tuo geriau isplaunamos sausos medziagos. As taip pat pameginsiu pragrezioti dvigubai tankiau.


Re: Efektyvumas

Parašytas: 2011-06-22, 08:31
Gytis
Dar apie Parkerio tekstą. Pagal jį, kuo tolygiau pasiskirsčiusios skylės visame indo dugno plote, tuo praplovimas geresnis. Taigi antras dugnas neabejotinai geriau. Skylių skaičius tame dugne irgi turi reikšmę, bet mažesnę nei tolygus pasiskirstymas.


Re: Efektyvumas

Parašytas: 2011-09-29, 10:36
Modeslovas
Kaip pakankamai šviežias aludaris turiu klausima del misos tekinimo.

Verdu panasiai po 20-25 litrus. Tai ištekinti panasiai reikia 3 litrais daugiau.

Tai kiek laiko tureciau tekinti toki kieki?

Turiu itarima kad tai darau per greit . Sakau gal del to efektyvumas visada gaunas

mažesnis nei recepte.