Mano pirmas all-grain'as: procesas, foto, klausimai, išvados..

ATSAKYTI
Vartotojo avataras
Rokas
Pranešimai: 5
Užsiregistravo: 2012-03-09, 21:26

Mano pirmas all-grain'as: procesas, foto, klausimai, išvados..

Standartinė Rokas »

Sveiki,
prieš savaitę išsiviriau pirmą partiją alaus iš ekstrakto. Gal kažkas ir gavosi, bet nepatiko pats procesas, taigi vakar paturėjau džiaugsmą išsivirti pirmą all-grain'ą. Dalinuosi įspūdžiais Jūsų kritikai.
Norėjau tamsaus, vidutinio kartumo su karamelės prieskoniu, ne sauso. Kadangi dar nieko apie salyklus neišmanau, paslaugusis savasalus.lt beerman'as bematant surinko man receptą ir sukrovė viską į maišelį..
Pirmam kartui nusprendžiau virti mažą kiekį (7 litrai), nes kol kas neturiu didesnio puodo. Be to, norisi paeksperimentuoti su skirtingais skoniais ir tipais, tai pagalvojau geriau daugiau skirtingų virimų po mažiau litrų. Nesu įsitikinęs ar čia buvo geras sprendimas, bet taip jau padariau.
Čia didesnė dalis visko, ką naudojau:

Seniuose nusipirkau du maistinius kibirus po 10 litrų - vieną fermentacijai, kitą - tekinimui.
Taigi... pasijamiau didžiausią turimą puodą (9 litrų greitpuodį), užkaičiau 6 litrus vandens iki 73 laipsnių ir supyliau 2kg salyklo. Salinau 80 minučių ~67 laipsnių temperatūroje.

Čia prasidėjo įdomumai. Visą laiką buvau įdėjęs termometrą taip, kad jo apačia būtų ~3 cm nuo dugno. Periodiškai įjungdavau kaitlentę, kad išlaikyti nuolatinę temperatūrą. BET! Kai po pusvalandžio salinimo maišydamas mentalą pakilnojau termometrą, susiparinau: pačiame paviršiuje rodo 53 laipsnius, o pačiame dugne (neliečiant metalo) - 68. Po to pradėjau maišyti dažniau. Tai realiai net nebežinau kokia buvo tikroji salinimo temperatūra, gal pavyks išvadas pasidaryti iš skonio.

Laisvu laiku nuo tarpinių pašildymų pradėjau ruošti tekinimo indą. Nusprendžiau pabandyti "dvigubo dugno" sistemą. Vieno kibiro dugne prigrežiau daug 1,5-2mm skylučių.

Iš pradžių maniau pasensiu, kol jas visas sugrešiu, bet baigiau gerokai anksčiau, nei mentalas baigė salintis.

Idėjau šitą kiaurądugnį kibirą i sveikąjį, kad veiktų kaip filtras. Po 80 minučių salinimo užkėliau mentalo temperatūrą iki ~77 laipsnių, ir supyliau viską į filtravimo "sistemėlę". Ir gana greitai supratau! Jokio malonumo laikyti vieną kibirą virš kito, kol misa neskubėdama varva lauk... Teko imtis operatyvių veiksmų:

Atrodo nepaaiškinamai, bet reikėjo greito sprendimo ir šitas suveikė.

Kitam kartui pažadėjau sau nusipirkti vitaminų nuo debilito, ir geriau apgalvoti visą eigą iš anksto. Et, tas nekantrumas...
Porą kartų teko su lopetėle išjundinti košę-malošę, bet ilgai netrukus ištekėjo >4 litrai misos. Pajamiau mėginuką, atvėsinau, pamatavau tankį, gavau > 1080. Tikslas - 1055. Tada pratekinau dar 2 litrus ~70 laipsnių vandens, vėl pamatavau - 1063.

Dar pusantro litro pratekinau, gavau 1050. Tie matavimai gan daug laiko atimdavo, nes kas kartą reikėdavo mėginį vėsinti, kad pamatuoti jo tankį. Žinojau, kad yra temperatūrinio kompensavimo lentelės, bet pasirodė per didelis skirtumas (>40 laipsnių), tai kažkaip sugalvojau, kad tiksliau bus matuojant sukalibruotoje temperatūroje (20 laipsnių). Ko NEŽINOJAU, kad apyniuojant išgaruos daug vandens, ir vėl reikės matuoti iš naujo ir privedinėti prie planuojamos OG. Na, bent jau pamieravau efektyvumą - gavosi 0,74.
Po tekinimo, pusė skylučių liko užsikimšusių, bet savo darbą jis atliko.

Viską iš kibiro supyliau atgal į puodą ir užkaičiau apyniavimui. Tvarkaraštis gavosi kažkoks toks:
Į užvirusią misą supyliau 10g apynių (Northern Brewer)

Po 50 minučių supyliau 5g kerpenos

Dar po 10 minučių supyliau likusius 10g apynių (Tettnager)

Dar po 5 minučių uždėjau dangtį, ir įmerkiau puodą į šaltą vandenį (tuo pačiu pajamiau dar vieną mėginėlį - plaukioja šalia):

Kol misa vėsinosi, paruošiau sveiką kibirą fermentacijai - įstačiau kranelį ir burbuliatorių. Ir pradėjau laikytis švaros - išsiploviau visus likusius rakandus. Ir paruošiau mieles.

Kai misa atvėso iki 20 laipsnių, pamatavau kiek jos liko. Ir nustebau, kiek per valandą vandens nugaravo! Liko tik 5,3 litro iš 8... Tankio mėginėlis parodė berods 1088. Prisiminiau mokyklą, įsijungiau matematiką ir paskaičiavau, kad reikia papildyti 2,7 litro vandens, kad pasiekti reikiamą OG. Pripildžiau, ir akurat - 1055.
Viskas buvo supilta į fermentatorių...

... ir nukeliavo rūgti.

Ir ką išmokau po pirmo virimo - nenešioti fermentatoriaus su įstatytu burbuliatorium. Bo pakėlus kibirą jis visą burbuliatoriaus turinį susiurbia sau į vidų :) Žinot, ane, kaip būna? Tai va aš irgi jau žinau :)
Čia palyginimui su 30-litriniu:

Viskas VISKAS truko nuo 18:00 iki 01:00. Čia neskubant, su laisvalaikiu, įrangos ruošimu ir post-uraganiniu namų tvarkymu. Ilgai, bet smagiai.
Kas neramina:

Misa gavosi karti. Tikiuosi, kad brandinimo metu kartumas sumažės.
Filtras nesulaikė labai mažų salyklo dalelių, dėl ko misa gavosi "drumzlina".
Kiek alaus gausis. T.y. ar nebus taip, kad dėl mažo kiekio gaminamo alaus ir mielių pora litrų turės likti ant dugno fermentatoriuje?

Ko pasimokiau:

Salinimo metu dažniau pamaišyti, kad būtų tolygi temperatūra visame tūryje, taip pat naudoti dangtį, kad prarastų mažiau šilumos.
Geriau iš anksto apgalvoti darbo eigą, nes ne visada fotoaparato stovas bus po ranka.
Nesiparinti su tankio matavimais iki apyniavimo ir pasitikėti skaičiuokle. Vistiek po apyniavimo daug vandens nugaruoja, ir lieka rezervo pasitaisymui.

Ką vis dar mastau:

Pagalvoti apie kitokį tekinimo būdą.
Pilant į fermentatorių misą prafiltruoti nuo salyklo likučių.
Reikia didesnio puodo.

Tiesa, pradinis receptas buvo kiek kitoks (kiekių prasme). Planuota 7 litrai alaus, su 5.2% ABV ir 0,65 efektyvumu. Gavosi geresnis efektyvumas, taigi leidau sau padidinti kiekį ir ABV.
Vat taip atrodė mano pirmas virimas iš salyklo. Esu atviras ir iš anksto dėkingas už visapusišką kritiką, patarimus ir kitokius paprotinimus.
-R.

Vartotojo avataras
erstikis
Pranešimai: 198
Užsiregistravo: 2011-02-09, 07:59

Re: Mano pirmas all-grain'as: procesas, foto, klausimai, išvados..

Standartinė erstikis »

Seniau ir aš naudojau tokį patį salinimo puode būdą. Tačiau atsibodo saldus alus, tad perėjau prie salinimo šaltkrepšyje. Mentalo temperatūra šaltkrepšyje laikosi pastovi, nereikia nuolat pakaitinti išlaikant temperatūrą. Lieka daugiau laisvo laiko kol salinasi bei mentalas mažiau karamelizuojasi, ko pasekoje alus nebūna toks perdėtai saldus.
O šiaip, sveikinu su pirmu all-grain'u. Belieka tobulinti technologiją ir mėgautis procesu.

Vartotojo avataras
vidmantas
Pranešimai: 301
Užsiregistravo: 2011-02-07, 22:45

Re: Mano pirmas all-grain'as: procesas, foto, klausimai, išvados..

Standartinė vidmantas »

Aš taip pat sveikinu išsivirus tikrą alų. O tokį šaunų reportažą galėtum dėti į asmeninį AA blogą. Dabar atguls po storu post'ų sluoksniu forume...

Vartotojo avataras
Regis
Pranešimai: 712
Užsiregistravo: 2013-06-18, 21:24

Re: Mano pirmas all-grain'as: procesas, foto, klausimai, išvados..

Standartinė Regis »

Sveikinu!

Ir nenuleisk rankų - visi iš klaidų mokomės, taip įgaudami patirties ;)

P.S. Foto trikojis alaus gamyboje - originalu ;)

Vartotojo avataras
kartus
Pranešimai: 72
Užsiregistravo: 2011-03-02, 13:53

Re: Mano pirmas all-grain'as: procesas, foto, klausimai, išvados..

Standartinė kartus »

panašu, kad biškį per plačias skylutes kibire išgręžei :) Na, bet prakoši, o kas liks tai nusės kartu su mielėm.

Vartotojo avataras
zaltys
Pranešimai: 178
Užsiregistravo: 2011-02-09, 15:58

Re: Mano pirmas all-grain'as: procesas, foto, klausimai, išvados..

Standartinė zaltys »

Sveikinu, sakyčiau greit prasisukai kaip pirmą kartą, geras filtras.

Vartotojo avataras
dainela
Pranešimai: 13
Užsiregistravo: 2012-02-26, 10:42

Re: Mano pirmas all-grain'as: procesas, foto, klausimai, išvados..

Standartinė dainela »

Sveikinimai ir nuo manęs. Pasidarei tikro alaus, o su laiku jis ir atsiskleis tik reikia kantrybės. Dėl tekinimo aluteksas yra sugalvojęs neblogą filtrą 30 l. plastikiniam indui su kraneliu, aš tokį naudoju esu patenkintas.

Vartotojo avataras
runce
Pranešimai: 231
Užsiregistravo: 2011-02-09, 13:14

Re: Mano pirmas all-grain'as: procesas, foto, klausimai, išvados..

Standartinė runce »

skylutės optimumas yra kažkur 2,5 - 3mm. pirmas litras bėga su šiukšlėm, tai reikia suversti atgal.

Vartotojo avataras
zaltys
Pranešimai: 178
Užsiregistravo: 2011-02-09, 15:58

Re: Mano pirmas all-grain'as: procesas, foto, klausimai, išvados..

Standartinė zaltys »

Aluteksinis per laiką žiauriai susimėto, be to reikia tobulint - centre daryti papildomas atramas. Skylučių papildomai išgręžt irgi nemaišo. Aluteksinio skylutės 2 mm.

Vartotojo avataras
Modeslovas
Pranešimai: 166
Užsiregistravo: 2011-08-25, 09:40

Re: Mano pirmas all-grain'as: procesas, foto, klausimai, išvados..

Standartinė Modeslovas »

Na tai sveikinam.

Kaip pirmas virimas tai sakyčiau gan sklandžiai viskas gavosi.

Del salinimo ir tekinimo kogero geriausias variantas kaip erstikis sako šaltkrepšis su filtru (Varinis, plastikinis, ar iš vandentiekio šlangos šarvo).

Del dažno tankio matavimo :) - matuoju tik viena kartą baigęs viską. Žinai kiek turi gauti misos , žinai kiek nuverda, žinai apytiksli savo efektyvumą su naudojama įranga tai visada gaunamas tankis buna +- keilios padalos nuo reikiamo, aišku reiks kelių virimų rankike imusxt:)

ATSAKYTI