Eksperimentiniai virimai - kaip patogiausia?

ATSAKYTI
Domaso

Eksperimentiniai virimai - kaip patogiausia?

Standartinė Domaso »

Kadangi esu naujokas, norėčiau labiau susipažint su skirtingais salyklais/apyniais, ir norėčiau prisivirt daug skirtingų alų, pvz. keletą SMASH'ų; Arba šiaip "nestandartinių" alų, kur norėtūsi iš pradžių pažiūrėt mažam mąstelyje. Kalbu apie 3-5L užraugiamos misos.

Mano salinimo "šiltdėžė" yra apie 40L, tai labai jau didelis griozdas, o ir plaut labai jau užknistų kas kart... Norėtųsi viską atlikti virtuvėj su puodais.
Ar galima kuo nors pakeist salinimo etapą? Ar salyklo mirkymas maišelyje galėtų tai pakeisti? Jei taip - koks geriausias "protokolas"?

Ar vis tik nieko neišgimdysi ir reikia pirkt mažą šaltkrepšį ir darytis mini masher'į?
Vartotojo avataras
Mikas
Pranešimai: 90
Užsiregistravo: 2014-03-07, 08:48

Re: Eksperimentiniai virimai - kaip patogiausia?

Standartinė Mikas »

Galiu papasakoti ką pats naudoju tokiom partijom iki 4l. (arba pagal amerikiečius 1 galonas), o tu jau nuspręsi ar tau tiks. Man pilnai užtenka puodo (naudoju 13,5l., bet gali but ir mažesnis), kuriame salinu, iš dalies tekinu ir verdu. Dar naudoju panašų koštuvą http://www.omrina.lt/PrekiuNuotraukos/9 ... 141104.jpg , na savo pirkau iš prekybcentrio svarbu kuo didesnis būtų, vietoj pasimatavau, kad bent jau 2kg. ryžių tilptų (tai į maniškį pavyksta sutalpinti max 1,5 kg salyklo). Na ir naudoju 5l. maistinius kibiriukus fermenteriams.
Gamybos eiga labai paprasta: salinima atlieki puode, po to visą reikalą perpili į koštuvą ir nusitekini misos 5-6l., gali misą kelis kart perleist per koštuvą, o vandeni tekinimui užsikaitinu su elektriniu virduliu. Šitam video panašus principas: https://www.youtube.com/watch?v=CH5eN6pVK1A
Ir rekomenduoju po to pilstyti į 0,33 but.
Domaso

Re: Eksperimentiniai virimai - kaip patogiausia?

Standartinė Domaso »

Visai patiko tavo metodas :) Tai praktiškai viską turiu, išskyrus tą didelį koštuvą. Fermenteriui bandysiu naudot tokius pačius 5L didbutelius kaip video, kadangi turiu nuo vyno gamybos (tik šiek tiek baisoka, kad vulkanas iš jų nesigautų, gal kibiriukai ir geriau... :D ).

Tik vienintelis klausimas kilo - puode juk neišlaikysi pastovios temperatūros visą valandą, ką tokiu atveju daryt - maišant pakaitint karts nuo karto? Ar nereikia baimintis prisvilimo?
Vartotojo avataras
Mikas
Pranešimai: 90
Užsiregistravo: 2014-03-07, 08:48

Re: Eksperimentiniai virimai - kaip patogiausia?

Standartinė Mikas »

Dėl fermenterio, jeigu nepilsi iki pat viršaus tai neturėtų būti vulkanų, rekomenduočiau kokį litrą palikti laisvą.
Dėl salinimo, visą savo alų salinu puode, nesvarbu kokio dydžio partija. Su šiek tiek praktikos temperatūras suvaldau max 1°C paklaida. Po poros virimų jau žinai, po kiek maždaug laiko reikia pakaitinti, kad nenukristų temperatrūra. Man asmeniškai dar niekas nebuvo prisvilę, tik dažniau reiktų pamaišyti, kad temperatūra tolygiau pasiskirstytų. Na ir aišku per pirmus virimus rekomenduoju kuo atidžiau sekti temperatūrą.
Domaso

Re: Eksperimentiniai virimai - kaip patogiausia?

Standartinė Domaso »

Maistra, kodėl neverta? Su turima įranga tai galiu apsisukt, bet su ja aš darau 30~40L alaus, o ne 5L... Negi dabar salinsiu 40L dėžėj 1,5kg salyklo, ir virsiu 50L puode ant vulcano? :mrgreen:
Vartotojo avataras
Peckelis
Pranešimai: 971
Užsiregistravo: 2013-01-12, 10:32

Re: Eksperimentiniai virimai - kaip patogiausia?

Standartinė Peckelis »

Domaso, klausyk, įjunk kartais ir savo galvotuvą :)
Jei nori paeksperimentuoti su skirtingais salyklais, nelabai ką geriau, nei Mikas patarė, nepadarysi (čia paprastumo ir galbūt kainos atžvilgiu). Nes už brangiai galima visokios chernios prisimislyt.
Jei nori pažaisti su apyniais, tai nusitekink taikiai sau penkiasdešimt litrų ir pravirk skirtinguose puoduose (mažuose virš penkių litrų, ant viryklės, kiek tilps) skirtingas kombinacijas. Panašiai per keturias valandas apsisuksi. Turėsi dešimt kombinacijų, būsi guru. Galėsi patarimus žarstyti... Sėkmės :)
Domaso

Re: Eksperimentiniai virimai - kaip patogiausia?

Standartinė Domaso »

Ačiū visiems už patarimus. Miko variantas tikrai geriausias. Aš turiu omeny ne tik SMASH'us, bet ir šiaip kokį įdomesnį receptą su įvairiais salyklais, netipiniais prieskoniais ir pan. - tokiu atveju norisi vien tokio 5l pradžiai pasibandyt. 50L misos nusitekint 10-čiai SMASH'ų irgi idėja nebloga, bet čia jau nemažos apimties "projektas", aš tiek "nevaliosiu" per dieną padaryt :lol: Nors dar idėja - galima užsišaldyt ištekintą misą...
Domaso

Re: Eksperimentiniai virimai - kaip patogiausia?

Standartinė Domaso »

Dar tokia mintis kilo - ar ne patogiau būtų koštuvą pakeist maišu?
Tada procedūra dar supaprastėja:

1. Supili grūdus į maišą, dedi į puodą, užpili karštu vandeniu/pakaitini ir salini.

2. Po salinimo, tiesiog iškeli maišą virš puodo, leidi nuvarvėt, dar virduliu nupili (nu tipo "antroką").

3. Grūdus išmeti, o puode lieka misa kurią verdi.


Pagal mane toks būdas patogesnis, nes atkrenta dviejų puodų būtinumas ir tas košės perpilinėjimas per koštuvą. Nebent toks būdas kažkuo blogas, gal su maišu negerai salint?
ATSAKYTI