Fermentavimas be nuosėdų atskyrimo

ATSAKYTI
STR
Pranešimai: 80
Užsiregistravo: 2017-04-18, 12:03

Fermentavimas be nuosėdų atskyrimo

Standartinė STR »

Laba diena.

Problema - nenoriu išpilti lauk ~2 litrų alaus, kurie lieka po virimo ant puodo dugno kartu su visomis nuosėdomis. Bet ir nenoriu pasidaryti įpročio virti alų blogai. Todėl noriu pasiklausti profesionalų nuomonės.

Mano galva, yra dviejų tipo nuosėdos. 1. Matomos - apyniai, grudų likučiai ir pan. 2. Nematomos - proteinai ir polifenoliai (?) (ang. polyphenols, nežinau ar gerai išverčiau).

Klausimai:
1. Dėl pirmosios grupės nuosėdų. Jeigu jos vis tiek nusėda kartu su mielėmis ir į butelius/kegą nepatenka, tai ar jie gali duoti ką nors blogo fermentacijai ir galutiniam alui?
2. Ar proteinai ir polifenoliai gali sukelti tik alaus skaidrumo problemas? Gal dar yra problemų, kurių jie gali pridaryti?
3. Proteinai ir polifenoliai, kiek perskaičiau, yra "nusodinami" hot break ir cold break metu. Spėju, kad aktyvios fermentacijos metu šios medžiagos vėl gali ištirpti ir grįžti į alų. Bet jeigu yra daromas cold crash, tai šios medžiagos vėl turėtų nusėsti, ne?
4. Platesnis klausimas. Mano veiksmai po virimo: Misą atvėsinu per 15-20 min. Fermentuoju 10-14 dienų, perpilu į kitą fermenterį, cold crashinų 2-3 dienas ir į butelius. Turint galvoje tokią veiksmų seką, ar didelė nuodėmė į fermenterį pilti visą išvirtą misą su visomis nuosėdomis? Kas blogo gali atsitikti fermentacijai ir galutiniam alui?
Vartotojo avataras
Peckelis
Pranešimai: 971
Užsiregistravo: 2013-01-12, 10:32

Re: Fermentavimas be nuosėdų atskyrimo

Standartinė Peckelis »

Jei nesiplėsti - ramiai pili visą puodo turinį ir fermentuoji. Nieko neatsitiks.
Paeiliui
1. Praktiškai ne, tačiau didesnes apynių daleles, koaguliavusius baltymus ir kitas stambias priemaišas atskirčiau kad ir sieteliu. Daugelio patirtis.
2. Gali trumpiau laikytis (neaktualu greito, iki 1-4 mėnesių, vartojimo alui.).
3. Ta dalis, kuri nusėdo ir į fermenterį nepateko (žiūrėti punktą 1), kaip nori, taip tegul ir elgiasi išpilta. Visa kita alui yra reikalinga.
4. Platesnis klausimas - kokio velnio visiems prireikė cold crash`int? Sufermentuojat, nupilat nuo mielių, nuskaidrėja, supilstot į ką ten turit ir viskas. Jei fermentacija buvo pasibaigusi, antrinėje nuskaidrės per 3-5 dienas. Jei ne, labai abejoju, ar šaldymas padės. Mada kažkokia, orui atšalus, atsirado.
P.S. Beveik garantuotai atsilieps kolegos, propaguojantys itin švarios misos supylimą į fermenterį ir visus iš to išplaukiančius galbūt privalumus. Gal išgirsi labiau tau priimtiną argumentaciją.
STR
Pranešimai: 80
Užsiregistravo: 2017-04-18, 12:03

Re: Fermentavimas be nuosėdų atskyrimo

Standartinė STR »

Labai ačiū už atsakymus :)

Dėl baltymų sugaudymo. Filtravimui naudoju marlę (iš vaistinės). Ten skylutės yra iki 2 mm. Ar tokio tankumo filtro užtenka gaudyti tiems baltymams? Kažkaip galvodavau kad jie turėtų būti labai maži.

Dėl cold crashing, tai man atrodo logišką, kad temperatūroje, kurioje mielės negali veikti (mažiau nei 15c) jos "užmiega" ir nusėda ant dugno. Kol kas cold crashinau tik kartą, bet pasiteisino, buteliuose mielių liko tiek, kad nebūtina kaip su kiaušiniu elgtis ir žiūrėti kad tik nepavesčiau ne taip. Bet reikės išbandyti tik "antrinę fermentaciją" ir palyginti :)
Vartotojo avataras
Lrytas1
Pranešimai: 1149
Užsiregistravo: 2013-03-10, 23:21

Re: Fermentavimas be nuosėdų atskyrimo

Standartinė Lrytas1 »

Niekad, nieko nefiltruoju, varau beveik visą misą į fermenterį, antrinių nedarau, coldkriašinu pirminėje (2-3d -1C) ir ką :)
Papildomos sąlygos:
1. Tekinu labai švarią misą. Pas mane recirkuliacija sukasi viso salinimo metu.
2. Apynius verdu maiše, misoje po virimo jų beveik nėra, o kas papuolė lieka virimo puodo dugne (kokie 0.5L)
3. Į pilstymą stengiuosi, kad nepakliūtu nieko iš fermenterio dugno, perpilinėju į kegus ar buteliavimo kibirą tik su automatiniu sifonu.
Vartotojo avataras
Peckelis
Pranešimai: 971
Užsiregistravo: 2013-01-12, 10:32

Re: Fermentavimas be nuosėdų atskyrimo

Standartinė Peckelis »

Keletas pastebėjimų.
Lrytas1, būk suaugęs vienąkart. Žmogus klausia ne tai, kad ABC, bet dar mažiau. Jis dar baltymą gaudo su marle, o tu jam recirkuliacijas protui susukt pateiki. Jei pradžia gerai paeis, po kiek laiko ir tavo patarimo dėl stendo privalumų pasiklaus. Neskubėk.
STR, du dalykai.
Per sietelį pilant atskiriami koaguliavę (sulipę gabalais, kąsniais ar kitu tavo įsivaizdavimu) baltymai ir kitos prie jų prilipusios medžiagos. Baltymai, likę misoje nesulipę, yra reikalingi mielėms, po velnių :) Kodėl ne marlė? Todėl, kad sietelį (ypač nerūdijančio plieno) lengva dezinfekuoti, jį verdant ir daug patogiau naudoti. O su marle tik laiko klausimas, kad turėsi sugedusį alų.
Susitark su savimi, kad yra cold crash. Būk smalsus. Dabar pagal tavo parašymą tau šitas būdas reiškia mielių nusodinimą kažkiek žemesnėje, nei mielių ribinė darbinė, temperatūroje. Tai normali padori tipo antrinė, nupylus po fermentacijos nuo mielių. Krešinimas gi atliekamas +- apie 0C ir ten užkabinamos ne tik mielės.
STR
Pranešimai: 80
Užsiregistravo: 2017-04-18, 12:03

Re: Fermentavimas be nuosėdų atskyrimo

Standartinė STR »

The more you know :)
Labai ačiū už komentarą, pasinaudosiu.
ATSAKYTI