Virimo trukmė

Viskas apie aludarystėje naudojamą įrangą, įrankius ir prietaisus.
ATSAKYTI
Nekarklas
Pranešimai: 34
Užsiregistravo: 2016-11-14, 13:03

Virimo trukmė

Standartinė Nekarklas »

Sveiki,

Tai apie viską nuo pradžių: verdu apie 25 l alaus 35l puode su dujom ant vulkano (reduktorius kaip priklauso). Vanduo užverda gan greit, bet vis vien su visais etapais (salinimas puode, tekinimas per filtrą, aušinimas gyvatuku) sugaištu apie 6 val. kol uždedu mieles.
Kaip kitiems su trukme gaunasi? Ar verta mąstyti apie kitokius etapų būdus (keist pvz. aušinimo būdą) arba apie galimybę elektrifikuotis?

Dėkui už pasamprotavimus.
Peace
Vartotojo avataras
Gytis
Pranešimai: 1828
Užsiregistravo: 2011-02-03, 22:30

Re: Virimo trukmė

Standartinė Gytis »

Tai panašiai ir trunka. Mano standartinis virimas apie 5 - 5,5 val gaunasi. Jeigu užverda greitai, tai daugiausiai laiko galima sutaupyti greitinant atšaldymą bei trumpinant salinimo laiką. Salinimo laiko trumpinimas turės savo pasekmes, bet vis tiek reikėtų įvertinti savo procesą. Aš atsisakiau protein resto ir salyklų, kuriems jis būtinas. Kiek tau užtrunka atšaldymas? Čia daug rezervo paprastai būna.
Nekarklas
Pranešimai: 34
Užsiregistravo: 2016-11-14, 13:03

Re: Virimo trukmė

Standartinė Nekarklas »

Ta va ir galvoju, kad gal reiktų su atšaldymu kompensuotis, nes gyvatukas yra pirktas, tačiau savadarbis, ir visuminis ilgis nėra didelis, gaunasi pan apie 45cm aukčio, bet jame gal tik kokių 8-10 eilės. Tai man trunka iki 20 min atvėsinti puodą su 25l. Kiek gaunasi su normaliu tarkim iš SA/Aluteksas gyvatuku? Buvo jau tema pakurta, kad apie aluteksinį -išvados, kad nieko gero. Ar dėl to, kad iš plieno pagamintas? Kaip variniai?
AndriusK
Pranešimai: 116
Užsiregistravo: 2016-12-20, 22:54

Re: Virimo trukmė

Standartinė AndriusK »

20 minučių aušint mano galva yra visai neblogas rezultatas. Žinoma, galima dar pagreitinti, bet 5-7 minutės ar ką keičia?
Šiaip pažystu aludarį kuris "išverda" per 30 minučių.... Iš ekstrakto..
Klausiu kodėl ne iš salyklo - per daug laiko užima.
Nekarklas
Pranešimai: 34
Užsiregistravo: 2016-11-14, 13:03

Re: Virimo trukmė

Standartinė Nekarklas »

Forume skaičiau, kad kažkas atšaldo per 7 min. :shock:
O šiaip jeigu iš koncentrato - per 30 min??? Kur šuo paslėptas? Nebent nedidelį kiekį.
Vartotojo avataras
Gytis
Pranešimai: 1828
Užsiregistravo: 2011-02-03, 22:30

Re: Virimo trukmė

Standartinė Gytis »

Nekarklas rašė:Ta va ir galvoju, kad gal reiktų su atšaldymu kompensuotis, nes gyvatukas yra pirktas, tačiau savadarbis, ir visuminis ilgis nėra didelis, gaunasi pan apie 45cm aukčio, bet jame gal tik kokių 8-10 eilės. Tai man trunka iki 20 min atvėsinti puodą su 25l. Kiek gaunasi su normaliu tarkim iš SA/Aluteksas gyvatuku? Buvo jau tema pakurta, kad apie aluteksinį -išvados, kad nieko gero. Ar dėl to, kad iš plieno pagamintas? Kaip variniai?
20 min 25 litrai yra ok. Greičiau nebent pastoviai gyvatuką judinant. Su counter flow galima gerokai greičiau, bet kolegos bandė ir patirtis skirtinga. Kažkas grįžo prie gyvatuko, kiek atsimenu.

Upd. įmečiau nuorodą į diskusijas forume:
http://www.aludariuforumas.lt/viewtopic ... flow#p8396
Vartotojo avataras
Lrytas1
Pranešimai: 1149
Užsiregistravo: 2013-03-10, 23:21

Re: Virimo trukmė

Standartinė Lrytas1 »

Na pas mane su plate chileriu 40l iki 18c kokios 3-5min :) Greičiau siurblys neveža.
Vartotojo avataras
Gytis
Pranešimai: 1828
Užsiregistravo: 2011-02-03, 22:30

Re: Virimo trukmė

Standartinė Gytis »

Plate chilleris teoriškai vandens mažiau išnaudoja, nes efektyvumas didesnis. Bet įdomiau praktika. Acakyk Lrytas, kiek kainuoja ir kiek vandens išnaudoji šaldymui.
Vartotojo avataras
Lrytas1
Pranešimai: 1149
Užsiregistravo: 2013-03-10, 23:21

Re: Virimo trukmė

Standartinė Lrytas1 »

Chileris.JPG
Galios nežinau, vandens kokia 150l suryja.
Jūs neturite teisės peržiūrėti failų, kurie yra prikabinti prie šio pranešimo.
Vartotojo avataras
Gytis
Pranešimai: 1828
Užsiregistravo: 2011-02-03, 22:30

Re: Virimo trukmė

Standartinė Gytis »

Pasigūglinau. Panašūs jeigu braze material copper kaina apie 100-120 USD. Jeigu nikelis tai 2x.
Vartotojo avataras
Lrytas1
Pranešimai: 1149
Užsiregistravo: 2013-03-10, 23:21

Re: Virimo trukmė

Standartinė Lrytas1 »

Nupirkau iš vokiečio ebėjui popigiai 60 eu, variu sulituotas, fitingų ant jo už 30eu prisukta.
Minusai:
Be siurblio net nebandykit.
Geriau apynių į jį nevaryti, biškis ne kritiška.
Negalima dėl vario plauti rūgštiniais valikliais.
Vartotojo avataras
Lrytas1
Pranešimai: 1149
Užsiregistravo: 2013-03-10, 23:21

Re: Virimo trukmė

Standartinė Lrytas1 »

Va tiksli kaina
Saskaita.jpg
Jūs neturite teisės peržiūrėti failų, kurie yra prikabinti prie šio pranešimo.
Vartotojo avataras
Peckelis
Pranešimai: 971
Užsiregistravo: 2013-01-12, 10:32

Re: Virimo trukmė

Standartinė Peckelis »

Žengtelėjote, žiūriu, į plačias lankas :)
Pradinis klausimas buvo irgi netikslus - virimo trukmė. Atsakymas - nuo 1 iki 1.5 valandos :D O jei klausta buvo apie alaus darymą nuo salyklo susitraiškymo iki grindų praplovimo, tai čia įvairiai.
Bet pasakyti noriu - jei tiek jau laiko nėra, kad negalite alaus darymo meditacijai skirti kokių 6 valandų ir pailsėti nuo rūpesčių ir bėgimų kasdieninių, tai gal eikit ir nusipirkit jūs to alaus. Visai neblogo yra. Spėkit tik iki 8.
O jei yra sportinis interesas būti greitesniu, tai tam padedančių visokios kainos ir paskirties "gadžetų" apsčiai. Visai visokių. Kai kurie visai gerai - leidžia optimizuoti procesus ir teigiamai įtakoja kokybę (jei kitose vietose nepritašnojat). Bet bendrai alaus geresniu vien tik jų turėjimas ir naudojimas nepadaro. Kad ir kaip kai kam norėtųsi galvoti kitaip.
Vartotojo avataras
Peckelis
Pranešimai: 971
Užsiregistravo: 2013-01-12, 10:32

Re: Virimo trukmė

Standartinė Peckelis »

Aš ateistas, tikėjimas - ne man :D :D
Nekarklas
Pranešimai: 34
Užsiregistravo: 2016-11-14, 13:03

Re: Virimo trukmė

Standartinė Nekarklas »

Jo...biški pasikalbėjot :D Anyway, dėkui už info, šiokias tokias išvadas pasidariau: investuoti į plate chillerį kol kas neketinu, gal nebent pasikeist gyvatuką į didesnį/ilgesnį, nors vakar virimą dariau, tai 25 l stabiliai per 20 min, tik to vandens daug į kiemą išleidžiu, slidu paskui tokiu oru :D
Dar pastebėjau (jau kelintą kartą), kad gan ilgai sugaištu, ir nelabai efektyviai, galiu pasakyt dirbu, filtruodamas jau išvirtą misą į fermenterį - turiu nusipirkęs iš kiniečių dry hopperį, bet nors 300 mikronų, tačiau vis vien plaukioja apynių liekanos, ir jų gan daug. Todėl vis vien tenka filtruoti. Tai grįžau prie pirminio metodo, paprasčiausiai iš puodu su dideliu samčių pilu per kiaurasamtį, kuriam esu įdėjęs medžiagos (tos cepelinams sunkti), bet ir ta medžiaga po kelių samčių užsikemša ir tenka praplauti. Tai toks biškį užsi*** gaunasi... Gal šitoj vietoj parekomenduosit kaip galima siekti tobulybės? :)

Ačiū
Vartotojo avataras
Gytis
Pranešimai: 1828
Užsiregistravo: 2011-02-03, 22:30

Re: Virimo trukmė

Standartinė Gytis »

Išvirtos misos nefiltruoju. Naudoju tik granuliuotus apynius be jokių maišelių ar pan. Virimui pasiruošiu du fermenterius. Į pirmą fermenterį supilu iš puodo viską arba beveik viską. Parsivežu fermenterį namo (verdu 25 km nuo namų). Namie palieku kokiai valandai pastovėti, tada iš pirmo perpilu antrą. Perpilant dar misa aeruojasi. Pirmame palieku visus apynių likučius. Minusas - kartu nusipila koks 1-1,5 litro misos, bet man lengviau tą litrą papildomai išvirti, negu filtruoti.
Nekarklas
Pranešimai: 34
Užsiregistravo: 2016-11-14, 13:03

Re: Virimo trukmė

Standartinė Nekarklas »

Nu aš irgi panašų kiaurasamtį naudoju, bet vis vien norisi kuo mažiau šiukšlių palikt fermenteryje, o kai naudoju tik granuliuotus apynius, daug praeina pro tas skylutes... Anyway, dėkui už idėjas :)
Peace :)
Vartotojo avataras
GiN
Pranešimai: 723
Užsiregistravo: 2011-02-04, 19:58

Re: Virimo trukmė

Standartinė GiN »

Aš irgi nieko geriau nei sietelis neradau. Tik siūlau naudoti ne žilkinį, bet nerūdijančio plieno, aš turiu 20 cm, dabar Senukų internetinėj nerandu, va toks, tik 20 cm (kaina panaši kaip žilkinio):
https://www.senukai.lt/p/kiaurasamtis-18-cm/2qmo

Jo tos "ausys" labai gerai užsikabina ant fermenterio krašto.

Ir siūlau taip stipriai nesibaiminti tų nuosėdų, vis tiek fermentacijos pabaigoje jos bus dugne kartu su mielėmis, o mieles kažkaip vis tiek reiks pašalinti arba saugoti, kad nepatektų į išpilstytą alų. Man geriausiai padeda poros dienų "antrinė fermentacija" - perpylimas į kitą fermenterį.
Nekarklas
Pranešimai: 34
Užsiregistravo: 2016-11-14, 13:03

Re: Virimo trukmė

Standartinė Nekarklas »

Labai panašų turiu ir aš, tik iš kiniečių kažkaip viską susipirkęs :) Na jo, iš tikrųjų aš irgi darau antrinę, ir stengiuosi kad kuo mažiau nuosėdų buteliuose liktų, bet vis vien kažkoks kiekis mielių lieka. Na bet su šiukšlėm, galim ir po antrinės išsigraibyti likučius :D
Dėkui visiems - klausimas atsakytas :)
Vartotojo avataras
Alchemikas
Pranešimai: 205
Užsiregistravo: 2012-12-28, 10:29

Re: Virimo trukmė

Standartinė Alchemikas »

Nuosėdoms surinkti yra dar ir toks elegantiškas būdas:

https://youtu.be/G21aF7OsEZM
Vartotojo avataras
gi-bi
Pranešimai: 90
Užsiregistravo: 2014-05-16, 20:32

Re: Virimo trukmė

Standartinė gi-bi »

Kad informacija turėtų vertę dar liko neatsakyta į klausimą:
Lrytas1 » 2018-01-12, 16:04
Minusai:
Be siurblio net nebandykit.

Kokį siurblį naudoji, arba koks slėgis ir debitas reikalingas?
Vartotojo avataras
gi-bi
Pranešimai: 90
Užsiregistravo: 2014-05-16, 20:32

Re: Virimo trukmė

Standartinė gi-bi »

Sigitai, kiek suprantu ten rašei apie šalto vandens siurblį:
Lrytas1 » 2018-01-12, 15:24
Na pas mane su plate chileriu 40l iki 18c kokios 3-5min :) Greičiau siurblys neveža.

Mane domina šitas siurblys.
Vartotojo avataras
Lrytas1
Pranešimai: 1149
Užsiregistravo: 2013-03-10, 23:21

Re: Virimo trukmė

Standartinė Lrytas1 »

Šaltas vanduo eina iš krano po slėgiu, kam ten siurblys ?
ATSAKYTI