gyvatukas

Viskas apie aludarystėje naudojamą įrangą, įrankius ir prietaisus.
ATSAKYTI
Vartotojo avataras
Gytis
Pranešimai: 1828
Užsiregistravo: 2011-02-03, 22:30

Re: gyvatukas

Standartinė Gytis »

10-11 metrų dvyliktuko.
Vartotojo avataras
Lrytas1
Pranešimai: 1149
Užsiregistravo: 2013-03-10, 23:21

Re: gyvatukas

Standartinė Lrytas1 »

10m 12mm varis ir užteks iki 50-100L.
Vartotojo avataras
gi-bi
Pranešimai: 90
Užsiregistravo: 2014-05-16, 20:32

Re: gyvatukas

Standartinė gi-bi »

d12 pirkau "varinės sistemos" Dariaus ir Girėno 99,Vilniuje.Kainavo 3.388 E/m.Ir atpjauna kiek nori.
Vartotojo avataras
SJo
Pranešimai: 23
Užsiregistravo: 2014-12-15, 13:47

Re: gyvatukas

Standartinė SJo »

Ačiū už info labai. Pasiėmiau D12 10 metrų iš senių, su 30% kainavo 32 eurus, tai gal ir neblogai :)
Codename47
Pranešimai: 16
Užsiregistravo: 2015-08-31, 21:46

Re: gyvatukas

Standartinė Codename47 »

Sveiki,

Labai įdomu, kodėl niekas nenaudoja aliuminio vamzdelių gyvatukui? Kaina gerokai mažesnė nei vario ar nerūdijančio, valcuojasi lengvai, gaunasi ekonominis variantas ;)
RokasSt
Pranešimai: 18
Užsiregistravo: 2015-08-26, 10:50

Re: gyvatukas

Standartinė RokasSt »

Šiandien Kaune nupirkau gyvatukui varini vamzdi, 9,53x0,81 10m su nuolaida už 25e. Pigiau neradau. Manau kauniškiams aktualu. Nes jei siūstis iš refrigeration.lt gaunasi brangiau su siuntimu. (Genys.lt Lazdijų g. 20)
Vartotojo avataras
Burbulas
Pranešimai: 351
Užsiregistravo: 2013-03-30, 19:10

Re: gyvatukas

Standartinė Burbulas »

Kolegos, padėkite apsispręsti. Baigiu konstruoti 50 ltr virimo puodą http://www.aludariuforumas.lt/viewtopic.php?f=3&t=729 ir susimasčiau dėl aušinimo.Pirminis sumanymas buvo įmontuoti aušintuvą kaip tai esu padaręs Braumaisterio klone http://www.aludariuforumas.lt/viewtopic ... =150#p9220 , bet puodų gabaritai tai labai apsunkina. Lieku prie dviejų variantų:
1. panardinamas
2. prieštakinis (net nežinau kaip jį teisingai vadinti - counterflow wort chiller) ale
Paveikslėlis

Labai padėtumėt, jei pasidalintumėt patirtimi su tuo "prieštakiniu" - gal kas naudojate jį recirkuliaciniame režime (kai ataušinta misa gražinama atgal į virimo talpą). Būtų įdomu aušintuvo ilgis ir aušinimo greičiai. Dėkoju už atsakymus.
Vartotojo avataras
SJo
Pranešimai: 23
Užsiregistravo: 2014-12-15, 13:47

Re: gyvatukas

Standartinė SJo »

Na būtent recirkuliuojant viso misos kiekio puode ataušint neteko nes užtenka suderint vandens tekėjimo greitį ir po poros minučių gali tiesiai į fermenterį nukreipt šlangutę ir pilt atvėsusią misą. Kol privarvinu 20 litrų užtrunku apie 10 min ir išleidžiu apie 35 litrus vandens. Recirkuliuojant užtrunka ilgiau, pavyzdys čia nuo maždaug 10 minutės: https://www.youtube.com/watch?v=e-13UGBuJSc
Vartotojo avataras
Lrytas1
Pranešimai: 1149
Užsiregistravo: 2013-03-10, 23:21

Re: gyvatukas

Standartinė Lrytas1 »

Pas mane plokštelinis, tai atsuku ant pilno gazo pompą ir šalta vandeni ir recirkuliuoju kol pradeda bėgti norimos temperatūros misa, o tada jau tiesiai į fermenterį.
Vartotojo avataras
west
Pranešimai: 534
Užsiregistravo: 2011-02-24, 20:44

Re: gyvatukas

Standartinė west »

as turėjau tokį prieštakinį atsisakiau ir perėjau į panardinamą dėl dviejų priežasčių
a) sudėtinga dezinfekcija,
b) sudėtinga nes turi būti švari misa (baltymai apyniai ir t.t kemšasi.)

panardinamas pamerki, atsuki vandenį žiūri į termometrą lauki ir nesuki galvos
40l man atvėsta per 15-20 min.

tiesa vandens šalto aš neskaičiuoju tai bute gal didelės sąnaudos būtų
Vartotojo avataras
Burbulas
Pranešimai: 351
Užsiregistravo: 2013-03-30, 19:10

Re: gyvatukas

Standartinė Burbulas »

west rašė:
panardinamas pamerki, atsuki vandenį žiūri į termometrą lauki ir nesuki galvos
40l man atvėsta per 15-20 min.
O koks gyvatuko ilgis ir diametras?
Vartotojo avataras
Burbulas
Pranešimai: 351
Užsiregistravo: 2013-03-30, 19:10

Re: gyvatukas

Standartinė Burbulas »

SJo rašė:... pavyzdys čia nuo maždaug 10 minutės: https://www.youtube.com/watch?v=e-13UGBuJSc
Na čia jam tiesiog užsikimšo :)

Manau mūsų tarpe gi yra Grainfather savininkų - kiek Jums trunka aušinimas su tuo originaliuoju aušintuvu ... ir ar dažnai užsikemša?
Vartotojo avataras
west
Pranešimai: 534
Užsiregistravo: 2011-02-24, 20:44

Re: gyvatukas

Standartinė west »

Domaso

Re: gyvatukas

Standartinė Domaso »

Norėjau paklaust kas naudojat Aluteksinį gyvatuką (tokį kaip nuorodoj) - kokio ten diametro vamzdelis ir per kiek jums laiko ataušina, bei ar esat juo patenkinti? Be to, matau ten kažkaip keistai/plačiai abu galai išlankstyti - ar netrukdo jie - kaip suprantu "neržos" jau neatlenksi pagal savo norus paprastai?
http://www.aluteksas.lt/katalogas-1/ira ... 626-detail

Aš tik dabar planuoju įsigyt/pasidaryt gyvatuką ir dvejoju ar Aluteksinį pirkt ar iš vario darytis... :roll: Puodas pas mane 50L kegas, tai maždaug 40l misos. Jei darysiu tai galvoju iš D12 varinio vamzdelio kokių 12-15m.

Bet man dar toks klausimas pasistojo – ar turi kokios nors įtakos varinio gyvatuko oksidacija ir jo kontaktas su misa? Tikiuosi apsioksidavusio gyvatuko nereikia karts nuo karto kaip nors šveist? Nes tokiu atveju tai imčiau geriau nerūdijantį - stengiuosi kuo mažiau rūpesčių turėt su valymais, pasiruošimais ir t.t.
Vartotojo avataras
Peckelis
Pranešimai: 971
Užsiregistravo: 2013-01-12, 10:32

Re: gyvatukas

Standartinė Peckelis »

Naudojau aluteksinį. Po to pasidariau iš vario. Turiu abudu, bo kartais verdu nedidelį kiekį (šešiolikos ltr puodas), tai aluteksinis idealiai telpa ir vėsina. Pliusai - aluteksinis pigiau dvigubai. Plaunasi puikiai. Gan tvirtas. Minusai - nors ir labai plonomis sienelėmis, vistik šiluminis laidumas ženkliai blogesnis už vario. Didesnį kiekį misos gali užtrukti atvėsinti ir vandens prireiks daugiau (jei aktualu). Principe gryna fizika - reikšmės turi: sienelės storis, medžiagos šiluminis laidumas ir vandens tūris, pratekantis per laiko vienetą. Jami ir skaičiuoji. Neimant galvon daugelio plonų dalykų, galima apytiksliai primest, kad to paties diametro, ilgio ir sienelės storio varinis gyvatukas bus apie du kartus efektyvesnis už plieno. Gali pasižiūrėt:
http://de2.lt/naudinga-informacija/lent ... s-laidumas
Domaso

Re: gyvatukas

Standartinė Domaso »

Peckeli, dėkui už info, bet man jau nelabai rūpi teorija apie naudingumą ir pan. – kad varis efektyvesnis seniai išsiaiškinau, bei kokio diametro geriau imt ir pan.). Mane labiau domina praktinė pusė - pagal Tavo patirtį, kaip suprantu Aluteksinis nerūdeikinis būtų jau tiesiog matmenimis per mažas kegui su 40L misos?
(kol neturiu gyvatuko, tai tiesiog visą kegą nardinu į didelį vandens kubilą ir leidžiu šaltą vandenį jame, tai 35-40L misos atsiaušina iki 25'C per kokį 30-40min), sunaudoju grubiai kokių 150L vandens.

Mane kas labiausiai domina - ar reikia kaip nors valyt/šveist varinį gyvatuką kai jis apsioksiduoja ir ar turi įtakos ta oksidacija alui? Nu sakykim po 10 virimų man tas gyvatukas apsioksiduos/patamsės - ar man reiks jaudintis dėl jo šveitimo, ar tiesiog galėsiu 20 metų jį naudot pajuodusį be jokios baimės kad alui pakenks?
(nekalbu apie elementarų nuskalavimą OXI ir vandeniu prieš naudojimą ir nuskalavimą po kiekvieno naudojimo - čia savaime aišku).
Vartotojo avataras
Burbulas
Pranešimai: 351
Užsiregistravo: 2013-03-30, 19:10

Re: gyvatukas

Standartinė Burbulas »

Po misos aušinimo varinis gyvatukas išlenda kaip naujas :) blizga kaip katino ... :) Vis tik misos PH 5,2-5,6 - štai ir nuryja rūgštys tą vario oksidą, hidroksidą ir patį varį kažkiek nugriaužia. Kiek tai kenksminga aš nežinau.

Aš suplanavau, kad savo 40-50l virimo aparatui darysiu vario ir štai tokios konstrukcijos

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Paveikslėlis
Domaso

Re: gyvatukas

Standartinė Domaso »

Tai vat man ir įdomu - akivaizdu, kad ta oksidacija lieka misoje, tai klausimas ar ji turi įtakos alui :roll: (su nerūdeika tai šitas aspektas tikrai eliminuojamas - pagal mane tai čia ir yra vienintelis nerūdeikos privalumas, na dar kaina, bet čia jau antraeilis).

Burbule - toks gyvatukas kaip tavo nuotraukose (ir 40-50l puodui) - kiek planuoji pirkt vamzdelio tokiam? Ir ar domėjaisi kiek % sutaupytum laiko aušinime? (tiesiog man įdomu nes ir aš planuoju darytis).

Nu ir dar vienas klausimas pasistojo – mačiau kiti lituoja gyvatukui sujungimus, apvijų sutvirtinimus ir pan. – ar lydmetalis saugus sąlyčiui su alumi?
Vartotojo avataras
Lrytas1
Pranešimai: 1149
Užsiregistravo: 2013-03-10, 23:21

Re: gyvatukas

Standartinė Lrytas1 »

Kas nors Utenos Salinimo/tekinimo/virimo puodus matėte ? Spėkit iš ko jie :)
Paveikslėlis
Vartotojo avataras
Peckelis
Pranešimai: 971
Užsiregistravo: 2013-01-12, 10:32

Re: gyvatukas

Standartinė Peckelis »

Lituoja. Tik su sidabro lydmetaliu :). Toks kiekis vario, kuris patenka į misą, mano žiniomis (gal klystu) ne tik kad nekenkia, bet ir reikalingas pilnaverčiui mielių darbui. Taip kad, ko gero, relax. :)
Domaso

Re: gyvatukas

Standartinė Domaso »

Va, va, tas man labiausiai ir rūpėjo, vien dėl to aš taip greit nerūdeikinio gyvatuko nenorėjau atmest (jau aš geriau 3min ilgiau aušinsiu)...
O aš iš vis verdu kartą į maždaug 2-3 mėn, tai taip išeina turėsiu kas kartą tą varinę gyvatę poliruot prieš kiekvieną virimą? :roll:
Domaso

Re: gyvatukas

Standartinė Domaso »

Maistra rašė:Užtenka citrinos rūgšties tirpale išplaut.
Jei galvosi apie neržaveikę, tai yra toks gofruotas vamzdelis dujom, santechnikoj naudojamas, tai jo sienelė 0,3 mm ir naudingas plotas dėl tų rinkių gerokai didesnis nei tiesaus vamzdžio. Pats su 3 metrais 25 litrus alaus apie 20 min aušinu. Koks 100-120 litrų vandens nueina. Ф12- tik, kad tokia šiugždanti konstrukcija gaunasi. :)
Na jei citrinos tirpale pamakaluot tą varinį tai nieko baisaus, bet vis tiek jau papildomas užsiknisimas - reikia kibiro, reikia tirpalą daryt.. Aš jau kiek įmanoma noriu minimalizuot visus rūpesčius, nes jie visi turi tendenciją susidėt ir pakartint nuotaiką per "brew day" :evil:

Tas gofruotas tai čia gal toks kaip dušo šlangos? :) O kodėl šiugždanti konstrukcija, jis ką toks palaidas? (bet tada turėtų būt guminė šlanga viduj).
Man sunku patikėt, kad vos su 3 metrais taip greit atsiaušina :shock:, bet tamstos patirtim neturiu pagrindo abejot.
Maistra - kur tą vamzdelį pirkai ir kokiam jis pavidale - ritėj? Kiek kainuoja irgi įdomu. 3 metrai man atrodo nepaprastai mažai - o neefektyviau jei kokius 10m susukus?


P.S.

Dar toks vamzdelis būna, amerikonai mačiau darėsi gyvatukus, bet pas mus tokio niekur nemačiau, o nerūdeikinio tuo labiau...

Paveikslėlis
Domaso

Re: gyvatukas

Standartinė Domaso »

Maistra rašė:Geriau ilgesnį daryt, bet turiu kokį turiu. Nu ir pamakaluoju aušindamas. Pačiupinėsi ir suprasi, be jokių gumų jis. https://www.celsis.lt/Namo-inzinerines- ... r-jungtys/
Aiškuma. Manau visai geras variantas, ir susukt kaip suprantu nėr kas? Svarbiausia, kad atkrenta visi tie oksidavimaisi - nuskalavai vandeniu ir baigta.
Tokio 15 metrų paėmus, manau nekažką prasčiau būtų nei varinis...
Domaso

Re: gyvatukas

Standartinė Domaso »

Galiu gaut gofruoto nerūdeikinio 10mm (išorinis diametras), 8-10 mm (vidinis banguojantis diametras) vamzdelio po 0,89 eur už metrą. Gaila, bet storesnio neturi - ar tiktų toks gyvatukui, nebūtų per plonas? Jei 15-20m privyniojus?

Teoriškai, mažesnio diametro vamzdelis turėtų greičiau perduot šilumą į viduje esantį mažesnį vandens kiekį, bet kaip yra praktiškai tai turbūt tik tas kas tokius naudoja gali pasakyt...
Vartotojo avataras
DV
Pranešimai: 240
Užsiregistravo: 2011-12-07, 13:04

Re: gyvatukas

Standartinė DV »

Man Maistros laikas labai mistiškai atrodo.
Nu sakykim gofruotas tas vamzdelis, pagal aprašymą tarp gofrų 5mm, vadinais, 'ištiesinus' 1.0m gofros gaunasi ~1.57m vamzdis, t.y. pailgėja apie pusantro karto. Sienelės storis 0.3mm vs 1.0mm vario. Tuo tarpu vario šilumos laidumo koeficientas 400W/mK vs plieno 16W/mK, t.y. varis 25 kartus laidesnis. Overall tokio plieninio vamzdžio šilumos laidumas ~6 kartus prastesnis už varinio. Būtų tiesus -- būtų ~7.5 karto prastesnis.
Domaso

Re: gyvatukas

Standartinė Domaso »

DV rašė:Man Maistros laikas labai mistiškai atrodo.
Nu sakykim gofruotas tas vamzdelis, pagal aprašymą tarp gofrų 5mm, vadinais, 'ištiesinus' 1.0m gofros gaunasi ~1.57m vamzdis, t.y. pailgėja apie pusantro karto. Sienelės storis 0.3mm vs 1.0mm vario. Tuo tarpu vario šilumos laidumo koeficientas 400W/mK vs plieno 16W/mK, t.y. varis 25 kartus laidesnis. Overall tokio plieninio vamzdžio šilumos laidumas ~6 kartus prastesnis už varinio. Būtų tiesus -- būtų ~7.5 karto prastesnis.
Aš kiek domėjausi - praktikoj taip nesigauna "kartais" kaip tu skaičiuoji vien metalo laidumą - pats vanduo viduje esantis vis tiek tiek kartų greičiau nepriima šilumos. Netgi praktinis eksperimentas yra (video žemiau) - varinis 3 galonus ataušina vos 2 minutėm greičiau nei nerūdeikinis (be to ne gofruotas):
https://www.youtube.com/watch?v=yz4CoITHX3M

Aš tai galvoju - jeigu pavyniojus 20 metrų gofruoto nerūdeikinio (na, tai gaunasi ~30m lygaus nerūdeikinio) - manau ataušintų visai neblogai, o dar kažin ar ne greičiau (plius kainuotų beveik dvigubai pigiau nei 10m varinio, ir jokių ten oksidacijų)
Paskutinį kartą redagavo 1 Domaso. Iš viso redaguota 2015 kartus.
Domaso

Re: gyvatukas

Standartinė Domaso »

Aš tai dar pamąstysiu iki savaitės galo, bet dabar linkstu labiau prie gofruoto nerūdeikinio, vien dėl man ir Maistrai kylančių abejonių dėl tos oksidacijos...

Jei kas dar norės D10 (išorinis) gofruoto nerūdeikos vamzdelio po 0,89 eur/m, tai galim susikooperuot, paimčiau daugiau, po to pasidalintume.
Domaso

Re: gyvatukas

Standartinė Domaso »

Maistra rašė:Prašyk, kad pardėj iš karto antgalius uždėtų. Jie turi specialų įrankį galam užvalcuot, kad lygiai gautųsi. Nes paskui tai bus vargo. :)
Deja antgalių turbūt nesigaus uždėt, čia skelbime radau kur tik vamzdį pardavinėja, nemanau kad jie antgalius galės uždėt. Bet nieko, ką nors sugalvosiu :)
Vartotojo avataras
Gytis
Pranešimai: 1828
Užsiregistravo: 2011-02-03, 22:30

Re: gyvatukas

Standartinė Gytis »

Domaso rašė:Aš tai dar pamąstysiu iki savaitės galo, bet dabar linkstu labiau prie gofruoto nerūdeikinio, vien dėl man ir Maistrai kylančių abejonių dėl tos oksidacijos...
Pono valia, žinoma. Bet manau, kad tiesiog iš oro prikvėpuoji šiukšlių daugiau, negu iš varinio gyvatuko oksidų. Ir mėsą turbūt valgai, ar ne? Sukelia vėžį, žinok.
Domaso

Re: gyvatukas

Standartinė Domaso »

Gytis rašė:Pono valia, žinoma. Bet manau, kad tiesiog iš oro prikvėpuoji šiukšlių daugiau, negu iš varinio gyvatuko oksidų. Ir mėsą turbūt valgai, ar ne? Sukelia vėžį, žinok.
Ne vien dėl to, didesne dalim dėl to kad tiesiog noriu kad atkristų varinio gyvatuko plovimas prieš kiekvieną virimą. Be to, jei yra alternatyva be tų niuansų (net jei jie ir nereikšmingi) - kodėl negalima jos rinktis?

Apskritai, ta oksidacija aišku yra pakankamai "mizernas" dalykas – turbūt 90% namų aludarių naudoja varinius ir neima į galvą.
Aš galvoju, kad varinius gyvatukus visi naudoja dar ir dėl to kad taip tradiciškai nusistovėję nuo senų laikų (kad varis geresnis laidininkas aš neneigiu), bet nerūdijantis plienas tik mano subjektyvia nuomone - šiek tiek modernesnis pasirinkimas.

Ir dar - visada galima varinio gyvatuko efektyvumą kompensuoti su daugiau nerūdeikos (pridėkim kad galima didint plotą gofruotu vamzdžiu ir plonesnėmis sienelėmis) - Gyti, ar tai negalėtų būti lygiavertis kompromisas? (kaina gausis ta pati, greičiau dar mažesnė).
ATSAKYTI