Refraktometras

Viskas apie aludarystėje naudojamą įrangą, įrankius ir prietaisus.
ATSAKYTI
Vartotojo avataras
svyturys
Pranešimai: 225
Užsiregistravo: 2011-02-09, 08:54

Refraktometras

Standartinė svyturys »

Kreipiuosi į tuos žmones, kurie naudoją šį daikčiuką. Klausimas toks: ar kalibravote refraktometrą naudojant misą, kad butų nustatytas korekcijos faktorius? Ar tiesiog naudojate kokį BeerSmith'ą ar ProMashą, kur korekcijos faktoriaus default'as yra 1.04? Ar didelės paklaidos verdant didelio OG/tamsų alų?

Vartotojo avataras
DV
Pranešimai: 240
Užsiregistravo: 2011-12-07, 13:04

Re: Refraktometras

Standartinė DV »

Patarčiau vis dėlto pasidaryti eilę matavimu su refrakteriu ir hidrometru ir iš to išsivesti korekcijos faktorių. Man kažkaip jis gavosi 1.07.

Su tamsiais alum buvo kilęs įtarimas dėl didesnės paklaidos, bet matavimų įrašų neišsaugojau, o ant EBC 40 (toks vidutiniškai tamsus) nukrypimų nepastebėta.

Čia yra gera skaičiuoklė šitam reikalui

Vartotojo avataras
Gytis
Pranešimai: 1828
Užsiregistravo: 2011-02-03, 22:30

Re: Refraktometras

Standartinė Gytis »

Kalibravau, t.y. skaičiavau konkretų mano aparato koeficientą.
Aš koeficiento skaičiavimui naudojau BeerSmith'ą, ten yra tokia galimybė. Default koeficientą naudojau tik pirmą kartą, bet kai pamatavau besifermentuojantį alų, pagalvojau, kad pievas rodo. O su įvestu koeficientu(korekcijos faktoriumi) gali matuoti ne tik misą, bet ir besifermentuojantį alų. Kaip žinia alkoholis šiek tiek keičia spindulio laužimą, todėl būtina perskaičiuoti. BeerSmith'as tam labai patogus: įvedi OG, dabartinį parodymą ir tau rodo SG, atenuacijos procentą ir ABV procentą. Be koeficiento paklaida būtų per didelė.
Reikėtų visą tą reikalą į atvirą perkelti, galėčiau BeerSmith'o visai atsisakyti.
Dėl tamsių įtarimų irgi turėjau, bet kol kas nepasitvirtino. Didžiausia problema būna kai pro akutę žiūrint riba išplaukusi ir negali tiksliai pasakyti ką ten rodo. Bet su praktika įgundi ir su tuo susitvarkyti.
Patikrinau, Beersmith'e mano refraktometro koeficientas yra 1,0286.

Vartotojo avataras
Tomas Žeimys
Pranešimai: 321
Užsiregistravo: 2012-05-25, 09:52

Re: Refraktometras

Standartinė Tomas Žeimys »

dėl "Reikėtų visą tą reikalą į atvirą perkelti" - rasit formules, padarysiu :)

Vartotojo avataras
Burbulas
Pranešimai: 351
Užsiregistravo: 2013-03-30, 19:10

Re: Refraktometras

Standartinė Burbulas »

Ne visada po ranka būna kompiuteris, kad pasinaudoti patogiais kalkuliatoriais ir perskaičiuoti refraktometro parodymus. Nutariau atsispausdinti ir užlaminuoti lenteles, kad būtų po ranka esant reikalui. Štai kas gavosi:
Pirma lentelė - misos (dar be alkoholio) OG paskaičiavimui.

Antra lentelė - jau alaus (t.y. jau su alkoholiu) OG paskaičiavimui.
Prisegu ir exel bylą, jei kas norės pakeisti koeficientą ar reikšmių ribas.
P.S. nei exel'io nei zip prikabint neišeina... jei kam reikia rašykit [attachment=9789,588] [attachment=9789,589]

Jūs neturite teisės peržiūrėti failų, kurie yra prikabinti prie šio pranešimo.
Vartotojo avataras
Regis
Pranešimai: 712
Užsiregistravo: 2013-06-18, 21:24

Re: Refraktometras

Standartinė Regis »

Klausimuks dėl refraktometro: 34USD iš Kinijos tai brangu, ar normali kaina? Ar į tokius apskritai nežiūrėt?

http://dx.com/p/portable-refractometer- ... y_e__RdXUY
Ir kartu dėl e-PH matuoklio: gal kas turit? Naudojat? Ar neverta?
http://dx.com/p/0-6-lcd-ph-test-pen-set ... y_fWvRdXUY

Vartotojo avataras
Lrytas1
Pranešimai: 1149
Užsiregistravo: 2013-03-10, 23:21

Re: Refraktometras

Standartinė Lrytas1 »

Naudoju šitą http://www.ebay.co.uk/itm/RSG-100ATC-Bl ... 43be2e2d3a

Karts nuo karto pakalibruojant nepamainomas daiktas virimo metu.

turiu ir ta pH matuokli, kažką rodo, bet pH matavimas tai atskiras mokslas su kalibravimais, sensorių priežiūra ir t.t.

Vartotojo avataras
vikingas
Pranešimai: 495
Užsiregistravo: 2014-02-25, 12:41

Re: Refraktometras

Standartinė vikingas »

regi normalaus ph metro už 15 dolerių nebūna ... toks jau padabnesnis nuo 700 litų ir daugiau eina su maža paklaida su kalibravimo skysčiais ir tt... alaus virimui galima naudoti tuos lakmuso juosteles... taupant galima kanceliariniu peiliuku išilgai padalint i dvi ar tris dalis.. pakankamai tikslu ir pigu.

Vartotojo avataras
Gytis
Pranešimai: 1828
Užsiregistravo: 2011-02-03, 22:30

Re: Refraktometras

Standartinė Gytis »

Regi, pirkau iš ebay už maždaug 18USD, iš esmės toks pat kaip Lrytas1 nuorodą įmetė. Viskas ok, kalibruoju 1x per metus, dažniau nereikia. Naudoju maždaug 3 metus, per tą laiką nulaužiau stikliuką laikančią kojelę, tai dabar stikliukas atskirai. Bet matavimams netrukdo. Vienžo refraktometras labai geras daiktas, verta pirkti, tie kinietiški už ~18USD normalūs, galima pirkti.
Hidrometrą naudoju tik kartą per metus - kalibruodamas refraktometrą. Bet naudojant refraktometrą reikalingas ir beersmith'as, kurio pagalba paskaičiuoju SG vykstant fermentacijai.
Naudojau tokį pigų primityvų pH matuoklį, panašų kaip tavo nuorodoje, tai nieko gero. Faktiškai tik išmečiau pinigus. Bet brangesnio neperku, nes reikalauja specialios priežiūros. Nusprendžiau, kad neverta.

Vartotojo avataras
audryla
Pranešimai: 466
Užsiregistravo: 2011-02-09, 18:40

Re: Refraktometras

Standartinė audryla »

@Regis

Ten "vaikiškas" pH matuoklis...

Yra Lietuvoje su garantija ir nelabai brangiai, mūsų reikalams per akis:

http://www.adwa.lt/ph-matuokliai/kiseni ... matuokliai

Rekomenduočiau tuos, kurių padalos vertė 0.01 pH

Vartotojo avataras
Regis
Pranešimai: 712
Užsiregistravo: 2013-06-18, 21:24

Re: Refraktometras

Standartinė Regis »

Refraktometras tinka, e-bay pigiau už kinus. ph - šlamštas.

Supratau. Dėkui.

Vartotojo avataras
SkyNaras
Pranešimai: 170
Užsiregistravo: 2013-04-02, 20:52

Re: Refraktometras

Standartinė SkyNaras »

pH matuoklį naudoju tokį:

http://www.ebay.com/itm/Digital-Pen-Typ ... 2c72613374

Kiek teko kalibruoti, naudoti virimuose, matavimo tikslumas pakankamai geras. Rodo 0,01 rodmenis, deklaruojama paklaida 0,1. Man pakanka.

Refraktometrą turiu tokį patį kaip LRytas1. Labai juo esu patenkintas.

Vartotojo avataras
Lrytas1
Pranešimai: 1149
Užsiregistravo: 2013-03-10, 23:21

Re: Refraktometras

Standartinė Lrytas1 »

OT: Refraktometro naudojimas FG matuoti atima fermentacijos pažinimo džiaugsmą, negi menzurėlės turinį išpilsi :)

Vartotojo avataras
SkyNaras
Pranešimai: 170
Užsiregistravo: 2013-04-02, 20:52

Re: Refraktometras

Standartinė SkyNaras »

Na kad to pažinimo džiaugsmo neprarast, visuomet matuoju hidrometru ir refraktometru :D

Vartotojo avataras
Atsigaves
Pranešimai: 85
Užsiregistravo: 2014-01-28, 21:15

Re: Refraktometras

Standartinė Atsigaves »

O kuo refraktometras geresnis uz hidrometra?

Vartotojo avataras
Samanis
Pranešimai: 310
Užsiregistravo: 2013-03-18, 19:51

Re: Refraktometras

Standartinė Samanis »

Nelabai draugauju su anglu, bet ar tai yra tai apie ka kalbat? http://m.ebay.com/itm/231121606244?nav=SEARCH

Nes jeigu taip tai jis ne karve kainuoja o timslumas kaip supratau didesnis

Vartotojo avataras
Lrytas1
Pranešimai: 1149
Užsiregistravo: 2013-03-10, 23:21

Re: Refraktometras

Standartinė Lrytas1 »

Jo matosi kalbos spragos :) Ten tik dėžutę parduoda TUŠČIĄ

Vartotojo avataras
west
Pranešimai: 534
Užsiregistravo: 2011-02-24, 20:44

Re: Refraktometras

Standartinė west »

Vartotojo avataras
Regis
Pranešimai: 712
Užsiregistravo: 2013-06-18, 21:24

Re: Refraktometras

Standartinė Regis »

Dėkui west už nuorodą. Nusipirkau :)

Estimated delivery: Between Friday, Apr. 11 and Tuesday, May. 6

69.76 LTL
O šiaip tai Savas alus galėtų jais prekiauti - manau, kad būtų paklausa šiai prekei.

Vartotojo avataras
Gytis
Pranešimai: 1828
Užsiregistravo: 2011-02-03, 22:30

Re: Refraktometras

Standartinė Gytis »

Šiek tiek info apie tai, kaip su tuo refraktometru elgtis. T.y. kas man buvo nežinoma, kai pirkau savąjį refraktometrą.
1. Kadangi tai optinis prietaisas, o optika kinietiška, visi refraktometrai yra skirtingi :) Todėl norint kažką su juo matuoti, reikia pasiskaičiuoti savo refraktometro korekcijos faktorių, t.y. tam tikrą koeficientą. Tam aš naudoju Beersmith programą, kurią radau iškritusią iš sunkvežimio.

2. Yra dvi skalės: Brix ir SG. Mano aparate SG skalė rodo nesąmones, todėl aš naudoju Brix skalę, kuri nu labai tiksliai viską rodo.

3. SG skaičiuoju taip: matuoju Brix, įrašau į beersmithą, nurodau ar tai unfermented wort ar fermenting beer, programėlė rodo SG. Iš tikro misos SG dabar net beersmitho nenaudoju, nes mano aparate Brix*4 yra tūkstantosios SG dalys. Na tipo Brix=12, tai sg 1.048. Tik kai Brix>16,5, SG jau beersmithe tikrinu.

4. Kadangi alkoholio santykinis tankis yra mažesnis už vandens, besifermentuojanti misa su alkoholiu kitaip laužia šviesą ir rodo santykinai daugiau, negu nefermentuota misa. Pvz. vakar pilsčiau alų, kuriam refraktometras rodo Brix 8,9, tačiau FG yra 1,007. Todėl norint išmatuoti FG, reikia Brix'o parodymą perskaičiuoti naudojant kokią programėlę, pvz Beersmith, arba tiesiog formules, kurių aš nežinau.
Upd. Turint refraktometrą ir hidrometrą, galima paskaičiuoti FG, kas yra super.

Vartotojo avataras
vikingas
Pranešimai: 495
Užsiregistravo: 2014-02-25, 12:41

Re: Refraktometras

Standartinė vikingas »

gyti nepyk ... bet jei tu čia skaitai suprantamu paaiškinimu :D

Vartotojo avataras
west
Pranešimai: 534
Užsiregistravo: 2011-02-24, 20:44

Re: Refraktometras

Standartinė west »

Vikingas: aš savo vaikams kai pasakoju apie fizikinius dėsnius jie dar irgi nesupranta. O vat vaikų darželį jiems pasakoja apie bitutes ir vabaliukus ir tada jie supranta.

Gaila kad čia ne vaikų darželis..

Vartotojo avataras
Regis
Pranešimai: 712
Užsiregistravo: 2013-06-18, 21:24

Re: Refraktometras

Standartinė Regis »

vikingas: o kurios dalies nesupratai?

Gytis: dėkui, turėsiu raumeny.

Vartotojo avataras
Maegnar
Pranešimai: 330
Užsiregistravo: 2012-01-04, 12:02

Re: Refraktometras

Standartinė Maegnar »

Viskas labai suprantama, jeigu zinai aludarystes pagrindus :) taigi RTFM.

Vartotojo avataras
Regis
Pranešimai: 712
Užsiregistravo: 2013-06-18, 21:24

Re: Refraktometras

Standartinė Regis »

Vikingas: aiškinu "ant pirštų".
Žmonės naudojasi hidrometru. Kas tas yra skaityti čia: http://alusalus.lt/2012/10/hidrometras/
Refraktometras yra advanced hidrometras (jei kalbėt labai primityviai).
Beersmith yra soft'as aludariams, čia: http://beersmith.com/
Ar dabar aiškiau?

Vartotojo avataras
Gytis
Pranešimai: 1828
Užsiregistravo: 2011-02-03, 22:30

Re: Refraktometras

Standartinė Gytis »

Vikinge, jeigu neturi refraktometro, tau šita info neaktuali. Nesuk plaučių, tskant.

Vartotojo avataras
vikingas
Pranešimai: 495
Užsiregistravo: 2014-02-25, 12:41

Re: Refraktometras

Standartinė vikingas »

na man viskas suprantama turėjau omeny kad advanced prietaisai turi supaprastinti matavimus ir gamybos procesa bet ten kažka matuoji tai reik dar persiskaičiuot formulėse internete, o dar su salyga kad aparatas kitaiskas dar reik paklaida ivesti ... :D

Vartotojo avataras
Gytis
Pranešimai: 1828
Užsiregistravo: 2011-02-03, 22:30

Re: Refraktometras

Standartinė Gytis »

Apie formules internete tai tu pats sugalvojai, aš to nesakiau :)

Pagrindinis pliusas yra tas, kad pamatuoti SG užtenka 2 lašų misos ar alaus. O kompas vis tiek visada šalia.

Bet jau supratau, kad tai ne tau. Aš irgi ne viską naudoju be ko kiti žmonės gyventi negali.

Vartotojo avataras
Vytenis
Pranešimai: 171
Užsiregistravo: 2013-11-13, 17:51

Re: Refraktometras

Standartinė Vytenis »

Mano hidrometras nukrito, nesu tikras jo parodymais, uzsakiau is West nuorodos refraktometra, o jis kalibruojamas ne to pacio hidrometro pagalba? O jei tiksliai paklausti, tai ar galesiu naudotis vien tik refraktometru?

ATSAKYTI