Patogiausias filtras misos tekinimui

Viskas apie aludarystėje naudojamą įrangą, įrankius ir prietaisus.
ATSAKYTI
Domaso

Patogiausias filtras misos tekinimui

Standartinė Domaso »

Planuoju virti alų iš salyklo (naujokas :oops: ) ir galvoju koks filtras misos tekinimui patogiausias.. Radau du variantus:

A. Iš sugrežiotų PVC vamzdelių – va toks.
Bet man tai jis įtartinas – ar neužsikemša tos skylutės po kiek laiko? Ar paskui jo plovimas ne problematiškas?

B. Radau dar va tokį filtrą. Man šitas variantas atrodo daug praktiškesnis, bet gal aš klystu?

Gal dar yra kokių filtrų? (žinau kad senovėj tekindavo per malkas, žirninius/ruginius šiaudus, apynius ir pan, bet man kažkaip norisi kad paprasčiau/praktiškiau būtų :))


Dar keletas naujoko klausimų apie patį procesą:

1. Vieni mentalą daro kubile su filtru apačioj, po to tiesiog tekina, kiti mentalą daro paprastam kubile, po to iškrečia į kubilą su filtru ir tekina misą - kaip geriau? (čia kaip suprantu dėl filtro užsikišimo?)

2. Mačiau kad ant mentalo viršaus padeda subadytą folijos lapą ir ant jo pila karštą vandenį, tuo metu tekinant misą; Kitą metodą girdėjau – tiesiog paprastai užpilt mentalą vandeniu, palaukt kelias valandas ir po to tiesiog ištekint - pirmokas, po to vėl užpilt vandens, palaukt kelias valandas, vėl nutekint - antrokas, nu ir dar trečioką galima... Kuris būdas geresnis?

3. Nu visai durnas klausimas, bet nepykit – ar galima maišyt pirmoką su antroku, trečioku ir tada virt, ar to geriau nedaryt ir atskirai pirmoką ir antroką virt? (čia dėl to klausiu, kad ant galo misos būtų bent 20l)
Vartotojo avataras
Gytis
Pranešimai: 1828
Užsiregistravo: 2011-02-03, 22:30

Re: Patogiausias filtras misos tekinimui

Standartinė Gytis »

Naudoju B filtrą, viskas ok. Savas alus turi panašų. Mentalą darau puode, tekinu kitame kubile. Folijos nenaudoju. Gali maišyti.
Vartotojo avataras
Lrytas1
Pranešimai: 1149
Užsiregistravo: 2013-03-10, 23:21

Re: Patogiausias filtras misos tekinimui

Standartinė Lrytas1 »

Patogiausias filtras yra tas, pro kurį nebyra salyklas ir turi didžiausią skylučių/paviršiaus ploto santykį ir atlaiko salyklo svori. Mano atveju tai nerudėjančio perforuoto 2,5mm skylutėmis lapas išpjautas pagal tekinimo indo dugną.
Vartotojo avataras
audryla
Pranešimai: 466
Užsiregistravo: 2011-02-09, 18:40

Re: Patogiausias filtras misos tekinimui

Standartinė audryla »

Jei naudosi B filtrą iškart patarių padidinti skylučių kiekį... Tos Aluteksinės skylučių "žvaigždutės" mažoka...
Domaso

Re: Patogiausias filtras misos tekinimui

Standartinė Domaso »

Lrytas1 rašė:Patogiausias filtras yra tas, pro kurį nebyra salyklas ir turi didžiausią skylučių/paviršiaus ploto santykį ir atlaiko salyklo svori. Mano atveju tai nerudėjančio perforuoto 2,5mm skylutėmis lapas išpjautas pagal tekinimo indo dugną.
Tokį irgi mačiau, bet pirkt niekur neradau.. Gal kas pasiūlys kur gaut tokio perforuoto lakšto?

O kaip su tuo vandens pylimu ant mentalo? Ar pilt per skylėtą foliją, ar galima tiesiog užpilt vandens ant mentalo (gal pamaišyt nestipriai), palaikyt kokią valandą ir ištekint? (ir po to su antroku/trečioku tas pats)
Vartotojo avataras
Gytis
Pranešimai: 1828
Užsiregistravo: 2011-02-03, 22:30

Re: Patogiausias filtras misos tekinimui

Standartinė Gytis »

Domaso rašė: ...palaikyt kokią valandą ir ištekint? (ir po to su antroku/trečioku tas pats)
Turiu įtarimą, kad kažkaip nori procesą komplikuoti. Kada tu čia planuoji valandą laikyti? Jeigu tik tekinti misą, nereikia valandos laikyti užpylus.
Vartotojo avataras
Lrytas1
Pranešimai: 1149
Užsiregistravo: 2013-03-10, 23:21

Re: Patogiausias filtras misos tekinimui

Standartinė Lrytas1 »

Domaso rašė:
Lrytas1 rašė:Patogiausias filtras yra tas, pro kurį nebyra salyklas ir turi didžiausią skylučių/paviršiaus ploto santykį ir atlaiko salyklo svori. Mano atveju tai nerudėjančio perforuoto 2,5mm skylutėmis lapas išpjautas pagal tekinimo indo dugną.
Tokį irgi mačiau, bet pirkt niekur neradau.. Gal kas pasiūlys kur gaut tokio perforuoto lakšto?
Kas ieško tas randa
http://www.ebay.de/sch/i.html?_from=R40 ... 26_arr%3D1
Domaso

Re: Patogiausias filtras misos tekinimui

Standartinė Domaso »

Gytis rašė:Turiu įtarimą, kad kažkaip nori procesą komplikuoti. Kada tu čia planuoji valandą laikyti? Jeigu tik tekinti misą, nereikia valandos laikyti užpylus.
Čia tokį "metodą" išgirdau iš šito video: https://www.youtube.com/watch?v=P6BCtb1DnOE
Čia kaip suprantu liaudiškas lietuviškas būdas (ten sako kad po ~4 val laukia pirmokui>antrokui>trečiokui). Man kažkaip irgi pasirodė daugoka...

Lrytas1 rašė:Kas ieško tas randa
http://www.ebay.de/sch/i.html?_from=R40 ... 26_arr%3D1
Nu jo, bet su siuntimu gaunasi apie 35 eur, kažkaip brangoka man už filtrą... Gal pabandysiu tą Aluteksinį už 9 eur.
Vartotojo avataras
Lrytas1
Pranešimai: 1149
Užsiregistravo: 2013-03-10, 23:21

Re: Patogiausias filtras misos tekinimui

Standartinė Lrytas1 »

Gerai ir pigiai nebūna :)
Vartotojo avataras
Gytis
Pranešimai: 1828
Užsiregistravo: 2011-02-03, 22:30

Re: Patogiausias filtras misos tekinimui

Standartinė Gytis »

Domaso rašė: Čia kaip suprantu liaudiškas lietuviškas būdas (ten sako kad po ~4 val laukia pirmokui>antrokui>trečiokui). Man kažkaip irgi pasirodė daugoka...
Nelaikyk valandos, užpylei, išmaišei, po 5 min tekini.
Domaso

Re: Patogiausias filtras misos tekinimui

Standartinė Domaso »

Gal kas žinot kokį gerą video kur nuosekliai nuo A iki Z parodomas visas alaus gamybos procesas su smulkmenom?
(peržiūrėjau daug video, bet vienur tai tik kažkurį etapą parodo, kitur tai kokių smulkmenų neįvardija...) Man tai daugmaž viskas aišku, tik su tuo tekinimu daugiausiai klausimų... Kiek vandens užpilt pirmą, kiek antrą kartą, kiek laiko palaikyt po vandens užpylimo ir pan..
Paskutinį kartą redagavo 1 Domaso. Iš viso redaguota 2015 kartus.
Vartotojo avataras
Gytis
Pranešimai: 1828
Užsiregistravo: 2011-02-03, 22:30

Re: Patogiausias filtras misos tekinimui

Standartinė Gytis »

Domaso rašė:... Kiek vandens užpilt pirmą, kiek antrą kartą, kiek palaikyt vandens užpylimo ir pan..
O kaip tu vandens kiekį skaičiuoji, kurio reikės alui? Pvz kiek naudoji užmaišymui(salinimui), o kiek tekinimui?
Domaso

Re: Patogiausias filtras misos tekinimui

Standartinė Domaso »

Gytis rašė:O kaip tu vandens kiekį skaičiuoji, kurio reikės alui? Pvz kiek naudoji užmaišymui(salinimui), o kiek tekinimui?
Tame ir esmė kad aš dar nelabai žinau... Daug kur skaičiau rašo kad salinimui salyklas:vanduo turi būt maždaug 1:3, bet kai kuriuose video mačiau kad daro salinimą 1:4 ir net 1:5. Dėl vandens užpylimo tekinimui, vėl gi - vienur sako kiek nutekinai tiek užpilk, kitur tiesiog pila ir nieko nesako, o dar vienam "mokomajam" video pylė ~7l vandens ant mentalo su 5kg salyklo. Žodžiu kaip suprantu čia kas kaip nori tas taip daro :D
Domaso

Re: Patogiausias filtras misos tekinimui

Standartinė Domaso »

Maistra rašė:Ne kaip nori, o kaip reikia. :) Yra keli tekinimo būdai:
1. Kai tekinama pastoviai užpilant vandens ir nemaišant mentalo. (Fly sparging)
2. Kai tekinama vandenį užpilant porcijomis ir išmaišant. (Batch sparging)
Šie du būdai yra populiariausi. Man labiau patinka pirmasis. Nors ir antru būdu darant alus gaunasi.
Filtras iš vamzdelio yra geras ir tikrai nereikia iš karto pirkt tą mandresnį. O jei jau pirkt, tai gerą. :)

Verta pasiskaityt, nemūsiškai parašyta. http://www.howtobrew.com/intro.html
Visų pirma - dėkui už patarimus, būtinai perskaitysiu tavo linką.

1. būdas kaip suprantu čia be perstojo pili vandenį kol pribėga reikiamas kiekis misos (tada užpilamo vandens turbūt nereikia ir skaičiuot/normuot)?
Jei taip normaliai gaunasi, tada taip, toks būdas tikrai atrodo gana patogus ir tubūt greitesnis.

2. būdas čia tas liaudiškai vadinamas "pirmokas, antrokas, trečiokas..."?


Dėl filtro - o tai koks jau čia tikrai geras skaitosi? :D
RokasSt
Pranešimai: 18
Užsiregistravo: 2015-08-26, 10:50

Re: Patogiausias filtras misos tekinimui

Standartinė RokasSt »

Ką manot apie tokį filtrą? Manau turėtų būti geriau nei grežiotas ar pjaustytas PVC vamzdis.
$_12.JPG
Jūs neturite teisės peržiūrėti failų, kurie yra prikabinti prie šio pranešimo.
Vartotojo avataras
DV
Pranešimai: 240
Užsiregistravo: 2011-12-07, 13:04

Re: Patogiausias filtras misos tekinimui

Standartinė DV »

Šitas filtras ne tekinimui, o apyniams sulaikyti, kad leidžiant išvirusią misą apyniai liktų puode. Po mentalo svoriu, manau susispaustų, ir niekas tau netekėtų.
ATSAKYTI