Mano bravoras

Viskas apie aludarystėje naudojamą įrangą, įrankius ir prietaisus.
ATSAKYTI
4snakes
Pranešimai: 8
Užsiregistravo: 2015-10-27, 11:48

Mano bravoras

Standartinė 4snakes »

Sveiki visi aludariai ir alaus mėgėjai,

Verdu alų jau senokai, gaunasi viskas, kaip ir neblogai, įranga ir metodika daugiau mažiau panaši į daugumos čia besilankančių, bet manau atėjo laikas patobulinti mano "bravorą". Pirmas dalykas kurį norėtusi modernizuoti tai salinimo procesas. Neradau pasisakymų apie misos recirkuliaciją salinimo metu, o jei yra, tai atsiprašau, kad neradau :oops: . Idėja tokia:
pradžia, kaip visada - salyklas + reikiamas kiekis reikiamos tem. vanduo = norimos temperatūros mentalas salinimo talpoje. Po pauzės pradedam recirkuliaciją - leidžiam misą per filtrą salinimo puodo dugne siurbliuko pagalba, ji nukeliauja į varinį arba nerūdyjančio plieno gyvatuką kuris sumontuotas puode. Puode tuo metu verdantis vanduo, misa po gyvatuko grįžta i salinimo talpą iš viršaus ir paskleidžiama ant mentalo, dėl siurbliuko traukos leidziasi žemyn ir kelia viso mentalo temperatūrą. Misa taip cirkuliuoja kol pasiekiama kita norima temperatūrą, tada vėl pauzė ir t.t. Galų gale pasiekiame 78c ir tekinam paduodami karštą vandenį iš viršaus.
Pliusai būtų tokie - efektyvus mentalo temperatūros kėlimas nestatant salinimo puodo ant ugnies, anot užsienio aludarių skaidresnis alus ir didesnis efektyvumas.
Gal kas esate ką nors panašaus bandę ir galite pakomentuoti iš praktinės pusės?
Vartotojo avataras
Lrytas1
Pranešimai: 1149
Užsiregistravo: 2013-03-10, 23:21

Re: Mano bravoras

Standartinė Lrytas1 »

Turiu tokia sistemą.
1. Vandens kuris kelia mentalo temperatūra nereikia užvirti, o laikyk tokios kokios nori mentalo temperatūros.
2. Cirkuliaciją suk pastoviai.
3. Salyklą reikia malti stambiau, filtras turi būti efektyvus, kitaip supresuosi viską ir užkiši.
4. Efektyvumas ne tik nuo salinimo priklauso, bet ir nuo tekinimo, mentalo pH ir t.t (pas mane jei nedarau kažko > už 8% 85% kaip įkalta)
p.s. multikas apačioje.
4snakes
Pranešimai: 8
Užsiregistravo: 2015-10-27, 11:48

Re: Mano bravoras

Standartinė 4snakes »

@Lrytas1

Dėkui už atsakymą, labai naudinga informacija. Jei nesunku dar pasidalinti patirtimi tada dar pora klausimų iškyla:
1.Kokį gyvatuką naudoji? T.y. - kiek metrų vamzdelio ir kokio diametro?
2.Koks maždaug recirkuliacijos greitis?
3.Per kiek laiko pakyla temperatūra tarkim nuo 50 iki 65c?
4.Sau planavau daryti kažkokį sugręžiotą vamzdelį misos grąžinimui ant mentalo, kad geriau pasiskirstytų ant paviršiaus, bet pas tamstą mačiau, kad tiesiog per šlangutę bėga atgal, spėju, kad to visai pakanka?
Jei teisingai viską supratau procesas atrodo taip:
Tarkim jau turiu salinimo puode 50c mentalą, atėjo laikas kelti temperatūrą iki kokių 67c. Užkaitinu vandenį puode su gyvatuku iki 67c ir paleidžiu siurbliuką, palaikau puode 67c ir taip misa cirkuliuoja visą valandą ar kiek ten numatyta, kol vėl prireikia kelt temperatūrą ir taip iki pat tekinimo, taip?
Vartotojo avataras
Lrytas1
Pranešimai: 1149
Užsiregistravo: 2013-03-10, 23:21

Re: Mano bravoras

Standartinė Lrytas1 »

4snakes rašė:@Lrytas1
1.Kokį gyvatuką naudoji? T.y. - kiek metrų vamzdelio ir kokio diametro?
10m varis 12mm
4snakes rašė:@Lrytas1
2.Koks maždaug recirkuliacijos greitis?
3-5L/min
4snakes rašė:@Lrytas1
3.Per kiek laiko pakyla temperatūra tarkim nuo 50 iki 65c?
apie 1-2min 1 laipsniui
4snakes rašė:@Lrytas1
4.Sau planavau daryti kažkokį sugręžiotą vamzdelį misos grąžinimui ant mentalo, kad geriau pasiskirstytų ant paviršiaus, bet pas tamstą mačiau, kad tiesiog per šlangutę bėga atgal, spėju, kad to visai pakanka?
Neteisingai supratai, pas mane visas dugnas iš perforuotos 2,5mm skylėmis neržaveikos. Su vamzduku abejoju ar kas išdegs.
4snakes rašė:@Lrytas1
Jei teisingai viską supratau procesas atrodo taip:
Tarkim jau turiu salinimo puode 50c mentalą, atėjo laikas kelti temperatūrą iki kokių 67c. Užkaitinu vandenį puode su gyvatuku iki 67c ir paleidžiu siurbliuką, palaikau puode 67c ir taip misa cirkuliuoja visą valandą ar kiek ten numatyta, kol vėl prireikia kelt temperatūrą ir taip iki pat tekinimo, taip?
Siurblys sukasi pastoviai, nejunginėju jo.
4snakes
Pranešimai: 8
Užsiregistravo: 2015-10-27, 11:48

Re: Mano bravoras

Standartinė 4snakes »

4snakes rašė:
@Lrytas1
4.Sau planavau daryti kažkokį sugręžiotą vamzdelį misos grąžinimui ant mentalo, kad geriau pasiskirstytų ant paviršiaus, bet pas tamstą mačiau, kad tiesiog per šlangutę bėga atgal, spėju, kad to visai pakanka?

Neteisingai supratai, pas mane visas dugnas iš perforuotos 2,5mm skylėmis neržaveikos. Su vamzduku abejoju ar kas išdegs.
Pas mane taip pat perforuoto nerūdyjančio plieno dugnas, aš turėjau galvoj misos grąžinimą po gyvatuko iš viršaus, ar pas tave ten irgi perforuotas plienas (virš mentalo)?
Vartotojo avataras
Lrytas1
Pranešimai: 1149
Užsiregistravo: 2013-03-10, 23:21

Re: Mano bravoras

Standartinė Lrytas1 »

O kam ten gražinimui kažkas ? Numetei šlangą ir gana :)
4snakes
Pranešimai: 8
Užsiregistravo: 2015-10-27, 11:48

Re: Mano bravoras

Standartinė 4snakes »

Nu ką, teorija visa aiski, labai ačiū už pagalbą, liko tik viską pritaikyti praktikoje :)
Vartotojo avataras
Lrytas1
Pranešimai: 1149
Užsiregistravo: 2013-03-10, 23:21

Re: Mano bravoras

Standartinė Lrytas1 »

Teorija visa čia
http://www.theelectricbrewery.com/parts ... r-building
tik ten biški persistengta, galima ir paprasčiau :D
4snakes
Pranešimai: 8
Užsiregistravo: 2015-10-27, 11:48

Re: Mano bravoras

Standartinė 4snakes »

Ale gal ir gerai taip, ir jokios infekcijos nebaisios, suodžiai ir pelenai viską dezinfekuoja :D
4snakes
Pranešimai: 8
Užsiregistravo: 2015-10-27, 11:48

Re: Mano bravoras

Standartinė 4snakes »

Taip taip, laužo skonis yra gerai, mes čia perkam visokius rūkytus salyklus, pinigus mėtom vardan kitokio skonio, o čia va - natur produkt :D o dėl suodžių valymo gal pasidalinsi patirtim? Aš tai kaime smėlį su pelenais maišau ir trinu, irgi neblogai valo
Vartotojo avataras
Giords
Pranešimai: 341
Užsiregistravo: 2011-02-25, 11:25

Re: Mano bravoras

Standartinė Giords »

Vat tokį aparatą pasidarius, tai jokie suodžiai nebaisūs, o ir malkų visai nedaug reikia: http://www.instove.org/60-100-liter-cookstove. Aš panašų pasidariau - dega visai be dūmų.
Domaso

Re: Mano bravoras

Standartinė Domaso »

Maistra rašė:Dar ir lengvas laužo skonis aluje lieka. :) O su suodžiais nelengva, bet radau gerą priemonę- puodai blizga kaip katino kiaušai. :)
Gal kas man paaiškins kaip gali persiduot laužo skonis į alų? (ir nebūtinai į alų, nu kad ir į sriubą ant laužo virtą) Man tai visada buvo kažkokia mistika... :)
Kai pagalvoji, tai juk alus su laužu nekontaktuoja, juk tik laužo liepsna kaitina puodą.. Suprantu kai šašlyką kepi, tai žarijos rūksta, mėsą kaitina, bet ar yra skirtumas kuo puodą kaitini?
Vartotojo avataras
Giords
Pranešimai: 341
Užsiregistravo: 2011-02-25, 11:25

Re: Mano bravoras

Standartinė Giords »

Mano aparate nėra ištraukimo kamino (gal kada pasidarysiu ir su juo) https://photos.google.com/album/AF1QipN ... HRvRf2z77U Paskutinėse dviejuose nuotraukose vyksta virimas (kur "dūmai" - tai garai),prieš tai dviejose nuotraukose - kito aparato nuotraukos.
O tokioj bačkoj virdamas kažkada laimėjau prizinę vietą dėl švelnaus dūmo kvapo :)
4snakes
Pranešimai: 8
Užsiregistravo: 2015-10-27, 11:48

Re: Mano bravoras

Standartinė 4snakes »

Gal ir idomus katilas, bet klausimas, kaip ten pavyktų salinimo temperatūras sugaudyt, variantas naudot tik virimui, arba salint kaip mūsų senoliai - iš akies, merkiant pirštus ar dar kaip nors... Gal ir yra žavesio kažkokio ;)
Vartotojo avataras
Giords
Pranešimai: 341
Užsiregistravo: 2011-02-25, 11:25

Re: Mano bravoras

Standartinė Giords »

https://goo.gl/photos/DD5ruSQYGhYTsWqn7
Aš savo bačkoje tik pasikaitinu vandenį (anksčiau ir virdavau, bet dabar salinimas ir virimas vyksta ant Vulkano).
ATSAKYTI