Efektyvumas

ATSAKYTI
Vartotojo avataras
Lrytas1
Pranešimai: 1149
Užsiregistravo: 2013-03-10, 23:21

Re: Efektyvumas

Standartinė Lrytas1 »

Stebuklų nebūna. Pirma salinimo pH turi būti 5.2-5.5. Vilniaus vandens atveju (šviesiam alui) tai arba 3% rugčiojo salyklo arba fosforo rūgšties į salinimą. Salinimas fermenteryje ne pats geriausias būdas pastoviai ir vienalyčiai temperatūrai palaikyti, geriau salink virimo puode ant viryklės, kai reiks pakaitinis plius maišyti reikės, kad neprisviltu. O esminis momentas yra tekinimas, tekinti reikia lėtai ir ilgai. Tokiu metodu stabiliai gaunasi 80-85% efektyvumo.
Vartotojo avataras
Lrytas1
Pranešimai: 1149
Užsiregistravo: 2013-03-10, 23:21

Re: Efektyvumas

Standartinė Lrytas1 »

Taisau :)
Dalius
Pranešimai: 29
Užsiregistravo: 2017-04-25, 01:03

Re: Efektyvumas

Standartinė Dalius »

Dėkui už atsakymus. Kitą kart salinsiu puode ir pabandysiu susitvarkyt su pH. Rugštusis salyklas dėl dozavimo aiškumo atrodo paprasčiau už fosforo rūgštį, ar yra kokia "blogoji" jo pusė, dėl kurios visgi geriau reiktų rinktis fosforą?
Vartotojo avataras
Lrytas1
Pranešimai: 1149
Užsiregistravo: 2013-03-10, 23:21

Re: Efektyvumas

Standartinė Lrytas1 »

Na 3% rūgštinio gali ir nepakakti, o daugiau įdėjus gali jautis skonyje, kas gal kai kuriems alums gal ir nieko blogo, bet ne rekomenduotina.
minerisss
Pranešimai: 91
Užsiregistravo: 2017-04-12, 19:20

Re: Efektyvumas

Standartinė minerisss »

Sveiki, gal kas netyčia turit nuotraukų, kaip atrodo tikrai smulkiai sumaltas salyklas? Nes paskutinio virimo metu, bent jau man atrodo, tikrai smulkiai sumaliau visą salyklą, tik gaila nenufotkinau. Vandenį taip pat ruošiau (rūgštinau). Aišku efektyvumo pakilimo nepasiekiau (64%). Pradedu manyt kad problema tekinime arba salykle, bet kažkaip salyklą palieku paskutinėj vietoj (maltosa bazinis). Tekinu "batch" būdu. 7kg užmaišyti 21L vandens.
55C 15min.
67-64C 1h.
72C 15min.
79C ir į tekinimo kibirą su dvigubu dugnu.
Bandžiau ir su tuo jodu žaisti. Salinimo gale nebemėlynavo kaip pradžioj.
Ištekinau iki pat galo. (13L). (Gal čia klaida, kad iki galo?)
Užpyliau 82-83C vandeniu(20L, rūgštinau ir šitą, bet mažiau). Abiem atvejais viskas išmaišoma,10min ramybės.
Išleidau dar 19L. Tekinimo bendra trukmė apie 45min.
Gal antrokui per didelis vandens kiekis, geriau daryt trečioką? Nes pripilu iki pat viršaus. Bet manau čia ne esmė.
Kur dar ką pakeist? Nebent ilgint pagrindinį salinimą, daugiau minčių nebeturiu. Kažkokių patarimų? :-D
darkas
Pranešimai: 128
Užsiregistravo: 2017-06-30, 11:43

Re: Efektyvumas

Standartinė darkas »

Maltosa bazinis iš Alutex'o traiškytas Kaune Kalvarijų gatvėje,
IMG_20170828_102436.jpg
Kadangi aš esu naujokas šioje srityje, tai turėčiau nekomentuoti , bet .... ;) .... nupasakosiu savo menką patirtį . Pirmi mano virimai iš salyklo buvo su mažu OG tankiu ir tuo pačiu mažu efektyvumu, nesiekė 70proc. , bet aš nesijaudinau dėl to, džiaugiausi, kad išvis alus gaunasi geriamas, bet nuo 6 virimo efektyvumas ženkliai išaugo: Nr6 - 80%, Nr7 - 80%, Nr8 - 83%. Turbūt sutapimas, kad visi šie virimai buvo iš bazinio maltosa salyklo , bet tuo pačiu aš salinimo , tekinimo , filtravimo ir virimo visus procesus tobulinau. Pradėjau salinimo procesa ne nuo 65C, o nuo 50C ir santykiu ne 1/3, o 1/2 ir pamažu santykį privedant iki 1/3. Tekinu taip , kad salyklas butų visada apsemtas (pripilu puodą iki viršaus kiek telpa ir laikau pilną kol visą tekinimo vandenį nesupilu) nieko nemaišydamas, stengiuosi ištekinti kuo daugiau misos (net daugiau nei telpa į virimo puodą). Tekinimo temperatūra stengiuosi pakaikyti apie 78C (paskutinio Nr8 misos temperatūra ištekant buvo 78C). Alus Nr7 tekintas apie 20min, o Nr8 apie 30min. Vanduo pas mane labai kietas ir paskutiniu dviejų virimų mentalo PH buvo 5,7 ir 5,9, neturėjau kuo daugiau sumažinti ... (dabar gavau žinutę, kad atsiuntė fosforo rūgštį, bėgsiu į paštomatą atsiimt :D ). Nu ir pabaigai, išvirus ir atšaldžius alų stengiuosi išfiltruoti kuo daugiau alaus į fermenterį... :D
Jūs neturite teisės peržiūrėti failų, kurie yra prikabinti prie šio pranešimo.
minerisss
Pranešimai: 91
Užsiregistravo: 2017-04-12, 19:20

Re: Efektyvumas

Standartinė minerisss »

Na man kažkaip šviečiasi, kad su tekinimu kažką reiks bandyti pakeisti. Nes antroką išleidinejant pamatavau 1.025 SG bėgo. Pirmokas 1.080 . Bandysiu nenusausint visai mentalo tekinant, ir kaip Nemas aukščiau rašė, pusiaukelėj tekinimo išmaišyti , gal kažkas pasikeis.
Zhiniukas
Pranešimai: 227
Užsiregistravo: 2015-08-18, 10:46

Re: Efektyvumas

Standartinė Zhiniukas »

Pamėgink prieš tekinant antroką palaikyti vandenyje ilgiau. Pvz 30 min.
Arba tekink pastoviai, bet ilgai.
Marius Andr.
Pranešimai: 3
Užsiregistravo: 2018-04-13, 11:38

Re: Efektyvumas

Standartinė Marius Andr. »

Ar paaiškins kas nors, kaip skaičiuoti efektyvumą "kalkuliatoriumi"? Atrodo, kad visi tik skaičiuoklėmis naudojasi. Na o manęs dar niekas jomis nepamokino naudotis.
Pvz. turiu OG pagal receptą 1,056 prie planuojamo 70 proc. efektyvumo.
Pamatavęs misos OG turiu 1,068.
Tuomet suskaičiuoju teorinį (receptinį) OG prie 100 proc.: 1,056/0,7=1.509
Skaičiuoju savo efektyvumą: (1,068/1,509)x100%=70.8 %.
Ar taip???
Zhiniukas
Pranešimai: 227
Užsiregistravo: 2015-08-18, 10:46

Re: Efektyvumas

Standartinė Zhiniukas »

Aš tokiu atveju keičiu efektyvumo reikšmę skaičiuoklėje, kol gaunu realų og.
Dalius
Pranešimai: 29
Užsiregistravo: 2017-04-25, 01:03

Re: Efektyvumas

Standartinė Dalius »

Jei recepte prie 70% efektyvumo turėjo būt 1.056, bet faktiškai gavot 1.068, tai tamstos faktinis efektyvumas 85%. Sveikinu.

100% būtų: 56÷70*100=80 (OG 1.080)
Faktas: 68÷80*100=85%
Marius Andr.
Pranešimai: 3
Užsiregistravo: 2018-04-13, 11:38

Re: Efektyvumas

Standartinė Marius Andr. »

Opapa :) Priimu sveikinimą ir dėkoku už išaiškinimą.
Vadinasi, gavosi stipresnio stauto partija.
O gavosi turbūt todėl, kad prieš tekinimą iš puodo perkėlus mentalą išsinėrė net du kartus filtras iš vandentiekio vamzdelių, bėgau į garažą tvirtinti kniedėmis, vėl pakėliau temperatūrą - žodžiu užtruko salinimo procesas :D
ATSAKYTI