Vandens tyrimai ir filtravimas

ATSAKYTI
Krauzenas
Pranešimai: 268
Užsiregistravo: 2017-09-11, 21:49

Vandens tyrimai ir filtravimas

Standartinė Krauzenas »

Atsibodo naudot nežinomą vandenį alui, vis nesigauna taip kaip noriu, viską sukontroliavau, nežinomas liko tik vanduo.
Noriu pasidaryt cheminę vandens analizę – noriu paklaust gal kas darėsi ir gal galit iš patirties rekomenduot laboratoriją kur pasidaryti? (reiktų Kaune, nu arba gal yra kokia laboratorija kur galima vandenį nusiųst, tarkim per paštomatą ar pan.). Taip pat įdomu kiek kainuoja toks tyrimas.

Man reikalingi šie rodikliai:

• Hidrokarbonatas (HCO3-)
• Kalcis (Ca2+)
• Magnis (Mg2+)
• Natris (Na+)
• Chloridas (Cl-)
• Sulfatas (SO42-)
Paskutinį kartą redagavo 2 Krauzenas. Iš viso redaguota 2018 kartus.
Vartotojo avataras
Zalvarinis
Pranešimai: 576
Užsiregistravo: 2013-01-10, 07:55

Re: Laboratorijos vandens tyrimams (prie Kauno)

Standartinė Zalvarinis »

Vilniuj tai dariausi http://www.nvspl.lt/index.php?596171232 arba Kauno vandenys turėtų daryti.
Krauzenas
Pranešimai: 268
Užsiregistravo: 2017-09-11, 21:49

Re: Laboratorijos vandens tyrimams (prie Kauno)

Standartinė Krauzenas »

Kiek kainavo, jei ne paslaptis?

Ir dar klausimas – jei Hidrokarbonato (Bicarbonate, HCO3-) vandenyje yra daug, ar įmanoma kaip nors jį sumažinti, ar lieka tik skiedimas distiliuotu/RO vandeniu? Pagal vandenvietės tyrimus, pas mane HCO3- yra 350-450 mg/l (gana daug). Kiek žiūrėjau, šviesiems eliams ir lageriams reikia kad būtų 0-20 mg/l, o tamsiems alums 200-300 mg/l.
Paskutinį kartą redagavo 1 Krauzenas. Iš viso redaguota 2018 kartus.
Vartotojo avataras
Gytis
Pranešimai: 1828
Užsiregistravo: 2011-02-03, 22:30

Re: Laboratorijos vandens tyrimams (prie Kauno)

Standartinė Gytis »

Daug kas naudoja fosforo rūgštį arba rūgštinį salyklą https://www.savasalus.lt/lt/salyklas/sa ... yklas.html
Vartotojo avataras
Zalvarinis
Pranešimai: 576
Užsiregistravo: 2013-01-10, 07:55

Re: Laboratorijos vandens tyrimams (prie Kauno)

Standartinė Zalvarinis »

Seniai buvo, bet berods 20-30 eur (bentt Vilniuj norėjo dar papildomų pridėt, ką tirt, reikia atydžiai žiūrėt).
Krauzenas
Pranešimai: 268
Užsiregistravo: 2017-09-11, 21:49

Re: Laboratorijos vandens tyrimams (prie Kauno)

Standartinė Krauzenas »

Atrodo rašo kad “Kauno vandenys” turi laboratoriją, reiks pabandyt ten nuvežt.

Dėl mentalo pH mažinimo, paskutiniam alui pabandžiau panaudoti “Five Star 5.2 pH stabilizer”, bet mentalo pH kaip buvo 6.4, taip ir liko 6.4, net ir su stabilizatorium.

Fosforo rūgštis, pieno rūgštis, rūgštinis salyklas, ar net druskos rūgštis (gryna) mačiau naudojami mentalo pH sumažinimui (parūgštinimui), tačiau ar šios medžiagos pašalina iš vandens hidrokarbonatą?
Vartotojo avataras
Zalvarinis
Pranešimai: 576
Užsiregistravo: 2013-01-10, 07:55

Re: Laboratorijos vandens tyrimams (prie Kauno)

Standartinė Zalvarinis »

Ar matuoklis geras? Nes teko stabilaizerį išbandyt Vilkinės Aludarių siumpoziume. Visi, kas nežaidžia su vandens chemija vos ne 10 procentų pasikėlė efektyvumą. Ph nematavom, bet suveikė puikiai. Gal per mažai dėjai?
Krauzenas
Pranešimai: 268
Užsiregistravo: 2017-09-11, 21:49

Re: Laboratorijos vandens tyrimams (prie Kauno)

Standartinė Krauzenas »

Zalvarinis rašė:Ar matuoklis geras? Nes teko stabilaizerį išbandyt Vilkinės Aludarių siumpoziume. Visi, kas nežaidžia su vandens chemija vos ne 10 procentų pasikėlė efektyvumą. Ph nematavom, bet suveikė puikiai. Gal per mažai dėjai?
Pakankamai geras (manau), “Adwa AD12”, pirktas naujas ir po dviejų dienų virtas alus. Aišku, įdomumo dėlei reiks susikalibruot prieš kitą virimą. Bet bent jau matuojant buteliuotus mineralinius vandenis, ant kurių rašė pH, tai pamatavus matuokliu, pH sutapo.

P.S. Ar tik ne tu rašei “5.2 stabilizer” atsiliepimą “Savam aluj”? Nes žiūriu kad praktiškai tą patį parašei :)
Na, man jis pH nepamažino, ir efektyvumo nepadidino (naudojau pagal reikalavimus), efektyvumas mano būna 75-80%, tai toks ir liko. Beje, bent jau amerikiečiai iš “Homebrewtalk” visi kaip susitarę sako, kad tas “5.2 stabilizer” praktiškai yra bevertis, nebent pataikai ant vandens, kuriam jis buvo sukurtas. Matyt mano vanduo nelabai atitiko...
minerisss
Pranešimai: 91
Užsiregistravo: 2017-04-12, 19:20

Re: Laboratorijos vandens tyrimams (prie Kauno)

Standartinė minerisss »

Vandens tyrimą neperseniausiai dariausi www.v-t.lt (vandens tyrimai). Buteliuką su vandeniu jiems per kurjerius išsiunčiau. Kainavo beveik 19 eur. Jiems parašai kokių tiksliai nori parametrų, gali net ir pigiau kainuoti. Kas liečia gautus tyrimus iš laboratorijos lyginant su tuo ką vandenvietė pateikė, tai labai panašūs, realiai galėjau ir nedaryti, bet dėl šventos ramybės pasidariau. Klaipedos pietinės puses HCO3 249mg/l.
Krauzenas
Pranešimai: 268
Užsiregistravo: 2017-09-11, 21:49

Re: Laboratorijos vandens tyrimams (prie Kauno)

Standartinė Krauzenas »

Dėkui už rekomendaciją, reikės gal būtent šia laboratorija ir man pasinaudoti :)

Kadangi savo vandenį žinai, ar kaip nors koreguoji konkrečiam alui? Pas tave HCO3 irgi gana daug (nors Lietuvoj kažin ar kur yra arti 0...) – ar kaip nors mažini HCO3 šviesiems alums? Tarkim šiuose profiliuose, visur šviesiems alums rekomenduoja HCO3 kiekį nuo 0 iki 25 mg/l.
Dėl chlorido ir sulfato, tai dažniausiai ne bėda pasikoreguot dadedant kurio reikia, o kaip pasiekt HCO3 0mg/l?
Paskutinį kartą redagavo 1 Krauzenas. Iš viso redaguota 2018 kartus.
Vartotojo avataras
Lrytas1
Pranešimai: 1149
Užsiregistravo: 2013-03-10, 23:21

Re: Laboratorijos vandens tyrimams (prie Kauno)

Standartinė Lrytas1 »

Nori fengšui - atbulinė osmozė, tingi - fosforo rūgštis.
Krauzenas
Pranešimai: 268
Užsiregistravo: 2017-09-11, 21:49

Re: Laboratorijos vandens tyrimams (prie Kauno)

Standartinė Krauzenas »

Tai kol kas ko gero bandysiu tingėt :)
Kaip suprantu ne vien fosforo rūgštis tinka? Amerikiečiai mačiau beveik visada naudoja pieno rūgštį (Lactic acid), jos mačiau nesunku gauti vyndarystės/aludarystės parduotuvėse. O rūgštinis salyklas ar turi kažkokių minusų, lyginant su rūgštimi? (na, mano atveju reiktų dėt bent 10% rūgštinio salyklo).
Vartotojo avataras
Lrytas1
Pranešimai: 1149
Užsiregistravo: 2013-03-10, 23:21

Re: Laboratorijos vandens tyrimams (prie Kauno)

Standartinė Lrytas1 »

Fosforo rūgštis taip neįtakoja skonio, rūgštinio salyklo gali dėti max 3%, po to jau jausis.
minerisss
Pranešimai: 91
Užsiregistravo: 2017-04-12, 19:20

Re: Laboratorijos vandens tyrimams (prie Kauno)

Standartinė minerisss »

As kolkas naudoju fosforo rūgštį. Darbe yra atbulinio osmoso įrenginys, tačiau prieš jį dar stovi katijonitinis filtras, kuris visus ca ir mg pakeičia į natrį, ir aš nesu įsitikinęs, ar po osmoso įrenginio išeinantis vanduo yra be natrio, tiksliau kokie jo kiekiai išlikę. Ar viršija normas alui ar ne. Norėčiau pabandyti su minkštu vandeniu išvirti šviesaus alaus ir pažiurėt ant kiek skiriasi. Dabar verdu, pilu tą rūgštį ir nesuku galvos, vistiek kitų variantų nėra, tikrai neįsirenginėsiu osmozės namie.
Krauzenas
Pranešimai: 268
Užsiregistravo: 2017-09-11, 21:49

Re: Laboratorijos vandens tyrimams (prie Kauno)

Standartinė Krauzenas »

Na, kadangi vieno šviesaus alaus virimas nusimato penktadienį/šeštadienį, tai jau rūgščių ko gero negausiu. Pabandysiu šį kartą panaudot 5% rūgštinio salyklo, ir šiek tiek į pagalbą dadėt citrinos rūgšties (čia diskutuotinas dalykas, bet kiek skaičiau, jei nedidelis kiekis, tai nesijaučia, o kokiem IPA/APA visai netgi tinka).

Man tai įdomu, kodėl čia LT forume niekas nesiūlo pieno rūgšties naudot? Nes USA forumuose, tai visi rekomenduoja ją naudot, o fosforo kaip atsarginį variantą. Neva 90% natūralaus mentalo rūgštingumo sudaro pieno rūgštis, todėl papildomai ją dėti yra "natūraliausia", ir ji neprideda pašalinio skonio. Kitas pliusas kad ji nebrangi ir jos lengva gauti.

* Prie to paties – gal kas žinot kas per chemija sudaro "Five Star 5.2 stabilizer"? Nes man tai jis nei kiek nepamažino pH...

Dėl RO (atbulinės osmozės), tai man atrodo čia būtų geriausias variantas – dadedi mineralų kiek reikia, arba pamaišai su krano vandeniu. Mačiau yra sistemėlių sąlyginai nebrangių, po 100-200 eur. Tik va įdomu, kaip jos reaguotų į retą naudojimą, t.y. jei tik kartą į 1-2 mėnesius ją naudotum? (man tai kažkaip baisoka, kad neužrūgtų ten viskas, filtrai ir pan...)
Zhiniukas
Pranešimai: 227
Užsiregistravo: 2015-08-18, 10:46

Re: Laboratorijos vandens tyrimams (prie Kauno)

Standartinė Zhiniukas »

Aš turiu RO membraną. Naudoju kartą į kelis mėnesius. Pirkau iš Aliexpreso už 40 ar pan Eurų. Kai reikia, pajungiu prie vandens čiaupo vonioje.
Naudojant karštą vandenį greičiau bėga RO vanduo :)
Membranai svarbu neduoti išdžiųti.
minerisss
Pranešimai: 91
Užsiregistravo: 2017-04-12, 19:20

Re: Laboratorijos vandens tyrimams (prie Kauno)

Standartinė minerisss »

Kokia daugmaž turi ta sistema? Tiek pinigėlių dar kaip ir būtų galima tam reikalui skirti, bet kai pažiūri ten tas rimtesnes osmozes, tai fantazija atšoksta :-)
Zhiniukas
Pranešimai: 227
Užsiregistravo: 2015-08-18, 10:46

Re: Laboratorijos vandens tyrimams (prie Kauno)

Standartinė Zhiniukas »

Pirkau šitą sistemą. Prieš membraną pastačiau mechaninį 1 mikrono vandens filtrą iš senukų, kad membranos šiukšlėmis neužkišti. Dar reikia pajungimo prie vandens čiaupo. Išleidimas eina tiesiai į vonią. Kai nebenaudoju, susuku vamzdelius ir pasidedu į spintelę.
Ant visų vamzdelių galima būtų uždėti po kranelį, kad vanduo nesilaistytų. Maždaug tokį.
Krauzenas
Pranešimai: 268
Užsiregistravo: 2017-09-11, 21:49

Re: Laboratorijos vandens tyrimams (prie Kauno)

Standartinė Krauzenas »

Na, tarkim čia visos sistemos 60~150 eur: https://www.osmosas.lt/buitines-osmosines-sistemos
Tik nežinau kiek jos kokybiškos... Gal kas labiau išmanantis pakomentuos?
Paskutinį kartą redagavo 1 Krauzenas. Iš viso redaguota 2018 kartus.
minerisss
Pranešimai: 91
Užsiregistravo: 2017-04-12, 19:20

Re: Laboratorijos vandens tyrimams (prie Kauno)

Standartinė minerisss »

Kiek litru daug maz nuteka i kanalizacija?
Pasijaute skirtumas aluje kai įsigijai sita aparatelį?
Zhiniukas
Pranešimai: 227
Užsiregistravo: 2015-08-18, 10:46

Re: Laboratorijos vandens tyrimams (prie Kauno)

Standartinė Zhiniukas »

Nuteka kokius 3-4 kartus daugiau vandens, nei į salinimo puodą. Toks yra osmozės membranos principas.
Krauzenas
Pranešimai: 268
Užsiregistravo: 2017-09-11, 21:49

Re: Laboratorijos vandens tyrimams (prie Kauno)

Standartinė Krauzenas »

O tai gal tada geriau va toks vandens distiliatorius?:
https://www.osmosas.lt/distiliatorius-w ... e-304.html

Rašo, kad 4 litrai per 4 valandas, tai gaunasi 24l per parą. Mano eiliniam virimui reikia apie 50l vandens, tai grubiai dvi-tris paras prieš prisidistiliuoji ir verdi. Tik už elektrą gaunasi apie 4 eur, jei 48 val. distiliuosi... Tai ko gero geriau jau su RO filtru 150l vandens į kanalizaciją nuleist :) ...arba gudriau sugalvojus – galima tą vandenį vėliau panaudot aušinimui.. :roll:
Paskutinį kartą redagavo 4 Krauzenas. Iš viso redaguota 2018 kartus.
Zhiniukas
Pranešimai: 227
Užsiregistravo: 2015-08-18, 10:46

Re: Laboratorijos vandens tyrimams (prie Kauno)

Standartinė Zhiniukas »

Krauzenas rašė:Na, tarkim čia visos sistemos 60~150 eur: https://www.osmosas.lt/buitines-osmosines-sistemos
Tik nežinau kiek jos kokybiškos... Gal kas labiau išmanantis pakomentuos?
Kiekvieno RO aparato šerdis - osmozinė membrana. Visa kita tik skambučiai ir varpeliai, kurie alaus virimui nėra svarbūs. Tas RO aparatas už 60 eur yra visai neblogas variantas. Aš gal tik anglinį filtrą už membranos išmesčiau.
minerisss
Pranešimai: 91
Užsiregistravo: 2017-04-12, 19:20

Re: Laboratorijos vandens tyrimams (prie Kauno)

Standartinė minerisss »

Aš kažkaip labai susiviliojau tuom už 60 eurų, mažas, kompaktiškas , pajungimas lengvas, ir kaip sakant turi to vandenuko tyro :-) zhiniukas pajutai skirtumą didelį, kai pradėjai naudot ta filtrą?
Krauzenas
Pranešimai: 268
Užsiregistravo: 2017-09-11, 21:49

Re: Laboratorijos vandens tyrimams (prie Kauno)

Standartinė Krauzenas »

Zhiniukas rašė:Kiekvieno RO aparato šerdis - osmozinė membrana. Visa kita tik skambučiai ir varpeliai, kurie alaus virimui nėra svarbūs. Tas RO aparatas už 60 eur yra visai neblogas variantas. Aš gal tik anglinį filtrą už membranos išmesčiau.
Na, tuomet tas už 60 eur mane sudomino :) O kodėl anglinį filtrą išmestum, dėl spartumo, ar jis kažkuo gali pakenkt "alaus vandeniui"?
Zhiniukas
Pranešimai: 227
Užsiregistravo: 2015-08-18, 10:46

Re: Laboratorijos vandens tyrimams (prie Kauno)

Standartinė Zhiniukas »

IMHO nepadės jis niekuo, o dėl reto vartojimo jame kokia nepageidaujama fauna ir flora užsiveisti gali.
Krauzenas
Pranešimai: 268
Užsiregistravo: 2017-09-11, 21:49

Re: Laboratorijos vandens tyrimams (prie Kauno)

Standartinė Krauzenas »

Zhiniukas rašė:IMHO nepadės jis niekuo, o dėl reto vartojimo jame kokia nepageidaujama fauna ir flora užsiveisti gali.
Bet tai pala, nesupratau, sakai išmestum anglinį filtrą už membranos, bet juk yra dar vienas anglinis priešais membraną – ten juk irgi fauna gali užsiveist... Bet tu gerai sakai, tą paskutinį tikrai galima nuimt (vistiek juk virsi), ir galvoju, gal dar kažkiek filtravimo sparta padidėtų?
Zhiniukas
Pranešimai: 227
Užsiregistravo: 2015-08-18, 10:46

Re: Laboratorijos vandens tyrimams (prie Kauno)

Standartinė Zhiniukas »

Sparta nepadidės. Tekėjimo našumas priklauso nuo membranos dydžio.
Prieš RO membraną esantis filtras ne taip pavojingas, nes membrana viską išvalo. Aišku ir jame gali visko užsiveisti. Ypač retai naudojant.
Krauzenas
Pranešimai: 268
Užsiregistravo: 2017-09-11, 21:49

Re: Laboratorijos vandens tyrimams (prie Kauno)

Standartinė Krauzenas »

Zhiniukas rašė:Sparta nepadidės. Tekėjimo našumas priklauso nuo membranos dydžio.
Prieš RO membraną esantis filtras ne taip pavojingas, nes membrana viską išvalo. Aišku ir jame gali visko užsiveisti. Ypač retai naudojant.
Tu jau man atleisk už neišmanymą, bet aš jau susimaišiau kuris anglinis yra "prieš", kuris "po", ir kurį tu siūlai išmest?

Mano supratimu yra taip: Vandentiekio vamzdis > Anglinis filtras 1 > RO membrana > Anglinis filtras 2 >gatavas RO vanduo. Tai tu kaip suprantu siūlai išmesti "Anglinis filtras 1"?
minerisss
Pranešimai: 91
Užsiregistravo: 2017-04-12, 19:20

Re: Laboratorijos vandens tyrimams (prie Kauno)

Standartinė minerisss »

Jis siūlo išmesti anglinį filtrą už membranos, nes vanduo jau išvalytas iš membranos pareina, jis jokios funkcijos nebeatlieka, o prieš membraną, tai reikalingas, "afdrug" kas papuls :-) jis ir pats pasistatė anglinį filtra papildomai prie to , kur iš kiniečių pirko.
Realiai žiurint kiniečiuose pigiau galima apsisukti perkant atskirai, negu 60 eur už šitą gatavą. Tik kad nereiks laukt ir kazkiek pigiau išeis
ATSAKYTI