Skystas salyklo ekstraktas vs salyklas

ATSAKYTI
Krauzenas
Pranešimai: 268
Užsiregistravo: 2017-09-11, 21:49

Re: Skystas salyklo ekstraktas vs salyklas

Standartinė Krauzenas »

Vienareikšmiškai grūdų salyklas išeina bent dvigubai pigiau.

Palyginimui: 20-čiai litrų paprasto alaus reiktų:
2 pakuočių (2 x 1.7 kg) skysto salyklo ekstrakto: apie 12-13 eur
- arba -
5 kg bazinio salyklo (grūdų): apie 6-7 eur.

O jei perki bazinį salyklą didesniu kiekiu (pvz aš perku 25kg arba 50kg maišais), tai 5kg salyklo gali kainuoti ir 3 eur. (kitaip sakant 4 kartus pigiau nei iš ekstrakto).

Čia elementari matematika, daugiau čia nėra apie ką ir diskutuoti...
Awtas
Pranešimai: 100
Užsiregistravo: 2019-01-10, 19:26

Re: Skystas salyklo ekstraktas vs salyklas

Standartinė Awtas »

Krauzenas iš dalies teisus, pagrinde kaina (buožės jūs, man tiek ekstraktas, tiek salyklas žymiai brangiau išeina), bet dar reikai papildomai kažkiek įrangos. Aš verdu mažus kiekius, tai dedu sauso ekstrakto ir tada daverdu salyklo. Dažniausia verdu 10 litrų alaus ir dedu 450 gr sauso ekstrakto ir likusią dalį jau salyklą (kokius 2.5 kg). Salyklo nesalinu kaip visi. Aš salyklą salinu salyklo maišiuke paprastam, pašutinu puode kokią valandą(62-67 C), minusas tas, kad efektyvumas labai nekoks (gaunu 50-60%).
Siūlyčiau pabandyt sausą ekstraktą ir salyklą dasivirt, kokia 50/50.
Efektyvumas (palyginimui):
- salyklas ~36 PPG (jeigu 100 procentų salinimo efektyvumas - kas yra nerealu)
- skystas ekstraktas ~ 36 PPG
- sausas ekstraktas ~43 PPG
Sharmelis
Pranešimai: 60
Užsiregistravo: 2018-01-31, 18:41

Re: Skystas salyklo ekstraktas vs salyklas

Standartinė Sharmelis »

Aš siūlau tau įrangą ir žinias kaupti, kad visgi pereitum prie salyklo salinimo. Be kalbų, salinant alaus virimas užtruks ilgiau ir turėsi atlikti daugiau įvairių darbų. Tačiau receptų įvairovė, galimybė didinti/mažinti partijas, ta pati kaina taps tau labiau įtakojama ir šiose punktuose turėsi daug gaugiau laisvės eksperimentams.
P.S. aš salinu virimo puode, tekinu fermentavimo kibire su kraneliu. Realiai šiame komplekte tau reikalingas tik salinimo filtras. Aš jį esu pasidaręs iš plastikinio geremojo vandens vamzdžio, supjausčiau įpjovas metalo pjūkliuku ir viską kaskart sumaunu naudodamas spec. jungimo elementus, kuriuos parduoda kartu su vamzdžiu. Tokį filtrą gali pasidaryti labai pigiai.
Krauzenas
Pranešimai: 268
Užsiregistravo: 2017-09-11, 21:49

Re: Skystas salyklo ekstraktas vs salyklas

Standartinė Krauzenas »

Pirmiausia, tai matau kad Avalon'ui aiškiai net ne alui to salyklo reikia, tai net nesigilinsiu apie tai ko nesuprantu...

Dėl kainų, čia irgi matau kad ne visi Lietuvoje gyvena tai kainos skiriasi, bet Lietuvoje tai pagrinde yra dvi vietos kur galima įsigyti - tai "SavasAlus" ir "Aluteksas". "SavamAluj" įvairovė daug didesnė, ten galima įsygyti salyklo 25kg maišais po 25eur ar daugiau. O "Alutekse" yra tik keletas salyklų rūšių, bet tarkim Pilsen salyklo galima pirkt 50kg maišą, kuris kainuoja tik 30 eur.

P.S. Awtas - na tu sakai, mes "buožės", bet ir atlyginimai mūsų ko gero ne tokie kaip pono :D O tokiems kiekiams kaip 10l alaus aš irgi nesižaisčiau su grūdų salinimu, per daug terlionių dėl 20 bokalų alaus... Jei reikia mažo kiekio, ar kokį "eksperimentą" noriu padaryt, aš irgi kartais pasidarau iš ekstrakto, greitai ir patogiai ant virtuvinės viryklės.
Vartotojo avataras
GiN
Pranešimai: 723
Užsiregistravo: 2011-02-04, 19:58

Re: Skystas salyklo ekstraktas vs salyklas

Standartinė GiN »

Avalon rašė:Taigi grūdus galima dar papildomai pervirti, kad ištraukti cukrų ir kitas maistines medžiagas mielėms?
Jeigu alų gaminsi, tai negalima - jei virsi, gausi krūvą nepageidaujamų medžiagų (pvz taninus iš luobelių), o taip pat nužudysi fermentus ir nesusalinsi.
Salinant maišelyje, jį ištraukus net nuspausti negalima, tik leisti nuvarvėti, o tu dar pervirti nori :)

Beje, tai ne šiaip grūdai, o salyklas - yra skirtumas.
Krauzenas
Pranešimai: 268
Užsiregistravo: 2017-09-11, 21:49

Re: Skystas salyklo ekstraktas vs salyklas

Standartinė Krauzenas »

Avalon rašė:Kokį rinktis traiškytą ar netraiškytą?
Nesupyk, bet jei tau kyla tokie klausimai, tai gal tu geriau apsiribok ekstraktu... :roll:
Prieš darant alų, salyklą reikia sutraiškyti - na čia jau aludarių "darželinukų" žinios... Net nepradėsiu apie įrangą kurios dar reikia.. Tiesiog pažiūrėk keletą video Youtube ar paskaityk internete su tokia užklausa: "How to brew all-grain"

Keletas nuorodų:
https://www.youtube.com/watch?v=UBRHnZ8rArw
https://www.youtube.com/watch?v=sKQQcyxMa9I
https://www.brewcabin.com/all-grain-brewing/
https://byo.com/newbrew/all-grain/

P.S. Netraiškytas salyklas, laikomas vėsioje vietoje, išstovės ir metus. Traiškytas kokį mėnesį-du, bet geriausia alų daryti iš šviežiai sumalto salyklo.
Krauzenas
Pranešimai: 268
Užsiregistravo: 2017-09-11, 21:49

Re: Skystas salyklo ekstraktas vs salyklas

Standartinė Krauzenas »

Avalon, o galiu paklaust - kaip suprantu tavo pagrindinis tikslas yra ne alų pagaminti, o mieles užauginti? Ar tu tą pagamintą alų paskui išpili ir pasilieki tik mieles?
Awtas
Pranešimai: 100
Užsiregistravo: 2019-01-10, 19:26

Re: Skystas salyklo ekstraktas vs salyklas

Standartinė Awtas »

Krauzenas tai kaip detektyvas koks. Mieles augint ir be salyklo gi galima, pvz su cukrum.

Avalon,
Šiaip tai salyklas traiškytas turi būt, čia dar vienas dalykas, kuris dasideda prie reikalingos įrangos.
Jei pats daug naudoji ir yra galimybes, tai meskis ant grūdų ir pats salink. Dideliems kiekiams gerokai pinigų susitaupytų, jei svarbu tik patogumas, tai naudok ne skystą, o sausą ekstrakta, bo ans daugiau jėgos turi.
Krauzenas
Pranešimai: 268
Užsiregistravo: 2017-09-11, 21:49

Re: Skystas salyklo ekstraktas vs salyklas

Standartinė Krauzenas »

Awtas rašė:Mieles augint ir be salyklo gi galima, pvz su cukrum.
Tai va būtent tai ir norėjau siūlyt, jei tikslas tik mielių prisiaugint :)
Vartotojo avataras
Lrytas1
Pranešimai: 1149
Užsiregistravo: 2013-03-10, 23:21

Re: Skystas salyklo ekstraktas vs salyklas

Standartinė Lrytas1 »

Avalon, tu tą salyklą kramtyk geriau, daugiau medžiagų pasisavins, visos ...
Zhiniukas
Pranešimai: 227
Užsiregistravo: 2015-08-18, 10:46

Re: Skystas salyklo ekstraktas vs salyklas

Standartinė Zhiniukas »

Dar galima iš susalinto salyklo sausainius ar duoną išsikepti. Bus sveika su alum suvalgyti.
Forume kažkur buvo receptas įkeltas.
Krauzenas
Pranešimai: 268
Užsiregistravo: 2017-09-11, 21:49

Re: Skystas salyklo ekstraktas vs salyklas

Standartinė Krauzenas »

Avalon rašė:Tiesiog noriu gerti gira ar lengva alų, kuriame būtų naudingų maistinių medžiagų.
Tai aš tau patarčiau tada daryt kvietinį alų (Hefeweizen arba Witbier), nes jis būna drumstas, su ženkliai daugiau baltymų ir mielių. Arba kokį kitą alų su maža flokuliacija, na tarkim kaimišką Kveik, Sahti, Simonaičio, Jovarų ir pan. Dar kokia NEIPA irgi “tiršta”, bet ten jau apynių daugokai reikia.
Awtas
Pranešimai: 100
Užsiregistravo: 2019-01-10, 19:26

Re: Skystas salyklo ekstraktas vs salyklas

Standartinė Awtas »

Avalon rašė:Tiesiog noriu gerti gira ar lengva alų, kuriame būtų naudingų maistinių medžiagų.
Turiu kvailą klausimą. O pirminis tikslas yra gerti kažką, kas turi naudingų maistinių medžiagų ar gerti lengvą (ABV) alų arba girą ir gaut naudingų maistinių medžiagų?
Giroj, tai dažniausia salyklo gi nebūna, ten duonos liekanos. Aluj, tai maistinių medžiagų kaip ir nelabai kas ten yra. O jei tik mielės domina, dar yra toks dalykas, nesenai populiarus buvo, kaip kambuka (kombucha), gal labiau tinkamas variantas būtų.
Sharmelis
Pranešimai: 60
Užsiregistravo: 2018-01-31, 18:41

Re: Skystas salyklo ekstraktas vs salyklas

Standartinė Sharmelis »

Aš nežinau ar tau daugiau kas nors teiksis atsakyti, tai nusprendžiau pakomentuoti.
Kažkada, kai apylikių balos ir šuliniai buvo užkrėsti visokiais "brudais" ir vanduo buvo neskanus, geriausia ir sveikiausia būdavo gerti alų, nes jis po virinimo ir apynių būdavo sveikiausias aplinkoje. Alaus taip pat buvo duodama ir vaikams. Tik jis turėjo mažai %.
Šiuo metu alų namuose verdamės ne dėl maistingųjų medžiagų. Verdam dėl skonių. Ir, kad yra šalutinis % poveikis.
Giroje nėra vien tik duonos išplovos. Aš girą gaminu 50/50 duona/salyklas. Salinu ją kaip alų. Visų cukrų sufermentuoti neleidžiu, tai įsivaizduoju, kad joje yra visokių gerųjų medžiagų.
Tačiau, gerųjų medžiagų patarčiau ieškoti salotose, pilno grūdo duonoje ir makaronuose, galiausiai jūros gėrybėse ir riešutuose.
Kombucha yra "grybo arbata", jeigu giroje cukrūs valgomi mielių, tai kombuchoje - grybo.
Išsikelk tikslą, ką nori pasiekti ir lengviau rasi atsakymą.
ATSAKYTI