Mielių dėjimas per du kartus

Diskusijos apie įvairias mielių rūšis.
ATSAKYTI
Domaso

Mielių dėjimas per du kartus

Standartinė Domaso »

Planavau rytoj virt 40L lagerio, bet mielių turiu tik 24g (2x12g), tikėjausi, kad iki savaitgalio ateis užsakyti papildomi du pakeliai - bet nespėjo... Šiandien gavau pranešimą kad atėjo į paštą, bet paštas rytoj nedirba...

Ar galima padaryt taip - sekmadienį išverdu, užraugiu lagerį su 24g mielių; Pirmadienį dadedu rehidratuotų mielių dar 24g. Mano naujoko akimis žiūrint, lyg ir turėtų būt nieko blogo - bet gal klystu?
Domaso

Re: Mielių dėjimas per du kartus

Standartinė Domaso »

Niekad nesu daręs starterio, tai nelabai moku, dabar nenoriu čia užknisinėt kitų su daug klausimų, neturiu sauso salyklo ekstrakto (DME) kur visur reikalauja ir t.t., tai nenoriu primakliavot nesamonių..
Vartotojo avataras
Gytis
Pranešimai: 1828
Užsiregistravo: 2011-02-03, 22:30

Re: Mielių dėjimas per du kartus

Standartinė Gytis »

Gali daryti, blogiau nebus.
Domaso

Re: Mielių dėjimas per du kartus

Standartinė Domaso »

Tą tai žinau, bet vat būtent kad šaukštai po pietų :lol:
Su cukrum tai nenorėjau daryt, nes kiek girdėjau ištreniruoji mieles cukrų valgyt...
Dabar jau nelauksiu kito savaitgalio, virsiu šiandien, darysiu kaip sakiau - dėsiu 24g mielių, o pirmadienį dar 24g, pagal mane dar nelabai turėtų būt ir užsikūrusios per tiek laiko, gal kiek ir žus naujų mielių nuo šoko, bet vis tiek turbūt dasidės.
Vartotojo avataras
Peckelis
Pranešimai: 971
Užsiregistravo: 2013-01-12, 10:32

Re: Mielių dėjimas per du kartus

Standartinė Peckelis »

Maistra, jei jau taip sakai...
O kodėl taip sudėtingai. Ką tai duos? Gal tegul rehirdratuoja žmogus abu pakelius pusvalandžiui, užpila misos (geriau silpnesnės) taip kokius litrus du, palaiko keturias-šešias valandas tipo starterį ir supila į alų kokių aštuoniolikos laipsnių. Kai pradės burbuliuot - į šaltąją. Arba tik rehidratuoja ir psio.
Vartotojo avataras
Peckelis
Pranešimai: 971
Užsiregistravo: 2013-01-12, 10:32

Re: Mielių dėjimas per du kartus

Standartinė Peckelis »

Ai, neprisipisin
Vartotojo avataras
Peckelis
Pranešimai: 971
Užsiregistravo: 2013-01-12, 10:32

Re: Mielių dėjimas per du kartus

Standartinė Peckelis »

Palik ramybėje temperatūras. Vienodos jos. Rimtai klausiu - ką gero/geresnio/geriausio duos vienas pakelis į alų iškart, o iš kito daryt starterį ir pilti rytojaus dieną? Kuo skiriasi nuo tos pačios veiklos su abiem pakeliais?
Vartotojo avataras
Peckelis
Pranešimai: 971
Užsiregistravo: 2013-01-12, 10:32

Re: Mielių dėjimas per du kartus

Standartinė Peckelis »

Gerbiu pačio optimizmą, kad mielių 40 ltr lagero bus pakankamai iš vieno pakelio, bet nei jokia skaičiuoklė man to nepatvirtino, nei elementari logika, Holmsai :D :D
Domaso

Re: Mielių dėjimas per du kartus

Standartinė Domaso »

Kažkaip tingėjau su tais pseudo/pavėluotais starteriais (šiuo atveju) žaist, tai tiesiog padariau kaip buvau pradžioj sumastęs - rehidratavau du pakelius ir suvariau į misą. Rytoj dar du dadėsiu (o gal vieną tik?), dėl šventos ramybės..

Kitą kartą labiau pasiruošęs būsiu, reiks turėt nusipirkus salyklo ekstrakto, kad bet kada būtų galima pasidaryt normalų starterį.
Domaso

Re: Mielių dėjimas per du kartus

Standartinė Domaso »

Starterio misai kaip suprantu virimas nebūtinas?
Galvoju susalint šiek tiek salyklo puode ir į nevirtą misą subert mieles.. O gal vertėtų bent užkaitint iki 100'C?
Vartotojo avataras
axl
Pranešimai: 89
Užsiregistravo: 2013-07-19, 08:53

Re: Mielių dėjimas per du kartus

Standartinė axl »

Domaso rašė:Starterio misai kaip suprantu virimas nebūtinas?
Galvoju susalint šiek tiek salyklo puode ir į nevirtą misą subert mieles.. O gal vertėtų bent užkaitint iki 100'C?
Aš kaikur skaičiau, kad starteriams išvis geriau sterili misa. O sterelizuoja tyndalizacijos būdu. https://en.wikipedia.org/wiki/Tyndallization
Domaso

Re: Mielių dėjimas per du kartus

Standartinė Domaso »

axl rašė:Aš kaikur skaičiau, kad starteriams išvis geriau sterili misa. O sterelizoja tyndalizacijos budu. Nezinau kaip lietuviskai turi skambet. https://en.wikipedia.org/wiki/Tyndallization
Jei gerai supratau, čia labai moksliškai norėjai pasakyt, kad reikia užvirint? :D
Vartotojo avataras
axl
Pranešimai: 89
Užsiregistravo: 2013-07-19, 08:53

Re: Mielių dėjimas per du kartus

Standartinė axl »

Nežinau kiek čia tiesos bet... Užverdant vieną kartą iki 100 laipsnių žūsta bakterijos bet jų sporos lieka. Todėl ataušus misai sekančią dieną ji užverdama dar karta ir tai žūsta bakterijos kurios pernakt išsivystė iš tų sporų. Kiek skaičiau žmonės kartoja po trys kartus :) Arba greitpuodyje kelti temperatūra iki 130 tada garantuotai žūva visi gyviai.
Domaso

Re: Mielių dėjimas per du kartus

Standartinė Domaso »

Tai aš nesakau - kaip papuolė... Kadangi nei karto starterio nedariau, ta ir klausiu kaip teisingai padaryt.
Kadangi teturiu vieną pakelį mielių, tai norėjau pasidaryt starterį iš vakaro. Misos iš anksčiau irgi neturiu pasiruošęs, tai galvojau padaryt va taip: Puode susisalint kokį 1 kg pilsnerio ir kokius 5L gautos misos per naktį užraugt.
Dabar jau supratau, kad reikia kažkiek laiko pavirt - kiek mažiausiai? Kokias 10-15min turėtų užtekt, ar blogai įsivaizduoju?
Vartotojo avataras
axl
Pranešimai: 89
Užsiregistravo: 2013-07-19, 08:53

Re: Mielių dėjimas per du kartus

Standartinė axl »

Sausoms mielėms starteris nerekomenduojamas. Geriau tik rehidratacija.
Many experts suggest that placing dry yeasts in a starter would just deplete the reserves that the yeast manufacturer worked so hard to build into their product. For dry yeasts, just do a proper rehydration in tap water, do not make a starter.
http://www.mrmalty.com/starter_faq.php

Ir čia kažkiek http://alusalus.lt/2015/04/pastaba-apie-sausas-mieles/
Domaso

Re: Mielių dėjimas per du kartus

Standartinė Domaso »

Na taip, viskas logiška. Bet kaip toks atvejis - turiu tik vieną pakelį, bet prispyrė reikalas ir reikia išsiversti - padarau starterį iš vieno pakelio ir 5L misos, kad padauginčiau mielių - ar čia kažkas blogo?
Vartotojo avataras
axl
Pranešimai: 89
Užsiregistravo: 2013-07-19, 08:53

Re: Mielių dėjimas per du kartus

Standartinė axl »

Domaso rašė:Na taip, viskas logiška. Bet kaip toks atvejis - turiu tik vieną pakelį, bet prispyrė reikalas ir reikia išsiversti - padarau starterį iš vieno pakelio ir 5L misos, kad padauginčiau mielių - ar čia kažkas blogo?
Vadinasi ne taip tave supratau :). Dėl dauginimo tai nežinau
Vartotojo avataras
DV
Pranešimai: 240
Užsiregistravo: 2011-12-07, 13:04

Re: Mielių dėjimas per du kartus

Standartinė DV »

Jei nutarei, kad vieno pakelio mielių per mažai, darai starterį. Aš ir pats taip darau. Tik su jo darymu iš saujos salyklo yra žaidimas, perki iš Savo Alaus skysto salyklo ekstrakto, dedi į vandenį kiek reikia, paverdi 5 min, ataušini, dedi rehidratuotas mieles ir tiek žinių. Po to salyklo ekstraktą - į šaldytuvą ir laikai iki kito starterio.
Domaso

Re: Mielių dėjimas per du kartus

Standartinė Domaso »

Pasinaudosiu DV patarimu - nusipirkau starteriui skysto ekstrakto.

Tik dabar dar noriu pasitikslinti.. Kiek man jo dėti tam starteriui? Pasinaudojus Aludarių klubo skaičiuokle man išeina, kad norint padaryt 5 litrus 1.040 misos, reikia maždaug 0.7kg skysto ekstrakto - ar teisingai? O gal starterio OG kitoks turi būti, ir kiekio gal mažesnio užtektų nei 5l?
Domaso

Re: Mielių dėjimas per du kartus

Standartinė Domaso »

Maistra rašė:Tu man irgi patinki. :)) http://www.mrmalty.com/calc/calc.html
Dėkavoju už kalkuliatorių ;)
Kaip ir atspėjau, rodo, kad 28 litram reikia 4.9L starterio (arba dviejų pakelių sausų mielių).
Paskutinį kartą redagavo 1 Domaso. Iš viso redaguota 2016 kartus.
Domaso

Re: Mielių dėjimas per du kartus

Standartinė Domaso »

Na va, padariau pirmą "starterį" :)

Tik kažkodėl Aludarių Klubo skaičiuoklė meluoja šiek tiek, arba salyklo ekstraktas pasitaikė "ekstraktingesnis"... Pagal skaičiuoklę, iš 5l vandens ir 0.7kg ekstrakto turėjo išeiti misa su 1.040 OG. Visiškai identiškus kiekius sudėjau ir realybėj OG gavosi 1.050. (matuota 20'C misa). Misą paviriau 5 minutes; Ekstraktas - "Sladovna spol. s.r.o." (čekiškas).

Dėl to skirtumo tai velnias žino - kaip suprantu arba mano hidrometras blogai rodo, arba AK skaičiuoklė "po defaultu" dar įskaičiuoja nugaravimą virimo metu?
Vartotojo avataras
Peckelis
Pranešimai: 971
Užsiregistravo: 2013-01-12, 10:32

Re: Mielių dėjimas per du kartus

Standartinė Peckelis »

Tai pasižiūrėk hidrometrą gryname 20C vandenyje. Turi būt nulis. Jei ne, žinosi paklaidą ir ją vertinsi, matuodamas misas. Kad būtų tiksliau, pasikalibruok ir antrą opciją - 10 Plato arba apie 1.040 tankio cukraus tirpalą.
Domaso

Re: Mielių dėjimas per du kartus

Standartinė Domaso »

Pažiūrėjau su vandeniu - lygiai 1.000, tai manau kad rodo daugiau/mažiau tiksliai, nemanau kad prašovė per .010
Greičiausiai tiesiog AK skaičiuoklėj įvestas kitoks skysto ekstrakto ekstraktingumas nei manojo. Arba tikrai gal AK skaičiuoklė dar pagal nutylėjimą dėl nugaravimo pakelia OG...
Vartotojo avataras
Gytis
Pranešimai: 1828
Užsiregistravo: 2011-02-03, 22:30

Re: Mielių dėjimas per du kartus

Standartinė Gytis »

Domaso rašė:Pažiūrėjau su vandeniu - lygiai 1.000, tai manau kad rodo daugiau/mažiau tiksliai, nemanau kad prašovė per .010
Greičiausiai tiesiog AK skaičiuoklėj įvestas kitoks skysto ekstrakto ekstraktingumas nei manojo. Arba tikrai gal AK skaičiuoklė dar pagal nutylėjimą dėl nugaravimo pakelia OG...
AK nugaravimo nevertina, šitą versiją gali atmesti.
Domaso

Re: Mielių dėjimas per du kartus

Standartinė Domaso »

Gytis rašė:AK nugaravimo nevertina, šitą versiją gali atmesti.
Naudinga info - Ačiū. O aš vis laužydavau galvą - ar čia į OG virimas įskaičiuotas ar ne; Jei įskaičiuotas tai 60 min. ar kiek... – dabar žinosiu ;)
Šituo konkrečiu atveju ko gero buvo tiesiog efektyvesnis skystas ekstraktas.
ATSAKYTI