Oksidacija

ATSAKYTI
Vartotojo avataras
Lrytas1
Pranešimai: 1149
Užsiregistravo: 2013-03-10, 23:21

Re: Oksidacija

Standartinė Lrytas1 »

Kam puodui dangtis? Verdant? DMS džiugina ?
STR
Pranešimai: 80
Užsiregistravo: 2017-04-18, 12:03

Re: Oksidacija

Standartinė STR »

aliuminis ar nerūdijantis plienas visiškai tinka alaus gamybai. Tiesiog reikia išmanyti metalo charakteristikas ir nedaryti klaidų.
Pagrindiniai dalykai su Aliuminiu: nebraižyti, neplauti aktyvia chemija.
Aliuminio oksidacija neturi nieko bendro su alaus oksidacija.
STR
Pranešimai: 80
Užsiregistravo: 2017-04-18, 12:03

Re: Oksidacija

Standartinė STR »

Taip, nerūdijantis plienas yra saugesnis ir gerokai patogesnis variantas bet kuriuo atveju.
Bet tai visiškai nereiškia, kad aliuminis nenaudotinas alaus gamyboje. Yra pilna informacijos internete kaip prižiūrėti aliuminį aludarystėje. Tikrai nesudėtinga pasiskaityti, jeigu jau išpuolė tokia situacija, kad aliuminį turi už dyką, o nerūdijantis plienas brangiai kainuoja.
Krauzenas
Pranešimai: 268
Užsiregistravo: 2017-09-11, 21:49

Re: Oksidacija

Standartinė Krauzenas »

Pirmiausia, grįžtant prie pirmojo temos klausimo, tai dangtis bet kokiu atveju nepadarys jokios įtakos - su juo kontaktuoja tik garai, taigi, jokios reakcijos nevyks. Tačiau čia reiktų pakartot ką sakė Lrytas - virti alų reikia be dangčio, kad nugaruotų dimetilsulfidas. Vienintelė išimtis, kada galėtų prireikti puodo dangčio, tai jei darai "hopstand" fazę, na arba jei dėl kokios nors priežasties nori palikt ataušintą alų uždengtą, kad neprikristų kokių musių ar pan. Abiem atvejais aliumininis dangtis kuo puikiausiai tiks.

Aš asmeniškai anksčiau kurį laiką naudojau salinimo filtrui aliuminio lakštą su skylutėms - jokių negerumų nepatyriau - aliuminis pradžioj pasidengia oksidaciniu sluoksniu ir tai veikia kaip barjeras. Po salinimo nepastebėdavau, kad lakštas nors kiek būtų pašviesėjęs ar pan. - mentalo pH nėra agresyvus (~5.2). Pagrindinis aliuminio trūkumas yra tai, kad jo negali plaut agresyvesniais rūgštiniais ar šarminiais plovikliais, tačiau pvz. puodų dangčių ir salinimo filtrų atveju, juos užtenka nuskalaut vandeniu. Priešingas dalykas būtų aliumininis alaus virimo puodas - jį po virimo dažnai reikia šiek tiek pašveist kad išplautum, o tam aliuminis nelabai tinkamas.

Žodžiu moralas toks - geriau vis tiek yra nerūdijantis plienas, o aliuminį gali naudot, tik jo nešveisk ir plauk vien vandeniu.
Awtas
Pranešimai: 100
Užsiregistravo: 2019-01-10, 19:26

Re: Oksidacija

Standartinė Awtas »

Čia priėjo..
Aigu klausimas, ar alus oksiduosis nes naudojamas aliuminis dangtis, tai atsakymas - ne. Alus nesioksiduos tik dėl to, kad virimui naudojamas aliuminis dangtis ar visas puodas yra iš aliumino.
Aš pats verdamas uždedu dangtį bent porai minučių, kad dezinfekuotūsi, nes išviręs puodą dedu į šaltą vandenį ir jį uždengiu. Garai susikondencuoja ant dangčio ir sulaša viskas atgal į misą.
Dėl aliuminis vs plienas, manau skirtumas (įtaka alaus skoniui) labiau tik teorinis, nebent kas darė eksperimentą ir ragautojai sugebėjo atskirt/patvirtint, kad skonis skiriasi.
darkas
Pranešimai: 128
Užsiregistravo: 2017-06-30, 11:43

Re: Oksidacija

Standartinė darkas »

Awtas rašė: ....
Aš pats verdamas uždedu dangtį bent porai minučių, kad dezinfekuotūsi, nes išviręs puodą dedu į šaltą vandenį ir jį uždengiu. Garai susikondencuoja ant dangčio ir sulaša viskas atgal į misą.
....
kiek žinau tai verdant alų kategoriškai draudžiama uždengti dangtį dėl dimetilsulfido (ar kaip jis ten vadinasi) grįžimo atgal į puodą susikondensavus ant jo lašams, tai aš asmeniškai neuždenginėju puodo po išvirimo kol nenustoja matomai garuoti. :)
Krauzenas
Pranešimai: 268
Užsiregistravo: 2017-09-11, 21:49

Re: Oksidacija

Standartinė Krauzenas »

Tikrai nieko blogo nebus jei keliom min. uždėsi dangtį, kad garai nudezinfekuotų... Svarbu virti atidengus.
Laikoma, kad 50% DMS jau būna nugaravę po 35 min. virimo, po 90 min. virimo jau būna nugaravę 75% DMS, o daugmaž visas DMS išgaruoja po 120 min. virimo (bet tiek dažniausiai niekas neverda). Alus su Pilsnerio salyklu dėl to patariama virt bent 90 min., bet čia irgi ginčytinas dalykas - buvo padarytas eksperimentas - toks pat Pilsneris virtas 30 min., o kitas 90 min., ir niekas iš "moksliukų aludarių" nepajautė skirtumo :lol: Aš asmeniškai "Pilsnerinius" alus su paverdu 70-80 min., bet ir tai ko gero tik iš nepagrįsto įpročio, nei iš realios naudos..

Taip kad 5 min. nugarint dangtį (ir aliumininį) nieko nepagadins ;)
Awtas
Pranešimai: 100
Užsiregistravo: 2019-01-10, 19:26

Re: Oksidacija

Standartinė Awtas »

yra experimentas kur misa buvo virta su ir be dangčio. Ragautojai nerado jokio skirtumo.
Krauzenas
Pranešimai: 268
Užsiregistravo: 2017-09-11, 21:49

Re: Oksidacija

Standartinė Krauzenas »

Maistra rašė:Esu girdėjęs, kad kaip kurie aludariai yra prisvilinę alų salindami, nes tingėjo maišyt. Tai čia jau eksperimentas ar dar ne? :))
Na, juokas juokais, bet yra toks puslapis brulosophy.com, kur yra sekcija "exBEERiments" - ten labai nemažai nusistovėjusių mitų yra sugriauta ir įrodyta. Ir kartais tikrai priverčia susimąstyt... :roll: Aišku tai nereiškia, kad viską reikia atmestinai daryt.
Awtas
Pranešimai: 100
Užsiregistravo: 2019-01-10, 19:26

Re: Oksidacija

Standartinė Awtas »

Maistra rašė:Esu girdėjęs, kad kaip kurie aludariai yra prisvilinę alų salindami, nes tingėjo maišyt. Tai čia jau eksperimentas ar dar ne? :))
Kad experimentas būtų, reikia, kad šalia virtų neprisvilindami.
Panašiai kaip čia 'lid on vs lid off'
ATSAKYTI